Ekmeğin Faydaları Nelerdir?

10.6.2016 13:41:00 BilgeDede
Ekmeğin Faydaları Nelerdir?" title=  
Bir ekmek yapimi sirasinda üç farkli uygulama yapilmaktadir. Bunlar; yogurma islemi, mayalama islemi ve pisirme islemidir. Ekmek yapmanin ilk asamasi olan yogurma isleminde, un hamur haline getirilmektedir. Ikinci islem olan mayalama uygulamasinda, hamurun eksiyip kabarmasi saglanmaktadir.

Son asama olan pisirme isleminde ise ekmek meydana gelmis olur. Bir ekmek yapilirken, un, su, tuz ve maya kullanilmaktadir. Un herhangi bir tahil unu (bugday, çavdar, kepek vb) olabilmektedir. Un, su, tuz ve maya malzemeler birbirine geçecek sekilde makineler yardimi ile yogrulduktan sonra, karsimdaki glutenli ve nisastali kisimlar suyu emerek sismektedir.

Ekmege eklenen tuz ise ekmegin lezzetinin azalmasina neden olmaktadir. Daha sonra yogurma sirasinda hamura eksi hamur mayasi eklenmekte ve bu hamurdan bir parça alinip bir kenarda tutulmaktadir. Böylece ertesi gün de ekmek yapilacak ise, mayasi hazir olacaktir. Son olarak da hamur mayalandiktan sonra, istenilen büyüklükte koparilan hamurlar pisirilmeye gönderilmektedir.

Eski zamanlarda insan yapimi ocaklardaki ateslerde pisirilen ekmekler günümüzde modern cihazlar yardimi ile yogrulmakta ve pisirilmektedir. Bazi kisiler ise, evde ekmek yapmayi tercih edebilmektedir.

Bazi ekmek çesitleri ise; bugday ekmegi, tahil ekmegi, sari bugday ekmegi, köy ekmegi, çavdar ekmegi, kepek ekmegi, standart beyaz (Türk) ekmegi, ay çekirdekli ekmek, ruseyimli ekmek, hashasli ekmek, zeytinli ekmek, cevizli ekmek, misir ekmegi, tuzsuz ekmek, tandir ekmegi, francala ekmek, baget ekmek, lavas ekmegi ve susamli ekmek seklindedir.

Ekmegin Besin Bilesimi ve Besin Degerleri

Bir emegin içeriginde, ortalama % 30-40 oraninda su, % 6-8 oraninda protein, % 50-55 arasinda glüsit, % 0,4-0,8 lipit ve % 1,5-2 kadar da madeni tuzlar bulunmaktadir. Ekmegin içeriginde bulunan diger bazi besinler vardir. Buna göre; 1 dilim orta kalinliktaki ekmegin (yaklasik 30 gram) içerdigi besin bilesenleri su sekildedir;

Kalori → 77 kcal
Karbonhidrat → 15,84 gram
Protein → 2,43 gram
Yag → 0,27 gram
Lif → 1,03 gram
Sodyum → 135 miligram
Potasyum → 37,5 miligram
Kalsiyum → 5,4 miligram
Demir → 0,4 miligram
Günlük Tavsiye Edilen Tüketim Miktari Günlük tavsiye edilen toplam 2000 kalorilik beslenmeye göre, her bir gün için, 170 gram tahil tüketimi, bu tavsiye edilen kalori degerine esittir. Ayrica ekmek, günlük alinmasi gereken toplam karbonhidrat kaynakli kalori miktarinin % 45 ile % 65 kadarini karsilamaktadir. Çogu ekmek türünün yag içerigi düsük fakat karbonhidrat içerigi yüksektir ve genellikle de günlük alinmasi tavsiye edilen tahil miktarini içermektedirler.

Ekmegin Faydalari

Son zamanlarda çok tartismali bir besin maddesi olan ekmegin, faydalari ve zararlari ile ilgili görüsler de çok çesitlidir. Bir kisim bilim insanina göre herhangi bir zarari olmayan ve belli miktari asmadigi takdirde yarari dahi olabilen bir besin maddesi olarak görülen ekmek, bazi bilim insanlarina göre ise, oldukça faydasiz ve hatta zararli bir besindir. Ama burada birtakim faydalarindan bahsetmek de iyi olacaktir. Buna göre, dengeli ve kontrollü tüketilen ekmegin, sagliga olan bazi faydalari su sekildedir;

1. Mikro Besinler Bakimindan ZengindirNormal sartlarda ve yasalara uygun sekilde üretilmis olan ve zenginlestirilmis un ile yapilan ekmek ürünlerinin, demir, tiamin (B-1 vitamini), riboflavin (B-2 vitamini), niasin (B-3 vitamini) ve folik asit (B-9 vitamini) bakimindan yüksek degerlere sahip olmasi gerekmektedir. Bu durumda, demir mineral bileseni, saglikli kan hücrelerinin hemoglobin bilesenidir. Tiamin, niasin ve riboflavin ise, vücudun ihtiyaç duydugu enerjiyi saglamaktadir ve folat yani folik asit de, kalp sagligi için önemli olan bir vitamindir. Fakat maalesef, islemden geçirilmis ekmekler, bu besin bilesenlerinin büyük bir kismini içermeyebilmektedir. Bundan dolayi da, islem görmemis ekmek tercih etmek ya da ekmekleri evde yapmak daha saglikli olacaktir.

2. Ekstra Besin SaglarEkmek ve ekmek ürünleri, ek olarak bazi saglikli bilesenleri içerebilmektedir. Bazi ekmek türleri özellikle de kalp sagligina iyi gelen, kuruyemis ve çekirdekleri içermektedir. Bu gibi kuruyemisler ve çekirdekler, doymamis yag orani yüksek besinlerdir. Hatta bazi ekmeklerde bulunabilen badem ve keten tohumu, omega-3 yag asitleri bakimindan son derece zengindir. Eger bu gibi, normal ekmekten biraz daha farkli olan ve daha besleyici olan ekmekler tercih edilirse, faydasi da daha etkili olacaktir. Ayrica, ekmegin içerisinde doymus yag ve seker katkisi olmamasi da son derece önemlidir.

3. Enerji SaglarUygun ve dogru sekilde pisirilmis ekmek, yine uygun ve asiriya kaçmayan miktarlarda tüketildiginde, faydasini gösterecektir. Örnegin zengin karbonhidrat bilesimi gibi. Ekmek, unlu ve hamurlu bir besin maddesi oldugu için, oldukça fazla miktarda karbonhidrat içermektedir. Öyle ki 1 adet ekmegin, agirliginin yarisi karbonhidrattan olusmaktadir. Bu da demek oluyor ki, vücut için gerekli olan karbonhidrat ihtiyaci, ekmekten karsilanabilmektedir. Öte yandan, özellikle de, çok zayif olan ve kilo almak isteyen kisiler için ekmek, etkili sonuçlar verecektir.

4. Tokluk Hissi Verir


Yüksek karbonhidrat içerigi sayesinde ekmek, genellikle de sulu yemeklerin yaninda tercih edilmektedir. Ekmek, mayali bir yiyecektir ve hamurunda, mayalanma sirasinda uçan alkolden dolayi bosluklar bulunmaktadir. Bundan dolayi da ekmegin, tok tuttugu düsünülmektedir. Fakat, tekrar belirtmekte fayda var, ekmegi dozajini asmadan tüketmek, son derece önemlidir. Aksi halde, kan sekerinin yükselmesine ve kilo almaya neden olabilmektedir. Özellikle de beyaz ekmek tüketirken çok dikkatli ve kontrollü olunmalidir. Uyari Taze ekmegin sindirimi zor olacagindan ve bu da mideyi rahatsiz edeceginden, ekmek firindan çikmasindan, en az 6 saat sonrasinda tüketilmelidir. Ek olarak, asiri miktarda ekmek, özellikle de beyaz ekmek tüketmek, kilo almaya neden olmaktadir ve saglik açisindan da birtakim sorunlarin olusmasina neden olabilmektedir (örnegin kan sekeri degerlerini yükseltmesi gibi

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır