Zehirli mantar nasil anlasilir?

2.6.2016 08:32:43 BilgeDede
Zehirli mantar nasil anlasilir?" title=  

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Fitopatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Boyraz, mantar zehirlenmesine bagli ölümlerin yasandigi bölgelerdeki insanlarin mantar tüketiminde daha dikkatli olmasi gerektigini belirterek, öldürücü mantarlarin zehirlenme belirtilerinin daha geç ortaya çiktigini söyledi.

Prof. Dr. Nuh Boyraz, mantar zehirlenmesi ya da mantara bagli ölümlerin ortaya çiktigi yerlerde mantar tüketme noktasinda daha dikkatli olunmasi gerektigini ifade ederek, “Bugünlerde ülkemizde mantara bagli zehirlenmeler, bunlar sonucunda da ölümlerin yasandigini sikça duymaktayiz. O noktada bir bölgede, bir yerde mantar zehirlenmesi, mantara bagli ölümler ortaya çiktiginda ister istemez insanlarin da bu noktada mantar tüketme noktasinda daha dikkatli olmalari gerekiyor. Tabiatta mantarlarin çok degisik çesitleri vardir. Bunlarin bazilari öldürücü özelliktedir. Bazilari zehirli özelliktedir, bazilari da yenilebilir türdendir. Onun için tabiatta sonbahar ve ilkbahar aylarinda kendiliginden çikan bu tür mantarlarin hepsini yenilebilir kabul etmek çok yanlistir. Bir mantarin zehirli, öldürücü ya da yenilebilir oldugunu herkes her zaman için bilemeyebilir” dedi

 

"ZEHIRLI YA DA YENILEBILIR MANTARI AYIRT EDEN BIR YÖNTEM YOK"

 

Bir mantarin zehirli veya öldürücü oldugunu tespit eden herhangi bir yöntemin olmadigini belirten Prof. Dr. Boyraz, “Onun için tabiattan mantar toplayacak olan vatandaslarimiz çok güvenmedikleri sürece veya hangi mantarin zehirli, hangi mantarin öldürücü, hangi mantarin yenilebilir oldugunu bilmedikleri sürece toplamamalari ve tüketmemeleri lazim. Bazi türler vardir ki ayni cins içinde bir tür öldürücüyken diger tür yenilebilir özellik gösterebiliyor, birbirine benzerlik gösterebiliyor. Bu benzerlige bagli olarak da insanlar bilmeden zehirli olan, öldürücü olan mantari alip tüketebilmektedirler” diye konustu.

Prof. Dr. Nuh Boyraz, halk arasinda ‘köy göçüren’, ‘ evcik kiran’ ve ‘ölüm melegi’ olarak bilinen mantarlarin ölümle sonuçlanan zehirlenmelere yol açtigina deginerek, “Ülkemizde görülen ölümle sonuçlanan zehirlenmelerin yüzde 80’i, yüzde 90’i ‘Amanita Phalloides’, halk arasinda köy göçüren, evcik kiran ve ölüm melegi olarak bilinen mantara bagli olarak ortaya çikar. Gerçekten çok öldürücü, zehirli bir mantardir. Sapkasinin ve sapkanin alt kisminin tamamen beyaz olmasi, sapin dip kisminda kese seklinde bir kinin olmasi bu mantari ayirt etmedeki en önemli özelliktir. Onun için beyaz lamelli, sapkasi beyaz, alt kismi beyaz ve sapinin dip kisminda kin seklinde keseler bulunan mantarlari tüketmemek gerekir” seklinde konustu.


"MANTARLARLA ILGILI DOGRU BILINEN YANLISLAR"

Mantarla ilgili halk arasinda dogru bilinen yanlislarin oldugunu ifade eden Prof. Dr. Boyraz, “Hayvanlar yiyip zehirlenmiyorsa bu mantar zehirsiz mantar olarak algilanmaktadir. Bu dogru degildir. Zehirlenme göreceli bir kavramdir. Tamamen vücuda alinan miktarla alakalidir. Vücuda alinan miktar insanlarda düsük düzeyde olsa da zehirler ama ayni miktari hayvanlar bünyesine aldiginda zehirlenmezler. Çimlerde, çayirlarda çikan mantarlarin zehirsiz oldugu söylenir. Bu da dogru bir yaklasim degildir. Çünkü çimlerde ve çayirlarda da çikan zehirli mantar türleri vardir. Zehirli mantarlarla zehirsiz mantarlarin yetistigi topraklar birbirinden farklidir görüsü de yanlistir. Ayni yerde hem zehirli mantar hem de zehirsiz mantar gelisebilir. Kurutuldugunda, tuzlu veya sirkeli suda bekletildiginde zehrin uzaklasacagi söylenir. Bu öldürücü mantarlar için dogru bir bilgi degildir” dedi.

"ÖLDÜRÜCÜ MANTARLARIN ZEHIRLENME BELIRTILERI DAHA GEÇ ORTAYA ÇIKAR"

Bilmeden, zehirsiz olduguna kesin olarak kanaat getirmeden tabiattan mantar toplayip tüketmenin sakincali oldugunu dile getiren Prof. Dr. Nuh Boyraz, “Zehirli ve öldürücü mantarlarin çok çabuk zehirlenme belirtisi gösterecegi gibi bir algi var. Aslinda tam tersine öldürücü mantarlarin zehirlenme belirtileri daha geç çikar. Onun için de vatandaslarimiz zehirlenme belirtileri geç çiktigi zaman bu zehirlenmeyi, bu belirtileri yedigi mantara baglamaz ve saglik kurulusuna ulasmakta geç kalir. Halbuki öldürücü mantarlarin zehirlenme belirtileri daha geç çikar. 8, 12, 24 saat, hatta aylar sonra çikanlar da vardir. Onun için vatandaslarimiz böyle bir seyle karsilastiklari zaman 8, 12, 24 saat sonra mide bulantisi, bas dönmesi gibi zehirlenme belirtileri ile karsilastiklari zaman hiç vakit geçirmeden saglik kurulusuna ulasmalari lazim. Hafif zehirli mantarlarda veya zehirli dedigimiz mantarlarda belirtiler daha çabuk çikar. Ama bunlar öldürücü olmaz, belli bir süre sonra tedavi ile bunlarin etkisi ortadan kaldirilabilir” ifadelerini kullandi.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır