Çocuklarımızı Yetiştirirken Yaptığımız Bazı Hatalar

4.3.2017 08:47:42 BilgeDede
Çocuklarımızı Yetiştirirken Yaptığımız Bazı Hatalar" title=  

Çocuklarımızı Yetiştirirken Yaptığımız Bazı Hatalar; ailelerin çocuk sahibi olduktan sonra onlara karşı yapmış oldukları bazı davranışlar her ne kadar iyi niyetli olsanız bile, çocuğun gelişiminde olumsuz etki doğurabiliyor. Bu sebeple çocuğunuzun gelecekte kendine güvensiz, mutsuz ve sorunlu bireyler olarak hayatlarını sürdürmeleri kaçınılmaz hal alıyor.

Çocuklarımızı yetiştirirken yaptığımız bazı hatalar ve bu hataların önüne geçecek çözüm yollarından bahsetmek istiyorum.

Mükemmel ebeveyn olma kaygısı; çok iyi anne – baba olma isteği her ebeveynde olan bir duygudur. Kendinden mükemmellik bekleyen her anne – baba bunu çocuğuna da istemeden de olsa yansıtır. Bu yüzden çocuğunuza sevginiz dışında mükemmellik göstermekten kaçının.

Verilen tepkilerde tutarsızlık; olaylar karşısında anne – baba olarak verdiğiniz tepkilerdeki tutarsızlık aile arasındaki iletişimi olumsuz etkiliyor ve çocuğunuzun sınırlarını bilmemesine yol açabilir.
Aşırı koruyucu tutum; çocuğunuzun güvenliğini sağlamak adına göstereceğiniz aşırı koruyucu tavır, çocuğunuzda öz güven problemine yol açarak gelişimlerini de olumsuz etkilemektedir.

İstediği her şeye sahip olmasını sağlamak; çocuğunuzun istediği her şeyi önüne sunmak maalesef sizi iyi bir ebeveyn yapmıyor. Bu yönde tutum sergilemeniz aksine çocuğun sınırlarını bilmemesine, çocuğunuzun sabırlı olmayı, saygı duymayı ve empati kurmayı öğrenmemesine yol açar. Bu durum da gelecekte çocuklarınızın gelişimlerini olumsuz etkilemektedir.
Başarılı olması için baskı yapmak; çocuğunuzun duygularını hiçe sayarak, onu baskı altına alıp yüksek beklenti içerisine girmeniz çocuğunuzu stres altına sokmanıza yol açar. Onun duygularının yok sayılması ise öfke duygusunun artması demektir.
Merak duygusunu yok saymayın;

Çocuğunuz gelişimini tamamlaması için deneme yanılma yöntemiyle bir çok şeyi keşfeder. Onların isteklerine karşı sorgulamadan hayır cevabı vermek, çocuk ile anne – baba arasında çatışmaya yol açar. Bunun üstesinden gelmek ise sadece sağlıklı iletişimle mümkündür.

Oyunu yönlendirme isteği; çocuğunuz ile oynadığınız oyun sırasında kararları onun vermesine olanak sağlayın. Bu çocuğunuzu tanımanızın da en iyi yoludur. Her defasında onun isteklerine karşı gelmek onu size karşı hırçınlaştıracak ve gelişimini olumsuz etkiyecektir.

İletişim farklılığını etkilemek; bırakın çocuğunuz annesiyle nasıl iletişim kuracağına, babasıyla nasıl iletişim kuracağına kendisi karar versin. Onun kararlarını etkilemeye çalışmayın. Bu durum aile içinde huzursuzluğa neden olacağı gibi çocuğun ebeveynleriyle kuracağı iletişimi de geciktirecektir.
Sorularını dinleyin ve cevaplayın; çocuklarınızın sorularını sabırla dinleyin ve ne kadar soru sorarlarsa sorsunlar bıkmadan cevaplayın. Bu durum çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini anlamanıza fayda sağlayacaktır.

 

Mutlu bir ev ortamı oluşturun; sağlıklı çocuklar yetiştirmenin en önemli şartı, çocuk gelişimi konusunda bilinçli anne – baba olmaktan geçiyor. Ayrıca mutlu bir ev ortamı oluşturan ebeveynler çocukların gelişiminde olumlu yönde büyük etkileri olacaktır.

 

Sevgili anne – babalar çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Yarınlarımızın gelişimindeki en önemli faktör ailedir. Bu sebeple çocuklarımızın gelişimine önem vermemiz çok önemli hale geliyor. Sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmeniz dileğiyle.

 

ehlibebek


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır