Tanesi 51 lira, tüm yil bunu yapmaya çalisiyorlar

11.6.2016 09:11:54 BilgeDede
Tanesi 51 lira, tüm yil bunu yapmaya çalisiyorlar" title=  
Isparta Egirdir Su Ürünleri Arastirma Enstitüsü Müdürlügünde kurulan Tibbi Sülük Arastirma Ünitesi'nde yapilan çalismayla sülüklerin temmuz ve eylül olan dogal üreme dönemi tüm yila yayildi.


 Müdürlükte görevli Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Mustafa Ceylan, AA muhabirine yaptigi açiklamada dünyada 680 sülük türünün tanimlandigini ancak bunlarin sadece 10'unun tibbi sülük olarak nitelendirildigini söyledi. Ceylan, bu sülüklerin ilaçlarin yapiminda ve saglik sektöründe kullanildigini belirtti.
 
Türkiye'nin tibbi sülük türü açisindan zengin oldugunu anlatan Ceylan, Egirdir Su Ürünleri Arastirma Enstitüsü Müdürlügünde sülüklerin laboratuvar ortaminda üretimini yayginlastirarak standart olusturmayi amaçladiklarini kaydetti.
 

 
Sülüklerin dogada 2,5-3 aylik bir üreme dönemi bulunduguna isaret eden Ceylan, "Bunu yilin tamamina yaymak ve dogal stoklari güçlendirmek amaciyla geçen yilin eylül ayinda kurum bünyesinde Tibbi Sülük Arastirma Ünitesi'ni kurduk. Bunun Türkiye'de bir ilk oldugunu vurgulayan Ceylan, söyle konustu:
 

 
"Normalde dogada sülükler temmuz ve eylül ayinda ürerler 2,5 - 3 aylik bir sinirlandirmis üretim periyodudur bu. Bu tesisle üreme sürecini kis döneminde baslatmayi basardik, bu sekilde dogadaki 2,5 aylik dönemi 12 aya yaydik ve bu tesis 12 ay boyunca yavru alabilir pozisyonda üretim yapiyor."
 

 
Tibbi sülüklerin kimya, biyoloji, veteriner hekimlik, tip, eczacilik alanlarinda kullanildigini anlatan Ceylan, sunlari kaydetti:
 

 
"Örnegin ABD'de sülük plastik cerrahide kullaniliyor. Kullanim alaninin yogunlugundan dolayi maddi degeri yüksek. Kilogrami Avrupa ve Amerika'ya bin dolardan ihraç edilebiliyor. Zaman zaman Amerika'da sülügün tanesinin 18 dolardan (51 TL) alici buldugunu biliyoruz. Bizim yapmak istedigimiz de mütesebbislere sülük üretiminde yol göstericilik yaparak, ülkenin maddi gelirine katki saglamaktir."


 
Ceylan, bundan sonraki asamada dünyanin degisik cografyalarinda bulunan tibbi sülük türlerini de arastirma ünitesine dahil edeceklerini bildirdi.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır