Satisi durduruldu.

9.6.2016 16:27:03 BilgeDede
Satisi durduruldu." title=  

Gida Tarim ve Hayvancilik Bakani Faruk Çelik, nitratli gübrenin satisini yasakladiklarini belirterek, "Hiçbir yerde nitratli gübrenin satisi gerçeklestirilemeyecek." dedi.

Bakan Çelik, TRT Haber'de katildigi programda gündeme iliskin sorulari yanitladi.

 
Türkiye'de yillik 5,5 milyon ton gübre kullanildigini belirten Çelik, bunun 1,5 milyon tonunun patlayici yapiminda kullanilan nitratli gübre olduguna dikkati çekti. 
 
Dün Bakanlikta ilgili tüm birimlerin, devletin güvenlik birimlerinin, Içisleri Bakanligi ilgililerinin katildigi bir toplanti gerçeklestirdiklerini ve nitratli gübrenin satisini yasakladiklarini bildiren Çelik, söyle devam etti:
 
'Hiçbir yerde satilamayacak'
 
"Dün itibariyla bununla ilgili tespitler yapildi. Türkiye’nin yaklasik 9 bin 700 noktasinda satis yapiliyor su anda. Bunlar Bakanligimiz tarafindan zaten kontrol ediliyor, denetleniyor. Simdi o noktalara güvenlik güçlerimiz tespitler yaptilar, 64 bin ton nitratli gübre su anda yediemine alinmis bulunuyor. Bununla ilgili, satislarla ilgili yetkili kuruluslarla firmalarla ayrica görüsmelerimiz devam ediyor. Ama su an itibariyle nitratli gübre, yani patlayiciya konu olan gübrenin satisini Türkiye dondurmus bulunmaktadir. Bununla ilgili bu 1,5 milyon tonun karsiladigi, tarima yansimasi, olumlu yansimasini alternatif ne gibi tedbirlerle çözebiliriz, onun da bir taraftan teknik olarak çalismalari sürüyor. Hiçbir yerde nitratli gübrenin satisi gerçeklestirilemeyecek."
 
Terör faaliyetleri yogunlasinca 24 Temmuz’dan sonra bu konuda çalismalara baslandigini, nitratli gübre torbalarinin renginin degistirilmesi, izlenebilirliginin artirilmasiyla ilgili bazi önlemler alindigini, denetimlerin siklastirildigini animsatan Çelik, "Ama su görüldü ki yani tümden bu konunun durdurulmasi elzem. Agirlikli olarak bu maddeyi kullanarak patlayicilari olusturuyorlar. Onun için Sayin Basbakanimizin da talimatlariyla yaptigimiz çalisma neticesinde bunu durdurmus bulunuyoruz." dedi.
 
Ziraat mühendislerinin istihdami
 
Bir baska soru üzerine Çelik, su anda bir ziraat mühendisine ortalama 250-300 isletme düstügünü, tarimsal danismanlardan da yararlanarak bunu 200’e indirme noktasinda çalismalari oldugunu ifade etti.
 
Çelik, gerek bütçe imkanlari, gerek ihtiyaç durumu dikkate alinarak alimlarin bir taraftan devam edecegini, diger taraftan da kamu görevlisi olmayan mühendislerin istihdamiyla ilgili daha saglikli bir planlama yapacaklarini kaydetti.
 
'150 bin ton kirmizi et açigi var'
 
Özellikle ramazan ayinda gida ürünlerine yogun talep oldugunu, bundan dolayi da denetimleri siklastirdiklarini anlatan Çelik, bir haftalik dönemde 38 bin is yerinin denetlendigini bildirdi. Kurallara uymayanlara ciddi idari para cezalari verildigine isaret eden Çelik, denetimlerin yogun bir sekilde devam edecegini söyledi.
 
Kirmizi et fiyatlarina dönük bir soru üzerine de Çelik, Türkiye'de yilda 1 milyon 200 bin ile 1 milyon 250 bin ton arasinda kirmizi et tüketildigini, 100-150 bin ton kirmizi et açiginin bulundugunu belirtti.
 
Bunu hayvan ithalatiyla çözdüklerini anlatan Çelik, sunlari kaydetti:
 
"Su anda Bosna'dan yaklasik 6 bin ton et getiriyoruz. Bosna’ya destek amaçli yaptigimiz bir uygulama. Su anda gelmeye basladi. Bosna'dan hafta da 300 bin ton et geliyor. Simdi ayni sekilde Avrupa’dan 10 bin ton civarinda et gelecek. Karkas olarak et gelecek. Ama bunun yaninda yine önümüzdeki hafta içinde kesime hazir hayvan gelecek, yani 18-20-22 aylik hayvanlar gelip hemen direkt kesime gidecek, yani bizim et sorunumuz yok açikça ifade edeyim hiç yok. Yani bu ramazanda acaba spekülatörler 'bir sey yapar miyiz, çaktirmadan bir et sorunu var, et ihtiyaci var, kriz var fiyatlari yükseltebilir miyiz' diye... Kusura bakmayin. Su anda stabil gidiyor, bu fiyatlar daha makul noktaya gelecek ama hayvan varligimizi artirmayla birlikte. Etle ilgili Allah'a sükür hiçbir spekülasyon yapacak durum yok. 'Yapanlarin da canina okuyacagim' diye söylüyorum. Çünkü milletin bu kadar temel tüketim maddeleriyle ilgili acimasiz bir sekilde milletle oynayan, milletin sofrasiyla oynayanlarin biz sofrasiyla oynariz."
 

Bagfas Bandirma'dan flas 'gübre' karari

Bagfas Bandirma Tarim Bakanligi'nin aldigi karar dogrultusunda potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinin satislarinin durduruldugunu açikladi.

Sirket KAP'a yaptigi açiklamada, CAN üretiminin devam ettigini kaydetti.

 

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır