Beyaz küre yüksekliği veya düşüklüğü ne anlama gelir?

26.2.2017 19:43:27 BilgeDede
Beyaz küre yüksekliği veya düşüklüğü ne anlama gelir?" title=  

Beyaz küre vücudun bağışıklık sistemini oluşturan akyuvarlardır. Hemogram testleriyle tespit edilmektedir. Test çizelgenizde WBC olarak geçmektedir. Beyaz küremiz kan içerisinde bulunduğu için yüksekliği veya düşüklüğü hastalıkların teşhisinde kullanılır. Vücudumuzda kemik hücrelerinde üretilirler. Beyaz kürelerimiz vücudumuza giren bakteri ve virüslere karşı savunma mekanizmamızı oluşturur. WBC nin anlamı White Blood Cells dir  ve bu hücrelerin toplamı vücut direncimizi belirlemeye yardımcı olur. Örneğin idrardaki WBC yüksekliği idrar yolu enfeksiyonu olduğunu gösterir. İnsan vücudunda WBC değerleri 3,6 – 10,0 µl dur. Beyaz kürenin yükselmesi de düşmesi de bir hastalıktır. Şimdi bakalım hangi nedenlerden dolayı beyaz küre miktarında değişmeler olur.Kandaki Beyaz Küre (WBC) miktarı ne anlama gelir?Beyaz kan hücresi miktarı enfeksiyonlardan, kemik iliği bozuklukları ve iltihaplı hastalıklar benzeri birçok sağlık probleminin önceden teşhisi için önemli bir faktördür. Bu sayede erken teşhisle vücut hastalığın tedavisine daha iyi cevap verebilmektedir. Beyaz küre miktarı kemik iliği işlevini değerlendirirken iyi bir kriter olmaktadır.  Beyaz küre miktarı lökositlerin toplam sayısını ve farklı lökositlerin miktarını oluşturmaktadır. Fazla miktarda her çeşit lökosidin oranı hesaplanmaktadır. Lökositlerin normal miktarı 4000 – 11000/mm3’tür. Ortala miktarı ise 7000/mm3’tür.  Eğer lökosit miktarı 4000/mm3’ün altında bir değerde ise lökopeni olarak bilinen durum meydana gelmektedir. Eğer 11000 mm3’ten fazla ise bu da lökositoz olarak tanımlanmaktadır. WBC düşüklüğü Lökopeni olarak adlandırılırken WBC yüksekliği ise Lökositoz olarak adlandırılır.

Kandaki Beyaz Küre (WBC) değerinin yüksek olması?


Yüksek beyaz kan hücrelerinin miktarı veya Lökositoz, enfeksiyonlar, kansızlık, sistematik hastalıklar, romatoid artrit benzeri hastalıklar, yanıklardan dolayı dokular zarar görmüş dokular, lösemi ve fiziksel yada duygusal stresten dolayı meydana gelebilmektedir. Yeni doğan bir bebek 9000 ile 30000m/mm3 aralığında yüksek beyaz kan hücrelerine sahiptir. İki hafta içerisinde bu miktar normal yetişkin oranına düşmektedir. Lökositoz hamilelik sırasında da yaygın olmaktadır.

Kandaki Beyaz Küre (WBC) değerinin düşük olması?Düşük beyaz kan hücresi miktarı ya da lökopeni kemoterapi, radyo terapi, aplastik anemiden ve lupus, dalak hastalığı, karaciğer hastalıkları ve viral enfeksiyon benzeri otoimmum hastalıklarından meydana gelebilmektedir. Vitamin, çinko ve bakır benzeri mineraller eksiklikleri de lökopeniye ye yol açabilmektedir. Lökopeni myelodisplastik sendromu benzeri bazı kemik iliği hastalıklarının da sonucu olabilmektedir. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, bazı antibiyotikler,idrar söktürücü ilaçlar, kemoterapi ilaçları da lökopeniye neden olabilir. Düşük kan hücre miktarı vücudu bakteriyel, viral ve mantarsal enfeksiyonlara karşı tamamen savunmasız bir şekilde bırakarak, zayif düşmüş bir bağışıklık sistemine yol açar.

Kandaki Beyaz Küre (WBC) değerleri hangi nedenlerden dolayı düşer?


Kandaki lökositoz miktarı vücuttaki zararlı maddelerle savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Lökasitoz miktarı düşük olduğunda vucüdumuz ciddi hastalıklarla karşı karşıya gelebilir. Peki kandaki lökositoz miktarı neden düşer madde madde inceleyelim.

İnfeksiyonlar

Bakteriyel, tifo, paratifo, brucellozis
Virüsler, influenza, kızamık, kızamıkçık, riketsiyal hastalıklar
Protozoonlar, Malarya, Kala-azar
Ağır bakteriyel infeksiyonlar
Hematolojik hastalıklar

Agranülositoz


Demir eksikliği anemisi
Kemik iliği infiltrasyonu
 Megaloblastik anemi
Aplastik anemi
Hipersplenizm
Akut lösemi


Kandaki Beyaz Küre (WBC) nasıl tahlil edilir?


Doktor lökosit miktarını etkileyebileceğini düşündüğü bir rahatsızlıktan veya enfeksiyondan şüphelendiğinde beyaz kan hücresi testine kişiyi yönlendirir. Beyaz kan hücreleri genellikle tam kan sayımın parçası olarak düzenlenmektedir. Tam kan sayımı hücre hemoglobin oranı, alyuvarların miktarı, hematokrit, toplam lökosit miktarı, farklı lökositlerin miktarı, platelet miktarı ve hücre bilimi çalışmaları ve parazitlerin saptanması için kan lekesi tespitiyle de ilişki içerisindedir. Kan örneği kirli kandan ya da parmağa iğne batırılarak alınan numune kandan elde edilmektedir. Bebeklerde topuktan kan alma yöntemi en sık tercih edilen yöntemlerdendir. Beyaz kan hücrelerinin sayımı el metodu ile ya da otomatik hücre sayımı yöntemi kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Lökositlerin ya da mutlak eozinofil miktarı gibi tespiti gerçekleştirilebilir. Bu yüzden beyaz kan hücresi sayımı doktorlara hastalığın tespitin de kolaylık sağlamaktadır. Zamanında yapılan lökosit sayımı doğru zamanda tedavi olmanızı sağlar ve hastalığın ilerlemesine engel olabilmektedir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır