Türkiye'de ilk kez yapilacak! Binlerce kisiye iş imkani sağlayacak

10.6.2016 13:34:13 BilgeDede
Türkiye  
Türkiye’de ilk defa Sanliurfa’da hayata geçirilen projeyle binlerce kerevit Firat Nehri’ne uyum saglamalari için suya birakildi.Yetistirilen kerevitler Avrupa'ya satilacak.

Sanliurfa’nin Birecik ilçesinde Gida, Tarim ve Hayvancilik Ilçe Müdürlügü tarafindan hayata geçirilen kerevit asilama projesiyle, binlerce kerevit Firat’a uyum saglamalari için suya birakildi. Surtepe köyü yakinlarinda bulunan kum ocagindaki suni havuzlara birakilan kerevitlerin Firat Nehri'nin suyuna adaptasyon saglamalari amaçlaniyor. Suya birakilan kerevitler adaptasyon sagladiklari takdirde bölgede bulunan barajlara ve göllere nakledilecek. Kerevitlerin altyapisi olusturulduktan sonra çiftçilere avcilik konusunda egitim verilecek ve yeni bir istihdam alani açilacak. Binlerce kisiye is alani olusturmasi amaçlanan projenin ilk adiminda teknelere konulan kerevitler kum almak için kepçeler tarafindan açilan suni havuzlara birakildi.

 

 
BIRECIK-KARKAMIS GÖLÜNDE 17 BIN TON ÜRETIM
 
Birecik Gida Tarim ve Hayvancilik Ilçe Müdürlügünde görevli Su Ürünleri Mühendisi Oguzhan Kuzucu, kerevit asilama projesiyle birlikte bölgedeki su ürünleri potansiyelinin yükselecegini ifade ederek, “Sanliurfa’nin Birecik ilçesi tarihi kadar eski olan Firat Nehrinde balikçilik, Karkamis ve Birecik barajlarinin yapimina kadar bölgemizin endemik türü olan Sabut baliginin avciligi ile meshurdur. Ayrica baraj göllerimizde halen yasamlarini sürdüren Firat Kaplumbagasi da bölgemizin endemik türlerinden olup ilçemizin önemli degerlerindendir. Ilçe sinirlarinda barajlarin yapimina müteakip Karkamis Baraj Gölünde ilk alabalik yetistiriciligi 1990’li yillarin sonunda Birecik Kaymakamligi ve Ilçe Tarim Müdürlügünün ortak projeleri ile baslamistir. Anilan dönemde kültür balikçiligina yabanci olan bölgemiz bugün Karkamis Baraj Gölünde 28 adet su ürünleri üretim isletmesi ve yillik 17 bin ton üretim kapasitene sahiptir” dedi.
 

 
TÜRKIYE ÜRETIMININ ILK 10 ILINDEN BIRI SANLIURFA
 
Sanliurfa Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdür Yardimcisi Faik Çelik ise Güneydogu Anadolu Bölgesinin tüm illeri arasinda Birecik ilçesinin yillik su ürünleri üretimi ile önemli bir yere sahip oldugunu belirterek, “Sanliurfa, Birecik ilçesindeki üretim sayesinde Türkiye’nin üretim kapasitesi açisindan ilk 10 ili arasinda yer almaktadir. Karkamis Baraj Gölünde yapilan bu üretim ekonomimize dogrudan ve dolayli olarak yilda yaklasik 150 milyon Türk Lirasi kazandirmaktadir. Bölgede faaliyet gösteren isletmelerimiz 15 yil gibi kisa bir sürede hem bölge kalkinmasina önemli katkilarda bulunmus hemde alternatif is olanaklari olusturmustur. Ilçede su ürünleri sektörünün hizli yükselen üretim basarisi tüm Gap illerine sektörel açidan örnek teskil etmektedir. Alabalik yetistiriciliginde gerçeklesen bu hizli yükselisin Kerevit Asilama Projemizle de gerçeklesecegini düsünmekteyiz. Su ürünlerinde alternatif türlerin gelistirilerek bölgeye kazandirilmasi ilçenin ekonomik kalkinmasinin ve ihracat potansiyelinin artmasina vesile olacaktir. Alabalik yetistiriciliginde olusan kamu kurumlarimizin alternatif yatirimlarda örnek teskil etmesi durumunun kerevit asilama projemizle de gerçeklesmesini ve ilçemizin GAP Bölgesinde su ürünleri sektörüne yeni türlerin kazandirildigi bir merkez haline gelmesini beklemekteyiz” ifadelerini kullandi.
 

 
HEDEF AVRUPA'YA IHRACAT
 
Sanliurfa Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdür Yardimcisi Faik Çelik konusmasinin devaminda, “Kerevit yani diger adiyla tatli su istakozu ülkemizin dogal bir türüdür ve Türk kereviti olarak adlandirilir. Ülkemizde balikçilar tarafindan avcilik yoluyla elde edilen kerevitlerin yüzde 90’i özel mütesebbisler tarafindan islenerek AB ülkelerine ihraç edilmektedir. 1980’li yillarin baslarindan itibaren balikçilarimiz için önemli bir gelir kaynagi ve ülkemiz için döviz girdisi olusturmustur. Dogal yasam alani Egirdir Gölü Merkez olmak üzere Göller Bölgesi olup 80’li yillarda avcilikla elde edilen üretimi yillik 8 bin tonken 2013’de 492 tona düsmüstür. Egirdir bölgesinin bu dezavantajli durumu göz önüne alindiginda ilçemizde faaliyet geçecek olan bu üretim AB ülkelerinde olusan ihracat potansiyelini karsilamaya muktedirdir. Egirdir Su Ürünleri Arastirma Istasyonun 2013 yili için Egirdir bölgesinde yaptigi bir çalismada kerevit avciligi ile ugrasan balikçilarin 3 ay avcilik ile elde ettikleri gelirin kisi basi ortalama 11 bin 382 Türk Lirasi oldugu hesaplanmis ve bunun yaklasik 8 bin lirasinin kar oldugu belirtilmistir” ifadelerine yer verdi.

 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır