Bel soğukluğu nedir nasıl tedavi edilir ?

26.2.2017 17:57:46 BilgeDede
Bel soğukluğu nedir nasıl tedavi edilir ?" title=  

Bel Soğukluğu en sık rastlanılan cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Halk arasında bel soğukluğu hastalığı olarak da bilinmektedir. Tedavi edilmez ise özellikle kadınlarda önemli sağlık sorunlarına neden olur.

Bel soğukluğu; idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşen bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Hem kadında hem de erkekte görülen bu hastalık akıntılı iltihaba neden olur. Gonore, cinsel yolla bulaşır ve bu yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok görülen hastalıktır.

Erkekten kadına bulaşması daha kolay olan bu hastalık, genelde genç erkeklerde ve kadınlarda görülür. Kadında yerleştiği bölge çoğunlukla rahim ağzıdır. Korumasız ve çok eşli ilişkiler yüzünden bu hastalığa yakalananların sayısı her yıl artmaktadır. Dünyada her yıl 50 milyondan fazla kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Yapılan bir araştırmada her otuz saniyede bir kadın bu hastalığı kapmaktadır.

Bu hastalığa neden olan bakteri, sadece insandan insana bulaşabilir. Direkt temas gerekir. İnsan vücudunun dışında yaşaması zordur. Bu bakteri kuru ortamda yaşayamaz. Neme ihtiyaç duyar.

Bel soğukluğu, bir çok kadında belirti vermez. Kişi, taşıyıcı olarak kalır. Erkeklerde idrar yaparken yanma ve peniste akıntı görülür.

 

Bel soğukluğu nasıl tedavi edilir?


Tedavide ilk adım olarak bel soğukluğunun hangi tip olduğu saptanması gerekmektedir. Genel olarak %40-60 oranlarında bel soğukluğu enfeksiyonunun üzerine ikincil olarak nongonokoksik üretritler de yer edinebilmektedir. Bundan dolayıdır ki erkeklerde özellikle görülmektedir. Bundan dolayı kombine tedavi diye adlandırılan, hem bel soğukluğu hem de nongonogoksik üretrit tedavisini tamamen bir bütün olarak ele alarak devam etmek oldukça yararlı olacaktır.

Gonore enfeksiyonunda penisilin türü antibiyotiklerin ağızdan yaklaşık bel soğukluğu 32 hafta süreli gün boyunca alınması şeklinde tedaviye devam edilir. Şayet tedavi süresinde sarımsı-yeşilimsi akıntı bir türlü kesinlmiyor ve renk değiştirerek şeffaf hale geçiyrsa, o zaman nongonokoksik üretrit de buna eklenmiş demektir. Yapılan tedavinin yanında bunun tedavisi de eklenmelidir. Öncelikle penisilin grubu tedavisi ile başlanır, ardından tetradoks grubu antibiyotikle devamı sağlanmalıdır.

 Alınacak önlemler:

Kondom kullanımı sağlanmalı
Çok eşli ilişkiden kaçınılmalı
Bitkisel ilaçlardan faydalanılabilir
Genital bakım mutlaka yapılmalı
Ters ilişkiden uzak durulmalı

 

Bel soğukluğu yakalanmamak için neler yapılmalıdır?

Bel soğukluğu bulaşıcı bir hastalıktır. Tek eşli yaşamak, prezervatif kullanmak cinsel sıvıların bizi etkileyeceği ortamlardan uzak durmak bizi hastalıktan uzaklaştıracaktır. Bu kural Hemen hemen tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklar için geçerlidir. En iyisi tanımadığımız insanlarla birlikte olmamaktır.

 


Bel soğukluğu için bitkisel kürler

Keten tohumu suyun içinde kaynatın. Bunu süzerek her gün 1 bardak içebilirsiniz.
Suyun içinde meyan kökünü kaynatın. Aynı şekilde her gün bir bardak için.
Her gün yaklaşık olarak 20 gram havuç tohumu yutun. Bu uygulamayı 20 gün süreyle yapın.
Sıcak suyun içinde 6 gram kitre eriterek için.


1 su bardağı suyu kaynatın. İçine 4 gram hasır otu kökü koyarak demleyin. Bunun 10 dakika demlenmesi yeterlidir. Bel soğukluğu için oldukça rahatlatıcı bir kürdür.
Turp tohumunu toz haline getirin. Daha sonra bunu balla karıştırıp macun kıvamına getirin. Her gün bu macundan bir tatlı kaşığı yiyebilirsiniz.


Salatalık çekirdeğinden 10 gram kadar ezip toz haline getirin. Bunu 1 gam kadar kahveyle karıştırarak, yemekten önce aç karnına için.


Sıcak hazırlanan bazı bitki çayları idrar yollarındaki etkiyi azaltabilir. Özellikle kebabiye ve mersinyağı iyi gelen bitkilerdendir. Bunu içtiğinizde karın bölgesine sıcak kompres yapılması ya da sıcak duş alınması daha fazla etki yapar.


Kereviz ve meşe palamudunu havanda dövün. Bu şekilde toz haline gelen karışıma bir tutam kadar günlük ilave edin. Daha sonra biraz sirkeyle yoğurun. Lapa kıvamına gelmiş olan karışımı tedavi yaptığınız sürede belinize sarın.


Suyun içinde tarçın kabuğunu kaynatın. Bu süzerek içine bal ilave edin. Bu sayede elde edilen şurup kıvamındaki karışımı ısıtıp yemek aralarında 1 çay kaşığı içebilirsiniz.
Bel soğukluğu tedavisi sırasında vücudun sirkeyle ovulması oldukça faydalı olur. Ağrı olan bölgeye bayır turpu sarabilirsiniz. Bunu birer saat arayla yenileyebilirsiniz.
Kadınlar için bir litre suya konulacak maydanozu kaynatıp, buharında oturmak faydalı olur.
Kadınlara yine semizotunu suda kaynatıp buharına oturmak iyi gelir. Erkekler bunu kaynattıktan sonra içebilir.


Toz haline getirilen nöbet şekeri sabah ve akşam yenilirse, bel soğukluğuna iyi gelir.
İri bir salatalık ya da acurun çekirdekleri çıkarılıp, havanda ezilir. Bunun içine 2 çay kaşığı taze çekilen kahve koyularak, 1 bardak soğuk suya koyularak içilebilir. Buna akıntı geçinceye kadar devam edilebilir.
Havanda toz haline getirilen 1 tatlı kaşığı turp tohumunu yarım kahve fincanı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı terementi vetiryak ile karıştırın. Macun haline geldikten sonra, bundan nohut kadar haplar hazırlayın. Bunları leblebi unuyla bulayın. Bir şişenin içine koyduğunuz haplardan her gün 5 tane yutun. Bunu bel soğukluğu geçinceye kadar uygulayabilirsiniz.

 

Mutlaka Doktorunuza başvurun


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır