Ayranın Faydaları Nelerdir?

9.6.2016 16:09:13 BilgeDede
Ayranın Faydaları Nelerdir?" title=  
Yogurt, su ve tercihe göre tuzun birlesiminden yapilan ayran, bu topraklarda çok eski zamanlardan beri tüketilmektedir. Hem fazlasiyla lezzetli olusunu hem de sagliga hiç zarari olmamasiyla beraber fazlaca yarari dokunmasiyla ayran içecekler arasindan favori olarak görülenlerden bir tanesidir. Ayranin faydalari saymakla bitmez. Sik sik ve düzenli olarak ayran tüketilmesinin vücuda büyük faydalari vardir.

Ayranin Sagliga Etkileri

1. Uyku ProblemiAyranin uyku problemine kosulsuz iyi geldigi herkes tarafindan bilinmektedir. Geceleri uyku problemi çeken kisilerin uyku vaktinden birkaç saat önce bir bardak ayran tüketmeleri o gece deliksiz bir uyku çekebilmelerine olanak saglayacaktir. Bunun yani sira uykunun da kalitesini arttirabilecek ayrani genellikle insanlar gün içinde ve yogun çalisma temposunda tüketmeyi tavsiye etmezler. Çünkü ayran gün içinde tüketildiginde de uyku yapabilme özelligine sahiptir. Ancak ilave seylerle bu özellik azaltilabilir ve uyku ihtimalini ortadan kaldirarak gün içinde de rahatça ayran tüketilebilir.

2. HararetÖzellikle yaz aylarinda sicak havalardan dolayi hangi içecegi tüketecegimizi bilemeyiz. Asitli ve sekerli içecekler maalesef ki saglik için zararlidir ve su kaybinin fazlaca oldugu bu aylarda bizi oldukça rahatsiz edebilir. Taze sikma meyve sularinin ise sicak havalarda yeterli miktarda insani rahatlatmadigi düsünülmektedir. Bu durumda da ayran devreye girmektedir. Ayran özellikle yaz aylarinda harareti almak için harika bir içecektir.

3. MideAyranin midedeki asit seviyesini de dengede tutabildigi söylenmektedir. Bu sebeple asit seviyesinin düzensizliginden meydana gelen birtakim rahatsizliklarin önüne geçilmesinde de oldukça etkilidir.

4. MetabolizmaAyran metabolizmayi destekleyici ve çalismasini hizlandirici bir özellige sahiptir. Bu yönüyle ayran kilo verme konusunda da oldukça dost bir besindir. Hizlanan metabolizma sayesinde kilo verme islemi daha kolay sekilde devam edecektir.

5. KalsiyumAyran içeriginde çokça kalsiyum bulundurur. Bu yönüyle ayran insan vücudu ve sagligi için oldukça büyük bir önem tasimaktadir.

6. YorgunlukAyranin yorgunlugu giderme gibi bir etkisi oldugu da bilinmektedir. Eski zamanlardan beri yogun çalisan ve fazlasiyla yogun çalismis insanlara ayran ikram edilmesinin altinda da bu önemli bilgi yatmaktadir. O sebeple ayran yorgunlugu gidermede oldukça etkili ve saglikli bir içecektir.

Ayranin Diyetinizdeki ÖnemiAyran saglikli bir içecektir. Bunun yani sira ayranin kilo verdirmeye de yardimci oldugu bilinmektedir. Yeterli miktarda tüketilmek sartiyla kilo vermek isteyen insanlarin diyetlerinde ayrani da menüye koyarak ya da ara ögünlerde tüketerek kullanmalari çok ama çok önemlidir. O sebeple diyetlerinize ayran çok yakisacaktir. Örnegin diyet yapan insanlar asitli içecekleri ve birtakim sekerli içecekleri yemeklerinin yaninda tüketememekten sikayetçi olurlar. Bu durum onlarin yedikleri ögünden zevk alamamalarina ve diyetten sogumalarina sebep olmaktadir. Oysa ki diyet yapan kisiler günlük diyet menülerine ve ögünlerine içecek olarak ayrani gönül rahatligiyla ilave edebilirler. Ayran kilo aldirmayan yapisiyla bir de üstüne kilo verdirmeye yardimcidir. Bunun yani sira da essiz lezzetli sayesinde oldukça güzel bir alternatif olacaktir.

Fazla Ayran Tüketmenin Bir Zarari Var Midir?

Aslinda ayran insan vücudu için oldukça faydali bir içecektir. Insan sagligina yararlari saymakla bitmeyen ayranin zararli olabilecegi pek fazla yön yoktur. Ancak alerjik bünyelerde ayran olumsuz etkiler gösterebilir. Bu sebeple ayran ve benzeri gidalara karsi intoleransiniz varsa ayran tüketimi konusunda dikkatli olmaniz gerekmektedir. Bir diger mevzu ise her gida ve içecekte oldugu gibi ayranin da asiri tüketiminde birtakim sorunlar olabilecegi gerçegidir. Çünkü vücut ihtiyaci olandan çok fazlasini aldigindan onu kullanma ve disari atma konusunda zorlanabilmektedir. Alerjik bir durum bulunmasi ihtimalinde veya asiri tüketilmesi durumunda doktorunuza basvurmaniz faydali olacaktir. Öte yandan piyasada sagliksiz ortamlarda hazirlanmis pek çok ayran bulunmaktadir. Bu ayranlarin da tüketimi ve hatta asiri tüketimi ciddi rahatsizliklara ve saglik sorunlarina yol açabilmektedir. O yüzdendir ki tüketilen ayranin içerigi oldukça büyük bir önem tasimaktadir. Ayran dogal olarak tüketildigi takdirde saglikli bir içecektir. Yapay yollarla üretilen ayranlar bir de üstüne tarihi geçmis ise ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir. Dolayisiyla ayran tüketirken çokça dikkatli olunmalidir. Sagliga faydasi dillere destan olan ayrandan maksimum yarar saglamaya çalisirken ciddi saglik problemleriyle karsilasmayi hiç kimse istemez elbette ki. Bu gibi durumlarin hepsinde doktorunuza basvurmaniz azami önem tasimaktadir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır