Çilek Reçeli nasıl Yapılır ?

10.6.2016 19:54:49 BilgeDede
Çilek Reçeli nasıl Yapılır ?" title=  

Çilegin bol bol pazarlarda göründügü bu zaman diliminde her ailede en sevilen reçellerden biride çilek olmustur,


Çilek Reçeli Için Gerekli Malzemeler ;

2 kilo küçük boy kokulu çilek
2 kilo toz seker
1 tane limonun suyu veya 2 çay kasigi limon tuzu 

Çilek Reçeli Nasil Yapilir 
Çilek Reçeli Tarifi 


Çilekleri bol su ile zedelemeden yikayarak temizleyin , yapraklarini düzgünce keserek resimde görüldügü gibi tek tek ayiklayin eger bu tarifimi okumadan önce büyük çilekler aldiysaniz üzülmeyin büyük çilekleri dörde bölebilirsiniz , tekrar sudan geçirin , süzgeç yardimiyla suyunu süzün
Genis bir tencereye çilekleri koyun çilegin kilosu kadar toz seker koymalisiniz çilek ne kadar olursa olsun mutlaka kilosu kadar toz seker koymalisiniz yani 1’e 1 ölçü seklinde


Çilek ve üzerine koydugunuz sekerler oldukça derin bir tencerede 1 gece tencerenin kapagi kapali olarak beklemeli


Bekleyen çileleri ertesi gün orta hararetli atese koyup pisirin , ara ara karistirin


Çilek kaynamaya basladiginda üzeride olusan köpükleri kasik yardimiyla alin , bunu çilek reçelinin tadinda eksime olmasin ve daha berrak gözüksün diye yaptigimizi unutmayin.


orta hararette kaynamaya baslayan çileklerin altini kisin kivami bir süre sonra yaklasik 20 dakika sonra  koyulasacak tabi bu arada ara ara karistirmalisiniz , karistirirken çilegin kasiktan hizli veya yavas akmasindan koyulugunu anlayabilirsiniz. eger hizli akiyorsa bir sürede daha kaynatin ,


Reçelin altini kistik dan sonra 10 dakika içinde koyulastiginda bir adet limonun suyunu sikip reçele ekleyin , yaklasik 2-3 dakika daha kaynatip reçelin olup olmadigini anlamak için daha önce nar reçelinde uygulamistik bunda da deneyelim , reçelden 1 tatli kasigi alin önceden buzlukta soguttugunuz tabaga damlatin tabagi egdiginiz de yavas akiyorsa olmus demektir , hizliysa biraz daha pismesi ve kivaminin oturmasi gerekir.


Ocaktan aldiginiz reçel ilindiginda kavanozlara doldurun ,


Not ; Çilek Reçeli Yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar


Pazarda çilekleri alirken mutlaka tadina bakin , tatli ve küçük olmasina ve çilek kokmasina dikkat edin ayrica koyu renklileri tercih edin.


Reçelde limon suyu yerine limon tuzu kullanirsaniz daha uzun ömürlü olur 2 kilo çilek için 2 çay kasigi limon tuzu kafirdir , limon suyu gibi tuzunu da ocaktan indirmeden 2-3 dakika önce uygulamaniz yeterlidir.
Reçeli kavanozlara doldurduktan sonra sogumadan kapagini kapatmayin küf tutabilir , kapagini kapatmadan önce üzerinde köpük varsa mutlaka alin , köpügü almazsaniz reçelin daha çabuk sekerlemesini ayrica kisa ömürlü olacaktir.


Reçel ne kadar koyu kivamli olursa o kadar uzun ömürlü olur .

 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır