Yumurtanin Faydaları Nelerdir?

10.6.2016 13:29:59 BilgeDede
Yumurtanin Faydaları Nelerdir?" title=  
Yumurta genel olarak, yasayan tüm türler içerisinde, disi hayvanlar tarafindan üretilmektedir. Fakat insanlarin beslenme amaci ile kullandiklari yumurta türü, hepimizin bildigi ve en çok yaygin olan tavuk yumurtasidir. Tavuk yumurtasi, çok uzun zamanlardan beri, insanlarin beslenme düzeninin bir parçasidir.Neredeyse hiçbirimiz, kahvaltida en az bir yumurta yemeden sofradan kalkmayiz. Yumurtayi direk çesitli yöntemlerle pisirip tüketebildigimiz gibi, birçok yemek tarifinin içerisinde de yumurta bulunmaktadir. Ucundan ya da kiyisindan da olsa, yumurta beslenme düzenimizin bir parçasi haline gelmistir.

Peki yumurtayi bu kadar vazgeçilmez kilan nedir? Bu duruma sebep olan sey sadece yumurtanin lezzetli bir yiyecek olmasi ile alakali degildir. Yumurta ayni zamanda içerdigi zengin besin degerleri ile, günlük hayatimizda kendine saglam bir yer edinmistir. Yumurtanin hem sari kismi hem de beyaz kismi, besin degeri açisindan oldukça zengindir. Içerisinde protein, vitamin ve minarellerden olusan, insan sagligina son derece faydali birçok madde bulunmaktadir.

Bunun yaninda yumurta, yemek pisirmek için oldukça önemli ve elzem bir gidadir. Yumurta birçok tarif içerisinde adete malzemelerin yapistirmakla görevli bir malzeme olarak kullanilmaktadir. Ayrica yumurta, en güzel protein kaynagi olarak bilinmektedir. Bu nedenle vücut gelistiricilerin diyetlerinde bolca yumurta görebiliriz. Yumurta tüketmek, güçlü kaslar ve saglikli bir beyin için oldukça önemlidir. Bu önemli yararlari disinda yumurta harika bir enerji kaynagi olarak ön plana çikmaktadir. Yumurtayi en çok kahvaltilarda tüketmemizin nedeni, güne enerjik olarak baslamamiza yardimci olmasi ile alakalidir. Simdi yumurtanin sagligimiza yararlarina biraz daha ayrintili bakalim. Iste yumurtanin önemli 5 faydasi!

1.Performansinizin Artmasina Yardimci OlurYumurtalar yüksek miktarda tokluk endeksine sahiptirler. Bunun anlami en basit hali ile, yumurta yediginizde daha rahat tokluk hissi elde edersiniz ve bu his çok daha uzun sürer. Büyük boy bir yumurta içerisinde 6 gram kadar yüksek kalitede protein ve bunun yaninda birçok besleyici ve yararli madde bulunmaktadir. Belki tek eksigi olarak içerisinde C vitamini olmamasini sayabilir. Aslina bakilirsa kahvaltilarda yumurtaya portakal suyu ile eslik etme aliskanligimizin bir sebebi de, yumurtanin C vitamini açigini kapatmak ile alakalidir. Böyle harika yiyecekler ile yapilmis bir kahvalti, günün zorlu sartlarina sizi hazirlar ve enerjik olmanizi saglar.

2.Demir Eksikligi Problemlerini GiderirVücutlarinda demir eksikligi problemi yasayan insanlar, yorgunluk, bas agrilari ve tükenmislik gibi semptomlarla karsilasabilirler. Demir eksikligi aslinda bakilirsa ciddi bir sorundur. Demir vücudumuz için oldukça önemli bir mineraldir. Bu mineral, kanda bulunan ve vücudumuza oksijen tasimakla görevli kirmizi kan hücrelerinin üretiminde kullanilmaktadir. Eger demir eksikliginiz var ise, kaninizda bulunan kirmizi kan hücrelerinin sayisi az olacaktir ve bu durum vücudunuza ve organlariniza gerekli oksijenin tasinamamasi anlamina gelmektedir. Bu nedenle organlariniz gerektigi gibi çalisamadigi için birçok sikinti ortaya çikacaktir. Yumurta sarisi içerisinde bulunan demir minerali çesidi, birçok gidadan alinan demir çesidine göre, emilmesi en kolay olandir. Bu sayede düzenli yumurta tüketerek demir eksikligi sorununu büyük ölçüde asabilirsiniz.

3.Kilo Vermenize Yardimci OlurAz önce söyledigimiz gibi, yumurta diger birçok yiyecege göre daha fazla miktarda tokluk hissi yaratmaktadir. Bu tokluk hissi, kahvaltilik gevreklerden elde edebileceginizden daha fazladir. Yumurta ile yapilan bir kahvalti çok daha doyurucu olacaktir. Ayrica yapilan arastirmalara göre, fazla kiloda olan kisiler, yumurta tükettiklerinde daha uzun süre tokluk hissedecekleri için, kilo vermeleri daha kolay bir hal almaktadir. Ayrica yumurta içerdigi yararli besin maddeleri ile, kilo vermenizi daha saglikli bir hale getirmektedir. Kilo vermeye çalisan insanlarin birçogu, ögünlerinden tehlikeli denebilecek düzeylerde azaltmalar yaparlar ve bu durumda gerekli birçok besin maddesini alamazlar. Saglik bir beslenme düzeni yapip, ögünlerinize yumurta eklediginiz takdirde hem az yiyip hem de gerekli besin maddelerini alarak kilo verebilirsiniz!

4.Beyin Sagligina YararlidirKolin denilen besin maddesi beyin açisindan çok önemlidir. Fetusta ya da yeni dogan bebekte beyin gelisimi için bu maddeye ihtiyaç duyulmaktadir. Ayni zamanda yasli insanlarda da hafiza problemlerini önlemek ve hafizayi güçlendirmekte yardimci olmaktadir. Yumurta, bu madde açisindan harika bir kaynaktir. Her gün bir yumurta tüketen hamile bir kadin, günlük kolin ihtiyacinin % 28'ini karsilasmis olur ve bu durum bebegin beyin gelisimi için çok önemlidir. Ayrica yumurtanin kolin maddesi içerigi ile sagladigi fayda, sadece anne karninda geçerli degildir. Çocuk dogduktan sonra ve büyüyorken de bu madde beyin gelisimine katkida bulunmaktadir. Her gün yumurtanizi yiyerek ömür boyu sürecek saglikli bir beyne yatirip yapabilirsiniz!

5.Kemiklerinizin Sagligi Açisindan ÖnemlidirKemik sagligimiz açisindan önemli vitaminlerin basinda D vitamini gelmektedir. D vitamini, bilindigi üzere, en çok günes isigi araciligi ile vücudumuza nüfus etmektedir. Yani günes, en iyi D vitamini kaynagidir. Dogada bulunan yiyeceklerin çok azinda D vitamini vardir. Tahmin edin bu yiyecekler arasinda hangi favori kahvaltiligimiz var? Cevap tabii ki yumurta! Yumurta D vitamini açisindan en rahat ulasilabilen kaynaklardan biridir. Düzenli olarak yumurta tüketmek, az önce saydigimiz yararlari disinda, kemik yapimizi ve kemik sagligimiz korumak açisindan oldukça önemlidir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır