Oruçlu doğar insan ölümünden iftar sonrasina

10.6.2016 08:34:39 BilgeDede
Oruçlu doğar insan ölümünden iftar sonrasina" title=  
Ne çok aci var dedigimiz su günlerde Ramazan’in gelisiyle yüreklerimize bir nebze olsun

huzur gelmisti. Derin bir nefes almistik hep birlikte. Ramazan’in rahmeti dokunacakti gönüllerimize. Meydanlarda kurulan iftar sofralarinda birligin, beraberligin, kardesligin samimiyetini yasayarak gönül sofralarina talip olacaktik.

Ilk teravihin heyecani, ilk sahurun bereketi, ilk iftarin rahmeti…

Daha farkli bir huzur vardi sofralarimizda. Evlerimizde, sokaklarimizda, caddelerimizde büyük bir coskuyla karsilamistik rahmet ayini. Daha çok baglanacaktik birbirimize. Bir olmanin verdigi bir güç vardi Bir olandan.

Hayyalel felah çagrisini isittik sonra.

‘’Rahmetini umarak günahkar bir dille Allah Azze ve Celle’’ diyerek geldik huzuruna Tek Bir olan Allah’in.

‘’Kil bizi ey namaz,

Insan kil.

Dogru kil.

Duru kil.

Diri kil.

Insan kil bizi.’’ diyerek kapandik secdeye.

Kurtulusumuz sadece O’ndaydi biliyorduk.

Tek ümit, tek çare, tek yol, tek siginak O’ydu.

Ancak O’ndan yardim diledigimiz ancak O’na kulluk ettigimiz Rabbimizin huzurunda açtik ellerimizi koyulduk duaya.

Bütün mazlum cografyalardaki kardeslerimiz için yalvardik, gözyasi döktük.

‘’Artik yeter Allah’im… Dayanacak gücümüz de senden baska tutunacak dalimiz da yok. Eyüp sabrimiz yok, Yusuf da degiliz kuyuya atilan. Rahim olan adinla yalvariyoruz sana. Vatanimiza bayragimiza, ezanimiza göz diken zalimleri kahru perisan eyle.

Dirligimize, birligimize, beraberligimize gölge düsüren hainleri sana havale ettik. O elim azabin siddetine güvenerek soysuzlar için büyük günün gelmesini bekliyoruz.

 Selamet ver bize, hidayet ver Ya Rab.

Ramazan’in rahmeti kusatsin tüm dünyayi. Kusatsin ki aralansin mazlum cografyalarin üstündeki kara bulutlar. Rahmetini yagdir üstümüze.

 Nefislerimizi tutsun oruç, tutsun ki benligimizden siyrilip biz olalim. Tutsun seytanin, zalimin, hainin kahrolasi elini, tutsun ki dinsin annelerin feryadi. Zalimin zulmü kalmasin artik. Hiçbir çocuk yetim kalmasin zalimin namlusundan çikan kursunda.’’ nidalariyla yalvardik gözyaslarimizin islattigi seccadede.

Büyük bir rahmetle gelmisti Ramazan. Saganak saganak yagan yagmurlar sokaklarda akan kani, analarin gözünden akan yasi da silsin diye niyazlarimiz oldu. Tam bitti dedigimiz yerde yeni acilar, yeni imtihanlarla uyandik sabaha.

7 Haziran 2016 Istanbul…

11 can, 11 ana, 11 vatan evladi ve  tarifi olmayan bir aci…

Hainin kolu yine Istanbul’daydi. Yine patlamalar, yine yitip giden onca insan…

Daha bu aciyi kabullenememisken,

 

8 Haziran 2016 Mardin…

5 can, 5 ana, 5 vatan evladi ve yine tarifi olmayan sonsuz bir aci… Üstelik  karninda bir melekle cennete uçan sehide bir polis…

‘’Biliyorum yaklasiyoruz her an,

Biliyorum oruçlu dogar insan ölümün iftar sofrasina.’’

diye yazmisti büyük  sair bir zamanlar.

Evet biliyoruz hepimiz oruçlu dogmustuk ölümün iftar sofrasina. Biliyoruz  Rablerinden gelen iftar davetine icabet etti onlar. 16 canimiz simdi bir olacakti, beraber oturacakti iftar sofrasina.

Inancimiz var bizim. Vicdanimiz, imanimiz, insan olmasi hasebiyle her bir yaratilana sonsuz saygimiz var lakin su mübarek günlerde bile kuduran, kan akitan, masumun canini yakan kalleslere sarf edecegimiz tek bir kelimemiz bile yokken sözün bittigi yerde iki çift lafimiz var.

Biliyoruz, bayraklari bayrak yapan da, topragi vatan yapan da elbette ki üstündeki kan ve ugrunda ölenlerdir. Bu kan kokan cografya da bizimdir bu gözü yasli tarih de.

Ne ezanlarimizi dindirebilir, ne bayragimizi indirebilir, ne de vatanimizi bölebilirsiniz.

Gücünüz yok, inanciniz yok, sayginiz yok, yaptiginiz zulümler karsisinda ahirette olacaklari hesap edecek akliniz da yok !

Tasalanmiyoruz, zaman da bizden yana, külümüzden yükselen duman da. Biz kisik sesler olsak da minarelerden avaz avaz yükselen ezanlarimiz dinmeyecek. Inancimiz var, Müslümanlikla yogrulan yurdu Müslümansiz birakmayan Allah simdi de birakmayacak. Dünya düsman biliyoruz. Ama sizin bilmediginiz bir sey var, son durak son ilahi ferman da bizden yana iman da bizden yana.

ALLAH BIZDEN YANA VESSELAM…

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır