Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir?

26.2.2017 18:17:54 BilgeDede
Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir?" title=  

Hamilelik döneminde görülen diş ağrısı nedeniyle pek çok anne adayı bebekleri için endişelenmiştir. Hamilelik dönemindeki diş ağrına karşı alabileceğiniz pratik ve etkili çözümleri sizlerle buluşturuyoruz.

 

Gebelik döneminde artış gösteren progesteron ve östrojen hormonları nedeniyle diş üzerindeki mikrobik aktiviteler en üst seviyeye çıkar. Buna bağlı olarak diş üzerinde zararlı bakterilerin oluşturduğu plaklar birikim yaparak diş etlerinde kızarma, şişme ve kanama görülmesine sebep olur. Diş etlerindeki zayıflamalardan dolayı anne adayları genel diş fırçalama alışkanlığını en az seviyeye indirdiği için diş ve diş eti rahatsızlıkları baş göstermektedir.Hamileliğin ilk haftalarından itibaren anne adaylarındaki mide bulantısı ve kusmalar ağız bölgesindeki asidik ortamı en üst seviyeye çıkarmaktadır. Bu nedenle doğal bir koruma görevi yapan tükürük salgı bezlerinde zayıflamalar olur ve tükürük akıntısı yavaşlar. Bu durum da hamile kadınların diş ve diş eti sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.Hamilelik dönemindeki diş ağrısı için “her hamilelik bir diş götürür” ya da “bebekler annelerin dişlerinden kalsiyum alır” gibi yaygın olan inanışlar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Toplumun yanlış bilinçlenmesinden kaynaklanan bu durumdan dolayı anne adayları diş ve diş eti bakımını ihmal etmekte ve diş hekimine gitmemektedirler. Aksine bu dönemlerde anne adaylarının diş ve diş eti bakımına çok daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir.Anne adaylarının hamilelik döneminde diş ağrısı ile karşılaşmaması için en etkili yöntemlerden biri ise hamile kalmadan önce ağız ve diş bakımlarını zamanında yapmış ve tamamlamış olmasıdır. Bu noktada gebelik döneminde diş ağrısı çeken siz değerli anne adaylarımıza diş ağrıları için birbirinden etkili çözüm önerilerini sizlerle buluşturuyoruz.

Hamilelikte diş ağrısına karşı alınabilecek önlemler?


Ağız ve diş bakımınıza özen gösterin:  Hamilelikle boy gösteren aşırı kusma, ağızda bakteri oluşumuna bu da zamanla dişlerde plak ve tartar oluşumuna, akabinde de diş çürüklerine davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle hamile anne adayları yemekten sonra diş ipiyle diş aralarını temizleyip, dişlerini güzelce fırlamalarını öneriyoruz.

Karanfil kullanın: Karanfilin yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi sayesinde ağrıya neden olan diş kök hücrelerinizi uyuşturarak kısa sürede olsa rahatlamanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bol bol su tüketin: Ağızda kuruma ve buna bağlı bakteri oluşumuna zemin hazırlayabileceğinden anne adayları günlük normal su tüketim miktarını ara öğünlere bölerek mutlaka tüketmeleri gerekmektedir.

Beslenmenize dikkat edin: Kişi hamilelik dönemlerinde aşırı şekerli yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıdır. Bebeğin diş gelişimi ve annenin diş sağlığı için kalsiyum ve fosfor içeren besinler sıkça tüketilmelidir.

Diş muayenesi yaptırın: Hamile olan anne adayları düzenli olarak diş hekimlerine giderek muayene olmalılardır. Muayene öncesi hamile olduklarını kesinlikle belirtmeniz gerekmektedir. Ayrıca diş hekimince verilen muayene ve ilaç yöntemleri kadın doğumcuya danışılarak kullanınız.

Hamilelikte diş ağrısına karşı alınabilecek diğer önlemler?


Bitkilerin ve bitki çaylarının gücünü keşfedin,
Dişinizi sabah akşam fırçalayın,
Diş etlerinizi kontrol ettirin ve temizleyin,
Şekerli ve yağlı besinlerden kaçının,
Ağrı kesici kesinlikle kullanmayınız,
Ağzınızı bol bol çalkalamayı ihmal etmeyiniz,

 

Diş ağrısı ile ilgili diğer yazıyı buradan okuyabilirsiniz

 

kaynak:http://www.hastaniye.com


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır