Mide-Bağırsak Nezlesi Nedir ?

18.2.2017 19:55:02 BilgeDede
Mide-Bağırsak Nezlesi Nedir ?" title=  
Mide-bağırsak nezlesi (gastroentritis) bakteri ya da virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Vakaların yüzde altmışından rota virüsler, yüzde yirmisinden salmonel (besin zehirlenmelerinde en sık görülen bakteri türü), şigella (şigella enfeksiyonu) ya da koli basilleri sorumludur, ancak ishal vakalarının yüzde kırkında hastalığa neden olan bulaşıcı etken tespit edilemez. Geri kalan yüzde yirminin kökeninde giardia lamblia, amipler ya da maya (kandidiyaz) ve küf mantarları gibi parazit mikroorganizmalar vardır. Bu hastalık etkenleri, genellikle bozulmuş besinler aracılığıyla bedenimize girer. 

Mide-bağırsak nezlesi iki şekilde ortaya çıkar. Bunlar ya kolik türü sancılar, kusmanın eşlik etmediği, lapamsıyla sulu arası veya balgamlı ve kanlı ishal yoluyla kendini gösteren bağırsak iltihabı, ya da ishal ve kusmayla kendini gösteren mide ve bağırsak sorunlarıdır. Her iki durumda da hafif ila yüksek ateş görülebilir. Belirtiler birdenbire ortaya çıkar: Çocuğunuz bir öğünden diğerine, aniden mide bulantısı ve kusma sorunu çekmeye başlayabilir. 

Hastalığın ne kadar ağır geçeceği, su kaybının boyutuna ve bunun neden olduğu, yaşamsal önem taşıyan tuzların (elektrolitlerin) azalmasına bağlıdır. Çocuğunuzun yaşı ne kadar küçükse, sıvı kaybı vücudun o kadar çabuk kurumasına ve yaşamsal tehlike doğmasına yol açar. Hastalık mikropları bağırsak zarının üstünde üreyerek tehlikeli miktarlara ulaşınca ishal başlar. Mikrobun türüne göre, bağırsak zarı normalin dışında bir tepki verir ve bağırsakta aşırı sıvı birikir. Bu yüzden dolaşımdaki kanda ve vücut hücrelerinde su ve elektrolit (mineral) dengesi bozulur. Bunun sonucunda bir iç zehirlenme ve kuruma (eksikoz) yaşanır.

En sık görülen belirtiler
> Mide ve bağırsak şikâyetleri
> İshal, bazen de kusma
> Kolik tarzı karın ağrıları
> Hafifle yüksek arası ateş


Basit akut ishal vakalarının tedavisinde su ve elektrolit kaybı olabildiğince çabuk telafi edilir ve bağırsak zarı hasar görmesin diye, hastaya kolay sindirilebilecek besinler verilir. Hasta sürekli tartılarak, kilo kaybı ve böylece su kaybının miktarı saptanır. Toplam vücut ağırlığının yüzde beşinin altında bir kilo kaybı varsa, akut ve basit ishali olan bir çocuk genellikle, yarı geçirgen hücre zarından hızla geçme özelliği kazandırılmış elektrolit sıvısının en kısa zamanda verilmesiyle tedavi edilebilir. Gerek kanlı ishallerde, gerekse de çocuk yuvası, yurt ve okullarda aynı anda çok sayıda vakanın görülmesi halinde, hastalık nedeni olan mikrobun belirlenmesi gerekir.
Hastalığın seyri şüphe uyandırıyorsa ve bebeklerde vücut ağırlığının yüzde beşinden fazla kilo kaybı varsa, çocuğun hastanede tedavi edilmesi gerekir.

İSHALİN ÖZEL BİÇİMLERİ

Çocuğunuzda ağır ve kanlı ishal varsa, hastalığın nedeni salmonellerin yanı sıra bağırsaklarda yaşayan bakterilerden oluşan enterik bakterilerden escherichia coli (EHEC tipi) bakterileri olabilir. Bunlar kaynatılmamış inek sütünden, pişmemiş dana etinden ve daha önce hastalanmış kişilerden bulaşarak çocuğa geçer. Hastaların yaklaşık yarısında, bağırsak kanaması ve böbreklerin fonksiyonunu yerine getirememesi gibi komplikasyonlar görülür.

KUSMANIN ÖZEL BİÇİMLERİ 

Herhangi bir organik nedene bağlı olarak ortaya çıkan kusmalarda, elektrolit ve sıvı kaybından dolayı kanın mineral dengesinde bozulmalar görülebilir: Vücutta keton adı verilen bileşikler oluşur ve bedenimiz nefes aldığı havayla bunları akciğerde parçalamaya çalışır. Bu yüzden, ağızdan tipik bir aseton kokusu (tırnak cilası sökücü ya da ekşi meyve kokusu benzeri bir koku) gelir. Asetonumsu ağız kokusunun eşlik ettiği bu kusma krizleri beynin kusma merkezinde bir hatalı devre oluşmasına yol açar, bu yüzden kusma krizleri ilaç yardımıyla veya elektrolit çözeltileriyle durdurulamaz. Buna durdurulamayan ya da ketoasidozlu kusma denir.

Ketoasidozlu kusma hassas çocuklarda, özellikle okula yeni başladıkları dönemde, okul korkusu, ruhsal zorlanmalar gibi ruhsal stres yaratan durumlardan ve basit enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Durdurulamayan kusmaları bir an önce kesebilmek için, merkeze (yani beyindeki kusma merkezine) müdahale eden dimen- hidrinat fitilleri verilmelidir. Ayrıca sıvı kaybını elektrolit çayıyla karşılamak da önemlidir. Sıvı kaybı belirtilerinin aşağı yukarı saptanması için ishaldekine benzer noktalara bakılır.

DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
Bebeğinizde ishal ve/veya kusma altı saatten uzun sürerse lütfen doktora gidin. Daha büyük çocuklarda, çocuğunuzun durumu on iki saatten fazla bir süre geçmesine rağmen düzelmediyse, doktora gitmeniz gerekir. Çocuğunuz sadece mide krampları çekiyorsa ve ishali varsa, apandisit olasılığı da dikkate alınmalıdır.

DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ

> Doktor ilkönce kesin bir teşhis koyacaktır.
> Su kaybının dengelenmesi (rehidras- yon) için doktorunuz yeterince sıvı verilmesini önerecektir. Durdurulamayan kusmalarda kan dolaşımına doğrudan serum vererek sıvı kaybını karşılayacaktır. Kusma dürtüsünü durdurmak için, fitil veya damla verebilir.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ
Vücut ağırlığının yüzde beş ila onuna denk gelen sıvı kaybı, eczaneden alabileceğiniz, yarı geçirgen hücre zarından hızla geçme özelliği kazandırılmış elektrolit çözeltileriyle (ishal için şeker-tuz paketi) dengelenebilir. Kaybı dengelemek için, üç dört saat içinde vücut ağırlığına göre kilo başına 30 ila 80 mililitre sıvı verilmelidir.

Yani bebeğin vücut ağırlığı beş kiloysa, beş dakika içinde ortalama 6,5 mililitre sıvı vermek gerekir. On kiloya kadar bebeklerde buna ek olarak her gün kilo başına ıoo mililitre süt ya da tatlandırılmış çay verilmelidir. 10 ila 20 kilo arası çocuklarda her gün kilo başına 50 mililitre, 20 kilonun üstündeki çocuklarda her gün kilo başına 20 mililitre sıvı gerekir. İshalli her dışkılamadan sonra yeniden kilo başına 10 mililitre elektrolit çözeltisi içirilir. Vücut ağırlığını altı saatte bir tartmak gerekir. Kilo kaybı artmamalı, mümkünse azalmalıdır.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır