Aç kalmadan, doya doya zayıflayın

10.6.2016 13:50:20 BilgeDede
Aç kalmadan, doya doya zayıflayın" title=  

Yaz aylarinin yaklasmasiyla Diyet sezonu açildi. Bu dönemde öncelikle yaza formda girmek ugruna uygulanan sok diyetlerden ve protein diyetlerinden uzak durmak gerekiyor. Çünkü bu diyetlerin faturasi sagliginiza kesiliyor. Sadece kilo vermeye degil saglikli kilo vermeye odaklanarak kalici bir sekilde zayiflamak ve yaza formda girmek ise hayal degil. Doygun Ekmek’in sosyal medyada hayata geçirdigi Doygun’la Hayata Dair Projesi’nde Diyetisyen Elvan Odabasi Kanar, yaza formda girmek isteyenler için aç kalmadan, saglikli zayiflamanin tüyolarini veriyor.


 
Bu yilin trendi az yemek degil, yeterli yemek


Doya doya zayiflamak için öncelikle ise vücudunuzun ne kadar kaloriye ihtiyaci oldugunu ögrenmekle baslayin. Formül basit; kilonuzu 24 ile çarpin, buldugunuz rakamin 200 kalori üzerinden diyete baslayin. Ineceginiz en düsük kalori ise bu rakamin 200 kalori alti olsun.
 
Süt, yogurt ve peyniri light tercih edin


Süt, yogurt ve peynir grubu besinleri light tercih etmekte fayda var. Böylelikle her porsiyondan 45 kalori civarinda tasarruf edebilirsiniz. Bu gruptan günde en az 4 porsiyon tüketmeniz gerekiyor. Light tercihleriniz ile günlük 180 kalorilik bir enerji tasarrufu yapmak mümkün. Bu öneri yaza kadar sizin 2,3 kilogram civarinda kilo kaybetmenize yardimci olacak.
 
Kahvalti yapmadan evden çikmayin!


Sabah kahvaltisi sizi en çok zayiflatan yildiz ögün. Kahvaltisiz evden çikmayin. En hizli kahvalti için 15 gram light fistik ezmesi, 1 dilim çavdar ekmegi, 100 gram ananas ve 1 kutu light süt ile hazirlanmis yesil kahveyi deneyebilirsiniz. Bu kahvaltiyi tercih ederek bu yazi hem hizli hem formda geçirmeniz çok kolay.
 
Protein diyetlerinin magduru olmayin


Proteinden zengin diyet listeleri ile kilo vermek çok kolay. Peki tekrar kilo kazanmanin da bu kadar kolay olacagini biliyor muydunuz? Diyet tarihinin en popüler diyetleri olan protein diyetlerinin magduru olmayin!
 
Ekmeksiz diyet olmaz!


“Ekmeksiz diyet olmaz” bu cümleyi akildan çikarmamakta ve “ekmegi kes, kilo ver” diyet efsanesine kanmamakta fayda var. Saglikli kilo vermek ve verilen kilolari geri almamak için diyette ekmek yemek gerekiyor. Istahi kontrol etmek, tatliya karsi zaafi azaltmak ve bel çevresindeki yaglanmandan çabuk kurtulmak için tam tahilli ekmeklerden her ögünde 1-2 dilim tüketilmeli.
 
Ögle yemekleri için tam tahilli ekmekle sandviçler hazirlayin
Yaza kadar ögle yemekleriniz için saglikli sandviç alternatifleri hazirlayabilirsiniz. Bu sekilde iste, evde ve okulda ögün atlamadan tüketebilecek saglikli, kolay ve en önemlisi formda bir alternatifiniz olacak. Tam tahilli ekmek ile yapilacak sandviçin içerisinde yagsiz peynir, hindi füme, ton baligi ve sebzeler olabilir.
 
Meyve porsiyonlarina dikkat!


Meyve, porsiyonuna dikkat edilmesi gereken bir besin. Günde 400 gramin üzerine çikmamak ve bu porsiyonu da gün içerisinde 2-3 ögüne bölüstürmek gerekiyor.
 
Kendinize aksam 5’ten önce bir tatli saati belirleyin


Ögleden sonra yapilacak 2 ara ögün ile aksam yemegini daha hafif geçirebilirsiniz. Saat 15.00 ve 17.00’da yapilacak ara ögünlerle istahinizda dikkate deger bir degisim yasayabilirsiniz.
 
Diyetin en tatli saati 15.00. Diyetinizde tatliyi daha saglikli bir alternatife dönüstürebilir ve kendinize gün içerisinde bir tatli saati belirleyebilirsiniz. Bu saat 17.00’dan daha geç olmamali. Tüketilecek tatlinin kalorisini 100-150 kalori civarinda sinirlandirmaya ve 5-8 gram civarinda yag içeriginin üzerine çikmamaya özen göstermek gerekiyor. Seker ilavesiz birçok diyet tatli alternatifinden birini tercih edebilirsiniz. Tatliya zaafinizi tarçin, vanilya gibi baharatlarla kontrol altina alabilirsiniz.
 
Kalici kilo kaybi için kisiye özel diyet programi uygulayin


Diyet, kisiye özel planlanmali. Bu nedenle popüler diyet listelerini uygulamaktan vazgeçmekte fayda var. Kalici kilo kaybini ancak ve ancak size özel planlanan dengeli bir beslenme programi ile basarabilirsiniz.
 
Kara üzüm, çig badem ve ceviz ile ara ögün yapabilirsiniz


‘Ara ögün yapmak istiyorum ama zamanim yok’ diyorsaniz 15 adet çekirdekli kara üzüm, 5 adet çig badem ve 2 tüm ceviz ile kendinize saglikli bir atistirmalik paketini hazirlayabilirsiniz. Üstelik sadece 138 kalori.
 
Haftada 2 gün mutlaka balik yiyin


2014’ün en fit besini balik, en fit yagi balik yagi. Bu nedenle haftada 2 gün balik yemege özen gösterin. Balik tüketilmeyen günler gece yatmadan önce 1 tablet balik yagi (omega-3/krill oil) almak gerekiyor.
 
Probiyotik takviye alin


Düzenli çalisan bir sindirim sistemi, metabolizma hizina en çok katkida bulunan sistem. Sindirim sisteminizi düzenlemeye yardimci olmasi için probiyotik takviye alabilirsiniz.
 
Gülümseyin, zayiflayin


Diyet yaparken sik sik gülümsemek, hatta kahkaha atmak çok faydali. Çünkü gülümsemek kalori harcatiyor, zayiflatiyor. Ayrica vücudun stres yönetimine destek oluyor.
 
Günde 10 bin adim yürüyün, 2 litre su için


Hareket için mazeret bulmaktan vazgeçin. Açik havada günde 10 bin adim atarak kilolarinizla daha çabuk vedalasabilirsiniz. Su içmek de zayiflamaya yardimci oluyor. Bu nedenle günde 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.
 
Istah kontrolüne yardimci olacak yildiz besinleri tüketin
Istahinizin bu kadar açik olmasinin nedeni yanlis tercih ettiginiz besinler olabilir. Mutfaginizda istah kontrolüne yardimci olacak besinleri tercih etmeye çalisin. Alisveris sepetiniz için hazirladiginiz yildiz besinler ile doya doya zayiflayabilirsiniz. Iste istah kontrolüne yardimci yildiz besinler;


•         Yumurta
•         Yogurt
•         Kurubaklagiller
•         Levrek
•         Koyu yesil yaprakli sebzeler
•         Enginar
•         Bulgur
•         Karabugday
•         Yulaf ezmesi
•         Zeytinyagi
•         Tarçin
•         Rooibos çayi
•         Vanilya
•         Badem


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır