Ramazan ne zaman başlıyor?

17.5.2017 11:02:36 BilgeDede
Ramazan ne zaman başlıyor?" title=  
Milyonlarca Müslümanın heyecanla beklediği 12 ayın sultanı Ramazan ayı için geri sayım başladı. Mayıs ayında başlayacak olan bu mübarek ay öncesi ''Ramazan ne zaman başlıyor?'' sorusunun yanıtı araştırılmaya başladı. İlk oruç ne zaman tutulacak diye merak eden okuyucularımız doğru adreste. 2017 Ramazan ne zaman başlayacak? İşte Ramazan başlangıcı...

12 ayın sultanı Ramazan, her yıl olduğu gibi bu senede milyonlarca Müslüman tarafından dualar ve ibadetlerle coşkuyla karşılanacak. Ramazan başlangıcı Mayıs ayı içerisinde olacak. 2017 Ramazan ne zaman başlıyor? sorusunun yanıtına bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Müslümanlar için çok değerli olan Ramazan ayına özel tüm detaylar haberimizde. İşte ''ilk oruç ne zaman tutulacak?'' sorusunun cevabı.

2017 RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Müslümanların heyecanla beklediği 12 ayın sultanı Ramazan, 27 Mayıs 2017'de başlayacak. Ramazan Bayramı ise 25 Haziran Pazar gününe denk gelecek.

RAMAZAN AYI NEDİR?

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır:

"Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar"

Ramazan, öncelikle oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevinin yerine getirildiği,her türlü hayır, rahmet ve bereketi kendisinde barındıran bir aydır. Dolayısıyla Ramazan ayının en önemli özelliği oruç ibadetinin bu aya tahsis edilmesidir. Bundan dolayı Ramazan ayına "Şehr-i Siyam" denilmiştir.

Ramazan orucu, hicretin ikinci yılı içinde Şaban ayında farz kılınmıştır. Orucun farz olduğu Kitap, Sünnet ve İcma ile sabittir. Kur'an-ı Kerimde,
"Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı" buyrulmuştur (Bakara, 2/183).

Müminlere bir ikram olarak sunulan Ramazan ayı; ibadet, tövbe, dua, zikir, arınma,sosyal yardımlaşma ve dayanışma ayıdır.

ORUÇ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Oruç Arapça'da "savm" kelimesiyle ifade edilir. Savm sözlükte nefsi tutmak ve engellemek anlamındadır.

İslam dininde oruç, sabahın başlangıcı sayılan ikinci fecirden (tan yerinin ağarmasından) başlayarak güneşin batışına kadarki sürede başka bir deyişle imsaktan iftara kadar ibadet niyetiyle yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden nefsi uzak tutmaktır.

Oruçtan beklenen amacın gerçekleşmesi için dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Kamil anlamda oruç bütün organların iştirakiyle gerçekleşir. Şöyle ki: Oruç tutan kişi mideyi yemek içmekten koruduğu gibi, dili de yalandan, gıybetten, kötü ve boş sözden uzak tutmalı- dır. Göz harama bakmamalı, kusur aramamalıdır. Kulak gıybet, dedikodu ve boş sözler dinlememelidir. Gönül güzel şeyler düşünmelidir. Bilinmelidir ki, organları orucu iştirak etmeyi başaramayan kişi şeklen oruç tutmuşsa da, oruçtan beklenen gayeye bütünüyle ulaşamamış demektir

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır