Cinsellikte erken boşalma

8.5.2017 12:59:59 BilgeDede
Cinsellikte erken boşalma" title=  
Erken boşalma, cinsel ilişki sırasında sperm çıkışının kontrol edilememesi ve erken dönemde boşalmanın gerçekleşmesi durumudur.

Burada süre bir çok bilimsel verilerde değişik belirtilmektedir. Boşalma süresini 1 dakikanın altında , 3 dakikanın altında veya 7 dakika altında boşalma olması olarak belirtilmektedir.

Erken boşalma, eşler arasında ciddi sıkıntıların oluşmasına yol açabilir. Bazen bayanlar bu durumdan rahatsız olduğunu ifade etmemekte erkeklerde empati yaparak kadının da boşalması gerektiğini düşünmediği zaman ilişkide kötüye gidiş başlamaktadır. Erkek çok erken boşaldığında ve bu sorunu çözmeye yönelik bir girişimde bulunmadığında kadında boşalamamaya bağlı olarak cinsellikten soğuma ve uzaklaşma durumu ortaya çıkar.

Kadınlar erken boşalma sorunu yaşayan eşi ile cinsellik hakkında konuşamıyorsa bu duruma katlanmaktan başka çaresi kalmamaktadır, böyle olduğunda da cinsel birleşmeden zevk almamakta ve çoğu zaman cinsellikte kaçınmaya yönelik eylemlerde bulunmaktadır. Cinsel ilişki öncesi eşinin talebini çoğu zaman çeşitli mazeretler üreterek geri çevirebilmektedir. Bu durumlarda kadınların bazen başı ağrır, bazen yorgundur, bazende bir an önce olsun bitsin diye cinsel birleşme esnasında hiç katılımcı olmadan olup bitmesini bekler.Erkekler cinsel ilişkide boşalıp rahatlama haricinde, partnerininde boşalması gerekliliğini düşündüğünde erken boşalma sorununu çözmesi gerektiğini düşünür ve bu sorununu çözen erkeklerin eşlerinde cinsel birleşmeye karşı isteksizlik pek olmaz.

Erken boşalması olan erkeklerin eş veya partnerleri boşalmadıklarında eşlerine boşalamıyorum, penisini hissedemiyorum, zevk almıyorum gibi şikayetlerde bulunabilmektedir, böyle durumlarda bir çok erkek ve eşi sorunun erken boşalma olduğunu anlayamamakta penis boyu ile ilgili çeşitli araştırmalara girişmektedirler. Penis boyunu büyütmeye yönelik ilaç, ameliyat yöntemleri araştırıp eşinin zevk alamama durumunu çözmeye çalışmaktadır. Penis boyundan rahatsız olan erkekler dikkatli incelendiğinde esas problemin eşinin tatmin olamaması olduğu ve bununda erken boşalma sebebiyle olduğu görülmektedir.

Erken boşalmada sorun boşalmanın kontrol dışı olmasıdır. Kişi cinsel birleşme sırasında gerektiğinde süreyi erkene çekebilmeli gerektiğinde daha uzun tutabilmelidir.

Erken boşalmanın çeşitleri vardır ;

1.Yaşam Boyu Süren Erken Boşalma: Kişi cinsel hayatının başladığı dönemlerden itibaren her zaman erken boşalma yaşamıştır. Cinsel ilişki yaşadığı her kadında erken boşalma olayını görmüştür. Boşalma kontrolünü yapamamaktadır.

2.Edinsel (Sonradan oluşan) Erken Boşalma: Sonradan ortaya çıkan erken boşalma durumudur. Yıllarca hiçbir sıkıntı yok iken son dönemlerde erken boşalma olması durumudur. Yakın dönemde yaşadığı enfeksiyonel bir durum veya psikolojik bir olay bunu tetiklemiş olabilir.

Erken boşalma, ilişkide sıkıntı oluşturabilmektedir, kişinin boşalmayı kontrol edememesi sonucu bayanın yeterince tatmin olamaması durumuna yol açar. Boşalma sonrası penis sertliğinin kaybolması sözkonusudur. Genç yaşlarda iken kişi boşalma sonrası ortaya çıkan penis yumuşaması sonrası kısa süre içinde tekrar ereksiyonu sağlayarak ilişkiye devam edebilmektedir. Fakat bazı erkeklerde erken yaşlarda ve bazı erkeklerde de ilerleyen yıllarda (30 yaş üstü) ikinci kez ereksiyonun sağlanamaması durumu erken boşalma sorununun önemini daha da artırmaktadır.

Ayrıca erkeklerde ise her cinsel birleşme öncesi ortaya çıkan erken boşalma endişe ve korkusu, cinsel ilişki öncesi yapılması gereken ön sevişmenin kısa tutulmasına sebep olmaktadır. Bu şekilde kısa süren ön sevişme bayanlardaki cinsel isteksizliğe sebep olan ayrı bir durum olarak karşımıza çıkar.

Erken boşalma, sadece erkeğin değil çiftlerin problemidir, normalde erkek boşalır ve rahatlar fakat bayanda rahatlama olmaması hem erkekte bir yetersizlik duygusu yaratırken kadında da cinselliğe karşı bir soğuma durumu ortaya çıkarmaktadır.

Erken boşalmanın süresi tanı ve tedavi aşamasında önem taşımaktadır. Sonradan ortaya çıkan erken boşalmalarda prostatit ve meni kanallarında enfeksiyon en çok karşılaşılan durumdur. Bunun haricinde başka hastalıklar veya psikolojik travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazen erkekte sertleşme sorunlarının başlaması erken boşalmayı tetikleyebilmektedir.

Hastadan ayrıntılı hikaye alınarak sebebi ve ne tipte erken boşalma olduğu belirlendikten sonra tedavi planı yapılır. Enfeksiyon düşünülen durumlarda antibiyotik tedavisi verilirken yaşam boyu süren hastalarda ilaç tedavisi veya davranış tedavisi uygulamaları yapılması gerekir.

Erken boşalma tedavisi her zaman yüz güldürücüdür fakat hastanın verilen ilaç tedavilerini ve davranış tedavilerini tam olarak uygulaması gerekir. Bu aşamada eşinin desteği de tedavinin önemli bir kısmını oluşturur. Erken boşalma tedavisi 3-4 seans sürebilir, kişi verilen uygulamaları tam olarak yaparsa başarı kesindir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır