Şeker hastalığına ne iyi gelir?

10.6.2016 13:35:20 BilgeDede
Şeker hastalığına ne iyi gelir?" title=  

  Uygun bir beslenme sadece hastaligin belirtilerini hafifletmekle kalmaz, ilerlemesini ve daha ciddi komplikasyonlara yol açmasini engeller. Uzun süre tedavi edilmeyen seker hastaliginin yol açabilecegi diger hastaliklar arasinda kalp hastaliklari, böbrek hastaliklari, hipertansiyon, gözlerin bozulmasi ve isitme kaybi bulunmaktadir. Sizin saglik kosullariniza en uygun diyet ancak doktorunuz tarafindan belirlenebilir ancak seker seviyesini düsürdügü bilinen bazi gidalari tüketerek tedavi sürecini hizlandirabilirsiniz.


Seker ve BeslenmeBakliyat: Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller yüksek oranda suda çözünen besin lifi içerir ve glisemik indeksleri düsüktür. Besin lifi içeren yiyecekler sekerin kana karisma sürecini yavaslatir ve kan sekeri kontrolüne yardimci olur. Lif ayni zamanda besinlerden gelen kolesterol emilimini yavaslatarak kalp hastaliklari riskini düsürmektedir. 2001 yilinda yapilan ve "Nutrition Reviews" adli bilimsel dergide yayinlanan arastirmaya göre 6 hafta boyunca günde ortalama 25 gram besin lifi tüketen tip 2 diyabet hastalarin seker ve kolesterol seviyelerinde, besin lifi tüketmeyen hastalara oranla önemli iyilesmeler kaydedilmis.Tahillar:

 

Islenmemis kepekli tahillarin glisemik indeksi düsüktür ve vücut tarafindan islenmesi zamana yayilarak kan sekerinde ani dalgalanmalara yol açmadan enerjiye dönüstürülür. Kepekli makarna, tam tahilli çavdar ekmegi ve kepekli tahillar kan sekerini sabit tutarken yüksek glisemik indekse sahip olan rafine edilmis tahillar kan sekerinde ani yükselmelere neden olabilir. 

Omega 3 Yag Asitleri:

Omega 3 yag asitleri özellikle seker hastaligi nedeniyle olusabilecek kalp ve damar rahatsizliklarini engellemek için önemlidir. Bu esansiyel yag asitleri vücut tarafindan üretilmedigi için tüketilen gidalar yoluyla alinmalidir. Keten tohumu ve ceviz disinda tuzlu su baliklari yiyerek yeterli miktarda omega 3 yag asidi alabilirsiniz.


Tarçin:

 

Yemeklerinizde ekstra tat için kullanabileceginiz tarçinin sekere etkileri hakkinda 2003 yilinda yapilan ve "Diabetes Care" dergisinde yayinlanan arastirma sonuçlarina göre 1-6 gram arasi tarçin tüketmek kan sekeri disinda kolesterol ve yag oranini da düsürüyor ve tip 2 diyabet hastalarinda kalp krizi riskini azaltiyor.Sebze ve Meyve:

 

Mineral, vitamin bakimindan zengin olan sebze ve meyveler ayni zamanda lifli yapilariyla kan sekerinin sabit kalmasina yardimci olur. Içerdikleri antioksidanlarla bagisiklik sistemini de gelistiren sebzeler ve meyveler arasinda lahana, karalahana, portakal, ihlamur, limon, salgam, brokoli, turp, ispanak, greyfurt, çilek ve bögürtlen ilk siralarda gelmektedir. Sekeri olanlarin yag, tuz veya sos eklenmis sebzeleri, yüksek oranda sodyum içeren konserve sebzeleri ve tursu tüketmeleri önerilmez.Yagsiz Et: Daha az miktarda doymus yag içeren yagsiz et kolesterol düzeyini düsük tutmak için idealdir ve bol miktarda protein içerir. Ringa, somon, sardalye, alabalik, ton baligi, karides, derisiz tavuk ve hindi gibi etlerden vücudunuzun ihtiyaç duydugu proteini alabilir ve kalp hastaliklari riskini azaltabilirsiniz. Eti pisirirken kizartma yerine haslama yöntemini kullanin.Zeytinyagi: Iyi kolesterolü yükselten ve damar tikanikligina karsi koruma saglayan zeytinyagini yemeklik yag olarak kullanabilirsiniz. Zeytinyagi insülin direncini azaltarak kan sekerini sabit tutmaya yardimci olur.

 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır