Öksürük Şurubu Çayı

11.3.2017 22:08:44 BilgeDede
Öksürük Şurubu Çayı" title=  

Değişen hava koşullarıyla birlikte çocuğunuzda oluşan öksürüğü, evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu ilaçlar sayesinde geçirebilirsiniz.

 

KENDİ ŞURUBUNU KENDİN YAP ! 

NE VARSA ESKİLER DE VAR ! 

ESKİDEN NİNELERİMİZ HEP BUNU YAPARLARMIŞ ! 

  Malzemeler : 
- 1 Yeşil Elma 
- 1 Adet Çubuk Tarçın 
- 1 Çay Kaşığı Zencefil Tozu 
- 2 Tane Karanfil 
- 1 Tutam Ihlamur 
- 1/4 Limonun Suyu 
- 1 Talı Kaşığı Bal

 

Yeşil elmanın kabuğunu soyun, elmanın orta kısmını, çekirdekleri ve kabukları demliğe koyun. İçine çubuk tarçını, zencefili, karanfilleri ve ıhlamuru atın ve 3 dakika kadar kaynatın. 

Kaynadıktan sonra kapağı açın ve limon suyunu sıkın. 

Soğumaya yakın da balı ilave edin ve için. 

Bal limon karışımı


Bir tavanın içine bal sürün. Düşük bir ateşte ısıtın, kaynamasına izin vermeyin. Ayrı bir tencere içinde bir bütün limonu su içinde kaynatın. 2-3 dakika kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve limonu içinden çıkarın. Haşlanan limonu dilimler halinde kesin ve soğumasına izin verin. Dilim limonları, balın bulunduğu tavanın içine atın ve ikisini pişirmeyen başlayın. Limon suyunu salacaktır. Bir saat kadar karışım piştikten sonra bir süzgeçten süzün. Elde ettiğiniz suyu oda sıcaklığına geldiğinde çocunuğuza içirebilirsiniz. Bir gün içinde en az 4 kez birer çay kaşığı dozunda verin. Uyarı: İki yaşın altıdaki çocuklara sindirim sistemini etkileyebileceği için kesinlikle bal vermeyin.

 

Tulsi ve zencefil karışımı


4-5 Tulsi yaprakları atın ve öğütülerek suyunu çıkarın. Sonra bir bez parçası yardımıyla süzün. Küçük bir zencefil alın ve aynı tulsi gibi suyunu çıkarın. 1 çay kaşığı bal ile yarım çay kaşığı tulsi suyu ile yarım çay kaşığı zencefil suyunu karıştırın. Öksürüğü hemen azaltmaya başlar. Her gün bu karışımı çocuğunuza 2-3 kez verin.

Anason tohumları

Anason tohumu, normal öksürüğün yanı sıra bronşit öksürüğü tedavisinde de çok etkilidir. 1 çorba kaşığı anason tohumunu ezin ve yarım fincan kaynar suyun içine atın. Anason tohumunun yarım saat demlenmesine izin verin ve sonra süzün. Bu karışımın içine 2 bardak su ekleyin. Soğumaya bırakın. Buzdolabında bu içeceği 2 ay süreyle saklayabilirsiniz. Çocuğunuza yarım şurup kaşığı olarak bir günde 4 kez verebilirsiniz.

 

Tavuk suyu çorbası


Tavuk suyu çorbasının boğaz ağrılarına iyi geldiği ve öksürüğü rahatlattığı bilinmektedir. Tavuk suyu çorba, çocuğunuzu rahatlattığı gibi, besin değeri de yüksektir. Sadece havuç, soğan ve ıspanak gibi bazı taze sebzelerle birlikte tavuk parçalarını kaynatmak gerekir. Tatlandırmak için tuz, karabiber ve biraz kimyon ekleyin. Çorbayı ılık olarak çocuklarınıza içirin.

Kara ısırgan çayı


Kara ısırgan otu çocukların öksürük sorunlarını tedavi etmek için mükemmeldir. Ayrıca çok iyi bir balgam söktürücüdür. Kurutulmuş kara ısrgan otunu, sıcak suya koyarak çay demleyin. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra otları sıvının içinden süzün. İçine bal ilave edin ve soğuk olarak tüketin. Çocuğunuza günde 4 kez bir çay kaşığı miktarında içirin.

 

Bitkisel kuru öksürük şurubu


Bazı nemlendirici otlar anti-viral ve anti-bakteriyeldir. Bu otlar kuru öksürükten muzdarip çocuklar üzerinde çok iyi sonuçlar verir. Kiraz sapı, plörezi kök, kekik, Oregon üzümü kökü ve sığırkuyruğu otlarından birer çorba kaşığı kullanarak çocuğunuz için kuru öksürük şurubu yapabilirsiniz. Tüm bu otlardan birer çorba kaşığı miktarında iki bardak suyun içinde yarım saat kaynatın. Ardından suyu süzün ve içine iki tatlı kaşığı kadar bal ekleyin. Bu karışımı buzdolabında 2 ay süreyle saklayabilirsiniz. Çocuğunuza bir tatlı kaşığı miktarında her 4 saatte bir içerebilirsiniz.

Uçucu yağlar


Esansiyel yağlarla çocuğunuzun göğsünü ovabilirsiniz. Bunlar hem rahatlatır hem de yatıştırır. 2 yemek kaşığı Zeytinyağı ile birlikte nane yağı, okaliptüs ve adaçayı yağından bir veya ikişer damla damlatın. Bu karışım ile çocuğunuzun göğsünü ovun. Karışımı sürdükten sonra çocuğunuzun üzerini örtün. Uçucu yağlar doğal olarak vücudu rahatlatır, burun ve göğüs tıkanıklığını tedavi eder.

 

Gargara yapın


Gargara çocuğunuzun öksürük ve boğaz ağrısını rahatlamanın bir başka yoludur. Çocuğunuzun öksürük sırasında boğazı tahriş olur ve yutma zorluğu çekebilir. Çocuğunuz gargara yapmayı kabul ederse, bu yöntem onun için çok iyi sonuçlar verecektir. Sadece sıcak suyun içine biraz tuz karıştırın. Bu karışım ile çocuğunuzun günde 5-6 kez gargara yapmasını sağlayın. Su kesinlikle çok sıcak olmamalıdır.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır