Isparta gülünün tozu bile para ediyor

11.6.2016 09:06:46 BilgeDede
Isparta gülünün tozu bile para ediyor" title=  

Dünya gül yagi üretiminin yüzde 65'inin karsilandigi Isparta'da, gül kurusunun kilogrami 80 lira, gülün tozunun kilogrami ise 70 liradan satiliyor.

 

 

Isparta'da kurutulmus gidalar üzerine faaliyet gösteren firma sahibi Mehmet Poyraz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, gül kurusu ve tozunun lokum ve puding gibi gidalarda kullanildigini söyledi.

YASININ KILOSU 80 TOZU 70 LIRA

Isparta'nin dünyada gül açisindan önemli bir yere sahip olduguna isaret eden Poyraz, "Güle, kurutarak da ekonomik bir deger kazandirmak istedik. Bu sekilde önce gülü kurutup, ardindan toz haline getiriyoruz. Bu ürünlerimiz kisa sürede talep edilir hale geldi. Kurutulmus gülün kilogramini 80 lira, tozunu ise 70 liradan satiyoruz" dedi.

TALEP GIDEREK ARTIYOR

Hasat döneminden baslamak üzere 15 günde 10 ton yas gül islediklerini, bundan da 1,5 ton gül kurusu elde ettiklerini dile getiren Poyraz, elde edilen ürünün tamamini sattiklarini, gül kurusuna olan talebin gün geçtikçe arttigini kaydetti.

"ÇIN'E SATIYORUZ"

Türkiye'de yüzlerce noktaya satis yaptiklarini anlatan Poyraz, Çin'den gelen bir heyetle görüsmelerde bulunduklarini, talep üzerine bu ülkeye de gül kurusu gönderdiklerini ifade etti.

Gülün bir çok sektörde kullanildigina isaret eden Poyraz, "Gül tozu ise özellikle gida sanayisinde gül aromali pudinglerde kullaniliyor. Gül kurusu da yine gida sanayisinde lokum kaplamada kullaniliyor" diye konustu.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır