Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapabiliriz ?

4.3.2017 08:42:09 BilgeDede
Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapabiliriz ?" title=  

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapabiliriz ? Anne sütü bebekler için vazgeçilmemesi gereken en değerli ve en sağlıklı besindir. Bu dönem içerisinde hangi yiyecek ve içecekler anne sütünü arttırır ? Annelerin süt arttırımı için nelerin yapılması önemlidir? Bunlara bir göz atalım. Anne sütü mucizevi bir besin. Bu nedenle bebeklerin en az ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeleri çok önemlidir. İlk emzirme doğumdan ilk yarım saat içerisinde gerçekleşmektedir. Bu ilk emzirme sırasında gelen koyu kıvamlı sarımsı renkteki süte kolostrum adı verilmektedir. Doğumdan sonra sadece 3 gün boyunca salgılanmaktadır. Bu ilk sütün bebeğin alması onun için oldukça önemlidir. Çünkü bu alınan ilk süt bebeğinizi ileride geçirebileceği önemli hastalıklardan bile korumaktadır. İçerisinde koruyucu antikorlar oldukça fazladır. Bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Daha sonra salgılanan süte göre protein, mineral ve vitaminler açısından zengindir. Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslendikten sonra 2 yaşına kadar ek besinlerle birlikte anne sütü tüketmelidir. Tabi ki her annenin sütü kendine özeldir ve bazı sebeplerden dolayı süt kesilebilmektedir. Ayrıca emzirme dönemi annenin gebelikte birlikte aldığı fazla kilolardan kurtulabilmesi için aslında geçireceği en iyi süredir. Anne sütünün oluşması için vücut ortalama 700 kalori enerji harcamaktadır.

Peki anne sütünü attırmak için neler yapılmalıdır ?

Emzirme döneminde alınan su miktarı oldukça önemlidir. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşmaktadır. Bunun için emziren annenin günde ortalama olarak 2,5-3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Bunun yanında içilen süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, kompostolar anne sütünü arttırmaktadır.
Emzirme sürecinde tüketilen alkol, sigara, kafeinli ve gazlı içecekler süt üretimini oldukça etkilemektedir.
Emzirme döneminde beslenmenize oldukça dikkat edin ve kilo verdirmek için yapılan diyetlerden kaçının.
Gece bebeğinizi emzirmek süt oluşumunu arttır.
Taze meyve ve sebzelerin gün içerisinde düzenli olarak tüketilmesinde fayda vardır.
Bebeğinizi doğru şekilde emzirdiğinizden mutlaka emin olun. Çünkü yanlış emzirmeden dolayı bebeğiniz yeteri kadar beslenemeyebilir ve bu durumda fazla hava yutacağından gaz sancıları daha sıklıkla görülebilmektedir.
Yumurta, yoğurt, yeşil sebzeler, zeytin ve zeytinyağı, balık, kırmızı et, kuru baklagiller, renkli biberler ve kuru meyveler de anne sütünü arttırmaktadır.
Ayrıca anneler unutmayın bebekleriniz ilk doğduklarında yeni geldikleri bu ortama alışmakta zorluk çekebilirler. Bu sizin içinde sabırlı olmanız gereken bir dönem. Bebekler bu süreçte çabuk yorulurlar. Sık uyudukları için bu dönemde uyurken bile onları hafif şekilde severek uyku halinde emmelerini sağlayabilirsiniz. UNUTMAYIN!!! Bebeğiniz ne kadar sıklıkla emerse sütünüz o kadar artacaktır.

ehlibebek


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır