YGS Sınavına Doğru Yapılması Gereken Öneriler

9.3.2017 19:56:12 BilgeDede
YGS Sınavına Doğru Yapılması Gereken Öneriler" title=  
Sayın YGS Adayları! Öncelikle şunu vurgulamak istedik; 2 milyondan fazla adayın sınav başvurusu yapması uzmanlarca ifade edilmekte sizce bu adaylardan kaç bin tanesi YGS kılavuzunu açıp inceliyor dersiniz.İşte burası belirsiz.Halbuki kılavuzda sınavlarla alakalı bütün merak edilenler kaleme alınmış.Kısaca şunu söyleyelim. "Eğer Nereye Gittiğinizi Bilmiyorsanız, Gittiğiniz Yolun Bir Önemi Yoktur"..

İŞTE SINAVDA
SAKİN ve BAŞARILI OLMA SIRLARI


1- Gireceğiniz sınavla ilgili olarak “Düşünce Kodunuzu” olumluya ayarlayın. Beyninize gelen başarısızlık ve korku senaryolarını tersine çevirecek tek güç “Siz” siniz. Size sizden başka hiç kimsenin yardımcı olamayacağının farkında olun. Sevdikleriniz sizi ancak sınava gireceğiniz binaya kadar götüreceklerdir. Oradan sonrasını siz yalnız devam edeceksiniz. Bu nedenle;
Sınav öncesinde, sınav esnasında, sınav sonrasında “SAKİN OLACAĞINIZA” karar verin.

2- Sınav yolculuğunun başlangıcında; Ne istediğinize karar verin. Amacınızı netleştirin. Böylece ne yapacağınızı bilirsiniz. Bu durum sizin kendinize güvenmenizi ve hedefe odaklı olarak tutkulu olmanızı sağlar. Böylece sakin ve mutlu olursunuz. Sizi aşağıya çeken “Heyecan” duygusunu önlersiniz. 

3- Sadece istediklerinize odaklanın. Genelde kişilerin yaptığı gibi “İstemediklerinize Odaklanma” davranışınızı terk edin. Böylece “DÜŞÜNCE KODLARINIZI” yanınıza almış olursunuz.

4- Kendinize, Başaracağınıza inanmanın yolu “İÇSEL DÜNYANIZDAKİ” düşünce, duygu ve davranış kodlarıyla uyumludur. Kendinize ve Başaracağınıza yürekten inanın ve sınav öncesinde elde ettiğiniz başarıları sürekli hatırlayarak Beyninizdeki “AGSİ HAREKET SİSTEMİNİ” BAŞARIYA PROGRAMLAYIN.

“BEYİN GÜCÜNÜ KULLAN”
5- Bilmenizi isterim ki;
Çok çalışmak başarıyı garanti etmez. Sadece akıllı çalışmak başarıyı garanti eder. Bu nedenle sınavın sonucuna odaklanın. Kendinizi sınavı ve hedeflerinizi gerçekleştirmiş olarak görün.
— Kazanmış olan sizin sesini duyun.”
— Bırakın kazanma duygularınız tüm hücrelerinizle bütünleşsin. Beyninizdeki
“Ağsı Hareket sistemi” başarıya programlansın.

Oluşturduğunuz Yeni Kimlikle bütünleşin. Zafere giden yolun başlangıcının buradan geçtiğini bilin ve kullanın.

SINAVA GİRERKEN
6- BEDENİNİZİN DİNLENMEYE BEYNİNİZİN UYUMAYA İHTİYACI VARDIR.

Beyninizi ve bedeninizi sınava hazırlamak için en az 40 gün önceden kendinizi disipline edin. Beyninizi şaşırtmayın. Akşam yatış ve sabah kalkış saatlerinizi ayarlayın. Uykuyu çok iyi alın. Çünkü Bedeninizin dinlenmeye Beyninizin uyumaya ihtiyacı vardır.
Sınav öncesindeki, kıyafetlerinizi, kullanacağınız materyalleri bir gün önceden hazırlayın. Mümkünse saat haricindeki aksesuarlarınıza veda edin.

KÜPELERİNİZE VEDA EDİN
Sınavdan 40 gün önce “küpe” lerinizle vedalaşın. Çünkü sürekli kulağınızda küpeyle dolaşmak Beynimize veri ileten “Sensör” lerin çalışmasını engeller.

7- Sınava gireceğiniz mekana en azından 45 dk. Önce gidin. Mekanı görmek, orada bulunmak sizin rahatlamanızı ve güven duygularınızın harekete geçmesini sağlar.

8- Sınav süresini beklerken ailenizle, arkadaşlarınızla asla Sınava ilişkin konuşmayın. Konuşanların yanından uzaklaşın.

SINAV SIRASINDA
9- Heyecanlandığınız zaman ya da “yapamayacağım korkusu” yaşadığınızda kendi nefesinize odaklanın. Daha önceden oluşturmuş olduğunuz yeni kimliğinizi görün.

10- İçinizdeki heyecan ve korku duygusunun büyümesine izin vermeyin.

11- Her zaman seçme hakkınız olduğunu bilin ve sonuca odaklanın.


‘8’ ADIMDA KAYGINIZA ELVEDA
Tüm bu önerilerin dışında size Heyecan ve Kaygınıza son verecek bir Teknik vermek istiyorum. Tekniği uygulamaya başlamadan önce bir sandalyede beliniz dik olacak şekilde oturun. Tekniği en az 15 dakika yapın.

1) Sağ yumruğunuzu sıkın, bir süre tutun ve gevşetin. El kaslarınız eliniz sıkılıyken ve daha sonra gevşeyince, nasıl hissettiğinize dikkat edin.

2) Şimdi yine “Sağ yumruğunuzu” yavaş yavaş sıkın ve bir süre sonra yavaş yavaş gevşetin. Dikkatinizi kaslarınızdan ayırmayın. Yumruk sıkılırken ve gevşerken nasıl bir değişiklik olduğunu gözlemleyin.

3) Şimdi de sıra sol yumruğunuzda; Sol yumruğunuzu sıkın ve bir süre tutun ve gevşetin.

4) Sol yumruğunuzu yavaş yavaş sıkın ve bir süre öyle tuttuktan sonra yavaş yavaş gevşetin.

5) Sanki bir ağırlık kaldırıyormuş gibi her iki kolunuzda bileklerden bükerek pazılarınızı gerin, kademeli olarak bu gerginliği iyice arttırın ve sonra tamamıyla gevşek bırakın.

6) Kolunuzu aşağı indirin, ellerinizin arkasını bacaklarınızın üzerine koyun ve kollarınızı geriye doğru gittikçe artan bir kuvvetle itin. Daha sonra tümden gevşetin ve kolunuzun arka kısmında yer alan kaslarınızı fark edin.

7) Şimdi sınavınızı düşünün. Sınavı beyninizde görün, seslerinizi duyun ve sizi engelleyen duyguları içinizde hissedin.

8) Sizi engelleyen “Kaygı ve Heyecan” duygularını boşaltmak için;
Kollarınızı bedeninizin yan taraflarına bırakın ve bütünüyle gevşetin ve gerginliğin kolunuzdan akıp dışarıya doğru çıktığını görün ve rahat olmanın, sakin kalmanın tadını çıkarın.2017 YGS LYS merak edilen sorular:

2017 YGS LYS sınav tarihleri ne zaman, saat kaçta, süreleri kaç dakika?

2017 YGS sınavı 12 MART 2017 tarihinde gerçekleştirildi..

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 11 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 135 dakika

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 26 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı- 3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Pazar), 14.30, 120 dakika

2017 YGS-LYS başvuru ücreti ne kadar, ücret hangi bankalara yatırılacak?

YGS LYS BAŞVURU VE SINAV ÜCRETLERİ VE BANKALAR

YGS Sınav Ücreti : 55,00 TL
Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti : 15,00 TL
LYS Sınav Ücretleri (Girmek istediğiniz her bir LYS için) : 35,00 TL (Farklı alanlarda puan türlerinin
hesaplanabilmesi için, adayların 2016-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri önerilmektedir.)
Ek yerleştirme ücreti : 15,00 TL
Başvuru Hizmeti Ücreti : 3,00 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeniden Şifre Edinme Ücreti : 5,00 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti : 10,00 TL

Dikkat: Yukarıda vermiş olduğumuz veriler bilgi amaçlı olup geçen yıla ait değerlerdir.Güncel başvuru ve sınav ücretleri ilgili tarihlerde yayınlanacak olan kılavuz bilgilerinde yer alacaktır.

YURT İÇİNDEN VE KKTC’DEN BAŞVURANLAR İÇİN BAŞVURU VE SINAV ÜCRETLERİNİN YATIRILACAĞI BANKALAR

Adayların başvuru sırasında ödemeleri gereken ücreti yatırırken banka görevlisine T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir.

Ücret İnternet aracılığıyla da yatırılabilir.

Ziraat Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Halkbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

VakıfBank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Akbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

*Başvuru/sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

YURT DIŞINDAN BAŞVURANLAR İÇİN (KKTC HARİÇ) BAŞVURU VE SINAV ÜCRETLERİNİN YATIRILACAĞI BANKA

Yurt dışından başvuru yapmak isteyen adaylar, gerekli ücreti ÖSYM'nin aşağıdaki döviz hesabına yatırabilirler. Başvuru ve sınav ücretini döviz olarak yatıran adaylar, İnternet üzerinden bireysel başvuru yapamazlar.

Başvuru/sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir. Başvuru/sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatıran adaylar, İnternet üzerinden bireysel başvuru yapabilirler.

2017 YGS LYS Başvuru Ücreti Online Ödeme yerleri 

Ziraat Bankası Güvenevler Şubesi-ANKARA
SWIFT Kodu: TCZBTR2A
ABD Doları
IBAN : TR45 0001000 8300 6028011 5008
Euro
IBAN : TR29 0001000 8300 6028011 5005

2017 YGS Başvuru kılavuzu ne zaman yayınlanacak?

Henüz 2017 YGS başvuru kılavuzu yayınlanmadı.ÖSYS 2017 başvuru bilgilerine 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında ulaşabileceksiniz. Kılavuza ulaşmak için Buraya Tıklayınız

2017 YGS başvuruları ne zaman başlıyor?

ÖSYM'den resmi açıklama yapılmadı,ancak 2017 YGS başvuruları 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

2017 YGS başvurusunda nelere dikkat etmemiz gerekir?

2017 YGS başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus hiç şüphesiz kılavuzun dikkatle okunmasıdır. Her zaman kılavuz okunmalıdır. Özellikle okul kodunuz, alan kodunuz gibi kodlamalara çok dikkat etmelisiniz. Kimlik bilgilerinizi doldururken kimlik belgeniz yanınızda bulunsun, ezberden bu bilgileri doldurmayın.

2017 YGS giriş belgesi ne zaman gelecek?

Her zaman sınav giriş belgeleri en geç sınav tarihinden 10 gün önce yayınlanır. Dolayısıyla 2017 sınav giriş belgesi de en geç Mart tarihinde yayınlanır. Sınav giriş belgeleri postayla gönderilmeyecek. Her aday kendi şifresiyle ÖSYM resmi sitesinde Aday İşlemleri Sisteminden alacaktır.

2017 YGS sınava girerken yanımızda bulundurmamız gereken belgeler nelerdir?

Sınava girerken yanınızda; 2017 YGS sınav giriş belgesi ve Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport bulundurmalısınız.

2017 YGS sınav yasakları nelerdir?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına,çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla; her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla,cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla gelmeleri kesinlikle yasaktır.

2017 YGS sınavında hangi testler olacak?

YGS'de ortak müfredata dayalı

Türkçe Testi,
Sosyal Bilimler Testi,
Temel Matematik Testi
ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır.

Her test 40 sorudan oluşmaktadır. Toplam 160 soru ve 160 dakika süre var.

Sınavsız geçiş yapacağım. 2017 YGS başvuru formunu doldurmam gerekir mi?

Evet. 2017 YGS başvuru formunda YGS’ye girmek istemiyorsanız, ‘’YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum’ hanesini işaretleyeceksiniz. Fakat burada bir uyarıda bulunalım. Eğer YGS’ye girip girmeme konusunda tereddüt içindeyseniz ‘’YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu seçeneği işaretlediğinizde hem sınavsız geçiş hakkınız olur, hem de YGS’ye girme hakkınız olur.

2017 YGS başvuru formunda ‘’YGS’ye girmek istiyorum’ dediğimde sınavsız geçiş hakkım yanar mı?

Hayır. YGS’ye girmek istiyorum dediğinizde hem YGS’ye girme hakkınız olur, hem de sınavsız geçiş hakkınız devam eder. Bu konuda tereddüt etmenize gerek yok.

Son sınıftayım. Diploma notumu bilmiyorum. Başvuru formunda diploma notumu yazmam isteniyor. Ne yapmalıyım?

Son sınıfta olan adaylar –Bitirme yılı, - Not sistemi ve –Diploma notu istenen bölümü DOLDURMAYACAKLARDIR.

2017 YGS kılavuzunda Okul Kodunu bulamadım. Okul kodunu nereden öğreneceğim?

Okul kodunu ÖSYM sitesinden ‘Ortaöğretim kurumları kitapçığından’ öğrenebilirsiniz.

İnternet erişim şifresini nereden alacağım?

Başvuru işlemi sonrası adaylara geçici şifre verilmektedir. Şifre geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir. Arkadaşlar bir uyarı: Şifrenizi kimseyle paylaşmayın

2017 YGS başvuru işlemi sonrası verilen internet erişim şifresi ne işe yarar?

Şifre ile adaylar, ÖSYM.'nin (https://ais.osym.gov.tr) ve (https://sonuc.osym.gov.tr) adreslerini kullanarak;

sınav başvurusu yapma,
tercih bildirme,
başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma,
sınava giriş belgesi edinme,
sınav ve yerleştirme sonuçlarını edinme vb.
işlemlerini yapabilirler.

Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.

Tüm adaylara hayat boyu başarılar dileriz.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır