Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

4.3.2017 08:36:37 BilgeDede
Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler" title=  
Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler; hamilelik anne için her açıdan yeni ve farklı bir dönemdir. Anne bu dönemde her an karnındaki bebeği düşünerek düşünerek hareket etmelidir. Hamilelik izlemlerinde anne sağlığını değerlendirmek için annenin ağırlık artışı ve kan basıncı ölçülmektedir.

Genel muayene, idrar tahlilleri ve kan tetkikleri yapılmaktadır. Bu zamanda önemli bir hastalığı olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu zamanda bir hastalığı varsa tedaviye başlanılır. Gebelikte ortaya çıkma ihtimali yüksek olan gebelik şekeri ve yüksek tansiyona karşı önlem alınır. Bu dönem içerisinde yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir.Gebeler mineral ve vitaminlerle desteklenmiş,protein,karbonhidrat ve yağ oranı dengelenmiş gıdalar almalıdırlar.

Et, süt, meyve, sebze ve tahıllar dengeli bir şekilde alınmalıdır. Eğer bu dönem içerisinde beslenmeye dikkat edilirse anne ve bebeği daha sağlıklı olacaktır. Bunun dışında yetersiz beslenmelerinin yanı sıra aşırı beslenmeleri de zararlıdır. Gebelerin normal koşullarda gebelik sürecinde ortalama 8-12 kg alması gerekmektedir. Bundan fazla alınan kilolar anne sağlığı tehdit etmekle birlikte doğumu da zorlaştırmaktadır.

Anne adayları bu sebepten kaynaklanan gebeliklerini tehlikeye atabilecek bir çok sebeple karşılaşabilirler. Bunlardan biri vajinal kanamadır. Bu durum düşük olasılığını göstermektedir. Bebeğin olduğu kadar annenin de yaşamını etkileyebilir. Karında belirgin, sürekli ve aralıklarla ağrı olması dış gebelik, erken doğum, düşük belirtisi olabilir.

Yüksek ateş ve titreme; enfeksiyon belirtisidir.

İdrar yaparken yanma, sızlama, zorluk yada az idrara çıkma idrar yolu enfeksiyonunu gösterir. Ellerde ayaklarda ya da yüzlerde şişme çoğu zaman böbrek işlevlerinde bozukluğu göstermektedir. Bulanık yada bozuk görme, şiddetli baş ağrısı, sürekli kusma bu belirtilerin arasında yer alır. Anne adayları eğer bu belirtilerden birini bile yaşamakta ise mutlaka bir uzmana başvurmalıdırlar.

Bunun dışında hamilelik sürecinde ilaç kullanımına çok dikkat edilmelidir. Çünkü bu dönemde alınan ilaçlar annenin yanı sıra daha çok bebeği etkilemektedir. Bu nedenle ağrı kesici dahil olmak üzere doktora başvurmadan hiç bir ilaç alınmamalıdır. Bunun dışında doktorların size vermiş olduğu ilaçları da harfiyen kullanmanız önemlidir. Yine bu dönemde sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Vücudunuzu sıkmayan rahat kıyafetler tercih etmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar yerine ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Çay, kahve, kola gibi içecekler sık olarak tüketilmemelidir. Egzersiz ve spora doktorunuzun önerisi doğrultusunda zaman ayırmanız gerekmektedir.

Dış etlerinde kanama ve çürüme bu dönemde çok sık rastlanan sorundur bu nedenle her ne olursa olsun dişlerimizi düzenli olarak fırçalamalıyız. Röntgen ışınlarından uzak durulmalıdır.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır