Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4.3.2017 09:40:03 BilgeDede
Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler" title=  

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler; tüp bebek normal şartlarda gebelik şansı olmayan veya çok az şansı bulunan çiftler için gebelik şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. Günümüz şartlarında artık bir çok çift bu yöntem sayesinde çocuk sahibi olmaktadırlar. Kısırlık konusunda teknoloji ve bilimin geldiği son aşamada denilebilir.

Adından da anlaşılacağı üzere tüpün içerisine anneden alınan yumurta ve babadan alınan sperm tüpün içerisinde yan yana konulur ve bebeğin oluşması beklenilir. Bir diğer nokta ise sperm yumurtanın içerisine giremiyor ise; bu spermden kaynaklı nedenlerde olabilir. Artı olarak yumurtanın zarına bağlı problemlerden de olabilmektedir. Bu sorunla karşılaşıldığı zaman mikro enjeksiyon denilen spermi yumurtanın içerisine doktorlar tarafından laboratuvarda yerleştirilerek döllenmeyi yapay olarak sağlamaktadırlar.


Bir sonraki gün ortaya çıkan embriyoda bir kaç gün boyunca izlenmek suretiyle sağlıklı olan bebek veya bebekler anne rahmine yerleştirilmektedir. Bu işleme de embriyo transferi adı verilmektedir. Bundan sonraki aşama ise annenin 11-12 bekledikten sonra yapılacak olan gebelik testinin ardından olumlu sonuç elde edilmeye çalışılır.

Tüp bebek tedavisinde artık beklenenin aksine çok güzel sonuçlar elde edilmektedir.Yaş grubu öne alındığında ise genç yaş grubu olarak adlandıran dönemde yapılan tüp bebek tedavilerinde yüzde 70′ lere varan olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Bu tüp bebek yöntemi ilk seferde olmasa bile diğer bir kaç sefer ki denemeden sonra büyük oranda olumlu sonuçlar vermektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır ?


Tüp bebek tedavisi her bebek isteyen çifte önerilebilecek bir yöntemdir. İlk olarak beklemeden uygulanacak olan kişiler vardır. Bir de bazı yöntemler denenerek hiç bir sonuç elde edilemedikten sonra bu tedavi yöntemi uygulanacak kişiler bulunmaktadır. Normal olarak 1 yıl evli olarak sorunsuz bir şekilde evlilik hayatı geçirmiş fakat bu 1 yılın ardından bebek sahibi olamamış çiftler artık tüp bebek yöntemine başvurabilirler.

Bunun dışında ilaç, aşılama gibi yöntemlerle hamile kalamamış kişilerde uygulanır. Erkek spermlerinin az olması yada hiç olmamasında uygulanan ilaç tedavisine, olumlu sonuç verecek ilaç çok az bulunduğundan ve olumlu sonuç alınamadığından dolayıda tüp bebek tercih edilen yöntem arasındadır. Ama bu yöntemin olmazsa olmaz uygulanması gereken kişiler ise kanalların tıkalı olduğu kişilerdir ve ilk uygulanması gereken tedavi yöntemi bu yöntemdir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kadın Yaşının Önemi Nedir ?

Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtaların yumurtlama kapasitesi ile beraber, yumurtanın kalitesi de azalmaya başlar. Hastanın adet görmesi ise yumurtanın kalitesiyle ilişkili değildir. Yaşı büyük olan ve yaşı ilerleyen kadınlarda 35 yaş altındaki doğum oranı yüzde 40′ larda iken bu oran 40 yaş ve üzeri kadınlarda yüzde 10 civarındadır. Kısacası kadının yaşı ilerledikçe normal şartlarla hamile kalma oranı ciddi anlamda düşmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Defa Denenebilir ?


Uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen gebelik hala gerçekleşmemişse denemelere devam edilebilir. Aslında bu konuda tıbbi olarak bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kadının yumurtalıkları iyi durumda ise ve üreme durumda ve çağında ise tedaviye devam edilebilir. Tabi bu aşamada gerekli maddi ve manevi durum göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak uzmanlara göre kadının psikolojisinin bozulmaması ve onun bu aşamalarda zarar görmemesi açısında denemeden fazlasını uygun görmemektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlığın Sebebi Nedir?

Bu tüp bebek yönteminin yüzde 75 başarısız olmasının nedeni embriyo kaynaklı, yüzde 25 i ise çiftlere ait nedenlerden dolayı başarısızlık göstermektedir. En büyük neden emriyoda ki genetik bozukluklardan kaynaklanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Çiftlerde ciddi bir sağlık sorunu yoksa tüp bebek tedavisinde başarı oranı günümüz şartlarında yüzde 40 ile yüzde 50 arasında değişebilmektedir. Ard arda uygulanarak üç tüp bebek tedavisinde başarı oranı yüzde 90′ lara kadar ulaşabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

1.si kısa tüp bebek tedavisidir. Yaklaşık 15 gün sürmektedir. Tüp bebek tedavisinin en kısa süreni olarak kabul edilir.
2. tüp bebek tedavisi ise daha başarılı kabul edilen bir başka tedavi yöntemidir. Bu yöntem yapılan protokollerle birlikte 25 günü bulabilmektedir.

Tüp Bebek İlaçları Kilo Yapar mı?


Kadının yumurta sayısını artırmak ve yumurtaları büyütmek için verilen bu ilaçlar anne adaylarının kilo almalarına sebep olmamaktadırlar. Ancak büyüyen yumurtaların ürettiği hormonlar kadının vücudunda gereksiz şekilde su tutmasına, ödem oluşmasına, sık olmasa da iştah artışına sebebiyet vermektedir. Bu dönemde vücutta su arttığı için kiloda artmaktadır. Bu vücutta yağ toplanması değilde su toplanması şeklinde olduğu için ilaçlar bırakılınca da vücut kiloyu atar.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır