Yenidoğan Sarılığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

4.3.2017 22:41:27 BilgeDede
Yenidoğan Sarılığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?" title=  

Yenidoğan Sarılığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Yeni doğan bebeklerin kanlarında bulunan bilirubin miktarının artmasıyla birlikte görülen bir çeşit sarılıktır. Doğumdan sonraki ilk bir hafta içerisinde her doğan yeni bebekte az yada çok miktarda bilirubin artışı görülmektedir.

Normal ve gününde doğmuş yeni bebeklerin yüzde 60 ında görülürken, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80 inde bu sarılık görülmektedir. Bu sarılıkların çoğu fizyolojik sarılık denilen bebeğe herhangi bir zararı olmayan ve kısa bir süre sonra kendiliğinden geçen sarılık türüdür. Kanda yükselen bilirubin maddesi cilde oturarak cildi sarı renge boyamaktadır ve yeni doğan sarılığına neden olmaktadır.

Şunu unutmayalım ki yeni doğan sarılıklarının bir çoğunluğu fizyolojik yani kısa süreli olan, bebeğe herhangi bir zararı olmayan ve geçici sarılıklardır. Ama bazı durumlarda bu sarılık durumu daha şiddetli olabilmektedir. Bunun en başında bebekle anne arasında ki kan uyuşmazlığı gelmektedir. Kan uyuşmazlığı iki şekilde olmaktadır.

Birincisi (rh) uygunsuzluğu, ikincisi ise (ab) uygunsuzluğu denilen uygunsuzluk çeşididir. Diğer şiddetli sarılığa yol açan sebep ise diyabetik anne ve bebeklerinde görülmektedir. Bebeğin herhangi bir enfeksiyonun bulunduğu durumlarda bu en sık idrar yolu enfeksiyonun görüldüğü durumdur yine şiddetli sarılığa sıkça rastlanılmaktadır.

Zor doğumlarda, bebeğin ciltte morlukların olduğu durumlarda da yine bu durumla karşı karşıya kalınabilmektedir.
Sarılık yeni doğanlarda ilk olarak yüz bölgesinde başlamaktadır. Buradan da göğüs, karın ve bacaklara doğru yayılabilmektedir. Gözün beyaz kısmının sarılaşmasına da neden olmaktadır. İlerleyen sarılıklarda yani bilirubin maddesinin seviyesin attığı durumlarda ise beyne kadar ulaşabilmekte ve nörolojik bazı bulgulara neden olabilmektedir.

Sarılığın olduğu bebeklerde sıklıkla uyku hali fazlaca gözlemlenmekte, emme isteği azalmaktadır. İlerleyen sarılıkta bu durum beyne ulaştığında ise başını sıklıkla geri atmalar hatta havale geçirmeye neden olacak kadar şiddetli nörolojik bulgular ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle sarılığın belirtilerini gördüğünüz anda mutlaka bir doktora başvurulmalı ve yapılan tetkikler sonucunda ise gerekli olan tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

 

ehlibebek


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır