Yumurtanın Tazeliğini Nasıl Anlarız?

12.2.2017 21:52:17 BilgeDede
Yumurtanın Tazeliğini Nasıl Anlarız?" title=  
Yumurtanın tazelik, bayatlık durumu yuvarlak tarafında bulunan hava boşluğunun büyüklüğüne bağlıdır.

a. Bir günlük yumurtada hava boşluğu 5 mm boyunda, taze diye nitelendirilen yumurtada 8 mm’dir. Hava boşluğunun genişliği 12 mm’yi aşan yumurta bayattır.

b. Çok taze yumurta, düz tabağa kırıldığında, sarısı dağılmadan, yuvarlak bir biçimde, ortada; beyazı dağılmadan etrafında düzgün bir şekilde durur. Yumurta bayatladıkça beyazında merdiven basamakları gibi dağılan yoğunluk farklılıkları oluşur. Daha bayat yumurtalarda sarı da kenara kayar ve daha sonra patlar. Bundan sonraki safhada artık koku ile de anlaşılan yapı değişikliği devam eder.

c. Büyük çaptaki alış verişlerde yumurta kontrolü yapmak için en iyi yöntem şudur: Yumurta kolilerinin çeşitli yerlerinden örnek yumurtalar alınarak kırılır, tazelik

durumları kontrol edilir. Bütün örneklerin aynı tazelik derecesinde olması, farklılık olmaması gerekir.

d. Taze yumurta suya atıldığı zaman suyun dibine çöker. Yumurta bayatladıkça suyun üzerine doğru yükselir. Çünkü bayatladıkça hava boşluğu büyür, yumurta su kaybına uğrar ve hafifler. Yumurtanın tazeliğinin suda kontrolü, çok fazla alımlarda kullanışlı bir yöntem değildir.

e. Genelde yumurtanın çok bayat olup olmadığı özel lâmba ile de kontrol edilir. Ancak lâmba kontrolünde yumurtanın çok taze olduğu anlaşılamaz.

f. Halk arasında, yumurtanın sallanarak tazeliğinin anlaşıldığı düşünülürse de bu yanlıştır. Sallama yumurta içindeki dengenin bozulup yumurtanın daha çabuk bozulmasına sebep olur. Hava boşluğu hemen oluşmaya başladığından hemen hemen her yumurta az veya çok sallanır.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır