Coca Cola'nın Yapılışı Hakkında Bilmedikleriniz

13.2.2017 14:52:25 BilgeDede
Coca Cola  
Coca Cola yapılışı sıkça sorulan, merak edilen konular arasında yer alıyor. "Kola nasıl yapılır, Coca-Cola’nın üretim süreçleri nasıl, Coca-Cola hangi aşamalardan geçerek sofralarımıza ulaşıyor?’’ sorularını sizler için yanıtladık;

Coca-Cola’da üretim ham maddelerin temini ile başlar. Dünyanın herhangi bir yerinde içilen her Coca-Cola’nın aynı tatta olması için kullanılan maddelerin kalitesiyle gıda kanunları ve yönetmeliklerine uygunluğu en çok önem verilen şeylerin başında gelir. Bu nedenle tüm ham maddeler sadece Coca-Cola tarafından denetlenen ve onaylanmış tedarikçilerden temin edilir ve satın alınır. Coca-Cola, başka hiçbir içecekte bulamayacağınız o eşsiz tadına dünyanın bir ucundan diğer ucuna aynı kalitede ulaşabilmeniz için içindeki ham maddelerin oranlarını ve kalitesini sürekli kontrol eder. Coca-Cola yapılışındaki en önemli detaylardan biri de budur. Ham madde seçimi. Örneğin; su.

Coca-Cola’nın %85’ten fazlasının sudan oluştuğunu biliyor muydunuz?


Coca Cola yapılışında kullanılan su, çok hassas süreçlerden geçirilir ve her üründe aynı lezzetin alınması garantilenir. Su ile şeker karıştırılır, eritilir, filtrelerden geçirilir ve ardından pastörize edilir. Bu karışım yeniden filtrelerden geçirilerek soğutulduğunda şeker şurubu meydana gelir. Coca-Cola konsantresi ve şeker şurubu tanklara özel makinelerle alınıp, filtre edilmiş su ilave edilerek final şurubu oluşturulur. Özel makinelerle final şurubuna su ve karbondioksit eklenir ve doluma hazır hale getirilir. Son teknolojiye sahip laboratuvarlarda pek çok test ve mikrobiyolojik incelemelerden geçirilen Coca-Cola, yüksek kalite standartlarında, el değmeden hazırlanan hijyenik ambalajlara doldurulur. Fabrikadan çıkıp eşsiz lezzetiyle soflara ulaşan Coca-Cola işte böyle üretilmekte.


İŞTE SIR GİBİ SAKLANAN TARİF

12 gram sıvı koka özü
85 gram strik asit (limon asidi)

28,35 gram kafein Şeker (işaretlerden ne miktar gerektiği anlaşılamıyor) 9,4 litre su
946,9 mililitre kireç suyu
28,35 gram vanilya
42,5 gram ya da renk vermek için daha fazla karamel 7X çeşnisi (56,6 grama 18,9 litre şurup)
226,7 gram alkol
20 damla (1,297 mililitre) portakal esansı
30 damla limon esansı
10 damla küçük hindistan cevizi esansı
5 damla kişniş
10 damla neroli
10 damla tarçın.
 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır