Mesir Macununun İçindekiler ve Faydaları

13.2.2017 22:26:17 BilgeDede
Mesir Macununun İçindekiler ve Faydaları" title=  
Mesir macunu 41 çeşit maddenin, baharatın karışımı ile elde edilir. Bunların çoğu, çeşitli bitkiler ve bunların kök, rizom, çiçek, meyva, tohum, kabuk v.s. kısımlarıdır.

Bu 41 çeşit madde şunlardır:

ANASON: iştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı olup, mide ve bağırsak gazlarını giderir. Ayrıca kusmaları önler, kadınların sütünü arttırır.

BİBERİYE: Safra kesesi salgısını çoğaltır, iştah arttırır, krampları giderir. Ayrıca mide ve bağırsak uyarıcı, idrar söktürücü ve ağrı dindiricidir.

ÇÖREK OTU: Az miktarda bile vücuda kuvvet ve zindelik verir. Erkek ve kadınlarda cinsel duyguları uyandırır. Hazmı kolaylaştırır, böbrek ve mesanedeki kumları eritir. Tıpta gaz söktürücü olarak kullanılır.

ÇÖPÜ ÇİNİ: Kanın zehirli maddelerini temizler. Dalak ve karaciğer hastalıklarında, siyatik ve romatizmada faydalıdır. Her türlü yorgunluğu ve gerginliği giderir.

ÇİVİT: Halk arasında kabakulak ve zatürreede kullanılır. Bebeklerin ağız mukozasındaki ağrılı yaraları tedavi eder.

DARI FÜLFÜL: Vücudu ısıtıcı ve öksürük kesici etkisi vardır. Ayrıca idrar söktürücü ve cinsi gücü artırıcıdır.

HİNDİSTAN CEVİZİ: Yaşlılıktan ileri gelen bir çok hastalıkları tedavi eder. Genel olarak vücut sağlığını düzenler.

HAVLICAN: Öksürük kesici ve ağız kokusunu giderici olarak kullanılır. Hazmı kolaylaştırır, gazı dağıtır, balgamı giderir. Ayrıca ağrı dindirici olup, çocukların yatağa işemelerini önler.

HIYAR ŞEMBE: Bağırsak faaliyetlerinin normale dönmesini sağlar. Safra kesesi salgısını artırır. Karaciğer fonksiyonlarını düzenler.

HARDAL: Romatizmada, siyatik ve adale ağrılarında, nefes borusu hastalıklarında, eklem yerleri iltihaplan ve cilt hastalıklarında etkilidir. Ayrıca iştah açıcı, mideyi yatıştırıcıdır.

KİŞNİŞ: İştah açar. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Baş dönmesi, kalp çarpıntıları ve sinirlilik hallerine iyi gelir.Cinsel duyguları uyarır.

KARABİBER: İştahsızlığa karşı fevkalade etkilidir. Hazımsızlığı, mide ve bağırsak gazlarını giderir. Öksürük kesici olarak kullanılır. Felç ve tenasül hastalıklarını tedavi eder.

KARANFİL: Ağız kokusunu giderir. Diş çürüklerine ve diş ağrılarına iyi gelir. Hazımsızlığı tedavi eder, iştahı açar, zihni faaliyetleri, hafıza ve dikkati arttırır.

KAKULE: Lezzet verici, gaz söktürücü, iştah açıcıdır. Ağız kokularını giderir. Safra kesesi salgısını arttırır. Kandaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

KEBABİYE: İdrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır. Safra salgısını arttırır. Karaciğerin fonksiyonlarını düzenler.

KİMYON: İdrar söktürücü, mesane kumlarını eritici, sinirleri teskin edici özelliği vardır. Ayrıca karın ağrısına, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, hazımsızlığa ve iştahsızlığa iyi gelir. Vücudu terleterek kanın zehirini dışarı atar.

KREM TARTR: İdrar söktürücü, bağırsak yumuşatıcı etkisi vardır. Ayrıca basura karşı etkilidir.

MERZENGUŞ (MERCANKÖŞK): Ağrı dindirici, balgam ve ter söktürücüdür. İdrar yollarına canlılık kazandırır. Kandaki zehirli maddeleri dışarı atar.

PORTAKAL KABUĞU: Mideyi kuvvetlendirir, ferahlatıcı etkisi vardır.

RAZİYANE (REZENE): Gözleri kuv-vetlendirir.Balgam ve idrar söktürür.Mide ve bağırsak gazlarını, kalp çarpıntısını, asabi halleri giderir. Kadınların sütünü arttırır.

RAVENT: Kanı temizler. Kabızlığı önler, iştah açıcı, mideyi kuvvetlendiricidir.

SAFRAN: Ortaçağdan beri cinsi kudretsizliği giderici ilaç olarak kullanılır. Ayrıca ağır giderici ve teskin edicidir. Böbrek ve mesanedeki kumların dökülmesinde faydalıdır.

ZULUNBA: Kanda biriken zehiri maddeleri ter ve idrarla dışarı atar. Üriner sistemde meydana gelen hastalıklara faydalıdır.

SAKIZ: Çocuk ishallerinde ve mide ülserlerinde faydalıdır.

SARI HELİLE: Vücudun dinç kalmasını ve yaşlılığın geç gelmesini sağlar. Dimağı kuvvetlendirir.

TARÇIN: Hazmı kolaylaştırır. Ağrıları giderir, vücuda kuvvet ve kalbe ferahlık verir. Vücudu ısıtır, akciğerleri kuvvetlendirir. Tarçın yağı başlangıç halindeki bronşit ve zatürreeye iyi gelir.

UDUL KAHRİ: Ağız kokularını giderir, cinsi arzuları uyandırır.

VANİLYA: Erkeklerde ve kadınlarda meydana gelen cinsi kudretsizliği giderir. Ayrıca ateşli sinir hastalıklarına çok iyi gelir. Hazımsızlıktan olan ağız kokularını giderir.

ZENCEFİL: Cinsel gücü arttırır. Zihni faaliyetleri, hafıza ve dikkati arttırır. Sırt, bel ve romatizma ağrılarını giderir. Gargara olarak konuşma güçlüklerinde ve ses yitiminde faydalıdır.

MEYAN BALI: Öksürük ve gribe iyi gelir. Göğsü yumuşatır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerine karşı kullanılır. Böbrek ve idrar yollarındaki taşları düşürür.

ZERDEÇAV: Vücutta ve kanda biriken zehirli maddeleri ter ve idrar vasıtasıyla dışarı atar. Vücuda dinçlik ve dirilik kazandırır. İdrar zorluklarına iyi gelir, çocukların yatağa işlemelerini önler.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır