Osmanli Tarihini Baslatan Padisah 'Osman Gazi'

10.6.2016 20:53:40 BilgeDede
Osmanli Tarihini Baslatan Padisah  

Bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaslari, Osmanli Tarihi içerisinden az çok, birkaç detaya vakiflardir. Bunlar bazen bir padisah, bazen bir sadrazam ismi veyahut bir olay olabilir. Biz burada Osmanli'nin kurulusuyla alakali birkaç bilgiyi sizler sunarak, kisaca Osman Bey ile alakali da bilinmesi gereken önemli bilgileri derlemeye gayret gösterdik.

Osman Bey'in Hükümdarligi

Erken dönem Osmanli tarihlerinin neredeyse hepsi Osman Bey'in yasamini efsanevi bir sekilde tasvir etmektedir. Nitekim verilen soy agaçlari da birçok farkli bilgiyi içermektedir. Biz Osman Bey'in babasinin Ertugrul Gazi oldugunu ve 1257-58 civarinda dogdugunu bilmekteyiz. Osman Bey gençlik dönemindeki atik, cesaretli ve savasçi özellikleriyle ön plana çikmisti. Bu sebeple babasinin 1281'de vefatindan sonra kavmin yönetimini kendisi devraldi.

Kurulus Dönemi

Ertugrul Gazi ve takipçileri, ilk zamanlar Bizans'a karsi büyük saldirilarda bulunmamislardi. Fakat Osman Bey'in fetih ve genisleme politikasi Bizans'i rahatsiz etmisti. Nitekim Osmanli'nin bati kaynaklarinda adinin duyulmasi da, Hristiyanliga karsi bir tehdit olarak algilanmasindan sonradir.

Osman Bey'in ilk büyük fetih kalkismasi 1286 yilinda vuku bulmustur. Bu mücadelede Osman Bey'in kardesi Saru-Yati sehit düsmüstür. 1288 yilinda ise Karacahisar Kalesi fethedilerek, burasi merkez seçmistir. 1292 yilinda Sakarya Nehri civarina basarili bir akin yapilarak ganimet elde edildi. Osman Bey'in bu basarili faaliyetleri düsmanlari rahatsiz etmekteydi. Amcasi Dündar Bey ise düsmanlarin artmasindan endiselendigi için bu fetih politikasina karsi çikmaktaydi. Osman Bey 1299-1300 yillari civarinda, kendisine engel teskil eden amcasini okla vurarak öldürdü ve böylece Osmanli Beyliginin gelecegi için ilk kan dökülmüs oldu.

Osmanli'nin Kurulusu Hakkindaki Tartismalar


Osmanli'nin kurulusu genel tarih bilgilerinde 1299 olarak ögretilse de, büyük tarihçilerimizden Prof.Dr. Halil Inalcik, kurulusun 1302 Bafeus Muharebesi olarak kabul edilmesi gerektigini savunmaktadir. Bunun yaninda Osmanli'nin kurulus tarihini, Osman Bey'in yönetimi devraldigi 1281'e çekmeyi önerenler de vardir. 

Kurulusu mühim bir hadiseye baglamak bakimindan 1302 tarihi gayet dogru bir seçimdir. Bu tarihten evvel de fetihler ve mücadeleler bulunmaktadir. Fakat esas olarak Osmanli'nin bir hanedanlik haline gelmesi Bizans karsisinda kazandigi 1302 Bafeus Muharebesinden sonra olmustur. Bu tarihten sonra Osman Bey Anadolu cografyasinda adini duyurmus ve gerçek bir lider konumuna gelmistir. Ayrica Selçuklu'nun kurulusu olarak Dandanakan Muharebesini kabul ettigimiz gibi Osmanli'nin kurulusu olarak Bafeus Muharebesini kabul etmek de gayet uygun olacaktir.


Fetihler ve Yükselme Devri


1302 yilindaki Bafeus (Koyunhisar) Muharebesi süphesiz ki Osman Bey'in kazandigi en mühim zaferlerden birisidir. Koyunhisar adi hem Bursa hem de Yalova'da geçmektedir. Savasin oldugu bölge Yalova yakinlarindaki Koyunhisar bölgesidir. Osman Bey ve askerleri burada Bizans ordusunu büyük bir hezimete ugratmistir.

Bu savasin hemen ardindan 1303 yilinda Bursa yakinlarinda, Osman Bey'in üzerine gelen Bizans kuvvetleri bir kez daha maglubiyete ugratildi. Bizans artik Osmanlilarin yükselisinin farkina varmisti, fakat çok geç kalinmisti. Genç bozkurt büyümüstü ve artik sürüsüyle birlikteydi. Bu saatten sonra önünde kimse duramazdi.

Osman Bey'in Son Faaliyetleri

1304 yilina gelindiginde Bizans üzerine ilerleme sürdürürdü. Sakarya çevresindeki Bizans kalelerine karsi bir sefer düzenlendi. Burada birkaç mühim kale fethedilerek, bölgeye Osman Bey'in komutanlari yerlestirildi. Bundan baska Osman Bey, Iznik ve Bursa'yi fethetmek istiyordu. Bu sebeple 1300'lerden beri iki sehre de baski yapiyordu. Fakat Osman Bey artik yaslanmisti, siyasi isleri oglu Orhan'a birakmak zorunda kaldi.

Osman Bey'in Vefati ve Mirasi

Iznik, Türkiye Selçuklulari'nin ilk baskenti olmasi bakimindan büyük bir öneme sahipti. Bu sebeple Osman Bey buranin fethedilmesini istiyordu. Fakat bu fethi görmeye ömrü yetmedi. Kaynaklar Osman Bey'in ölüm tarihi konusunda farkli fikirler belirtmektedirler. Bazisi 1324 derken bazisi 1327'yi göstermektedir. Yani Osman Bey'in 1326'daki Bursa fethini görüp göremedigi belli degildir. Prof.Dr. Halil Inalcik'in fikri ise, yapmis oldugu çalismalara göre Osman Bey'in 1324'te vefat ettigidir.

Osman Bey kendisinden sonra, oglu Orhan'a gelecegi parlak bir yönetimin yaninda büyük bir sorumluluk birakti. Orhan Bey ise babasindan devraldigi tahta layik olacak isler yapti ve hanedanligi daha da yükseltti.SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır