Kibar Feyzo Filmi Gerçek Oldu!

23.1.2017 14:23:33 BilgeDede
Kibar Feyzo Filmi Gerçek Oldu!" title=  

Niğde’de Keçikale Kasabasında  yaşayan gençler başlık parası yüzünden sevdikleri kızları alamadıkları için sosyal medyadan veryansın ederken yaşanan olay Kemal Sunal'ın efsane filmlerinden Kibar Feyzo'yu anımsattı.
Filmlere, şarkılara ve romanlara konu olan, yeni evlenecek gençlerin korkulu rüyası başlık parası geleneği Niğde’nin Altunhisar İlçesine bağlı Keçikale Kasabasında hala yaşatılıyor. Evlenmek isteyen bekarları maddi olarak çok zorlayan ve kız tarafına ödenmesi zorunlu olan başlık parası, 30 Bin ile 45 bin lira arasında değişiyor.
İç Anadolu'da bitmeye başlayan başlık parası geleneğinin Niğde’de halen devam ettiği ortaya çıktı. Başlık parası yüzünden sevdikleri kızı alamadıklarını söyleyen gençler tepkili. Sosyal medya hesaplarından tepkilerini dile getiren gençler "Kızlar bizim hakkımız Söke söke alırız” “Kız anası kız babası kalksın başlık parası” şeklinde mesaj attılar. 
Evlenme hayalleri kuran gençlerin önündeki engel ise başlık parası. Kasabada halen oğlan babasından başlık parası alma adetinin bazı aileler tarafından yer yer devam ettiğini söyleyen gençler isim vermeden yaşadıkları sıkıntıyı anlattı. Kasabada yaşları 18 ile 25 arasında değişen gençler başlık parasının 30 Bin TL’den başladığını ve 45 Bin TL’ye kadar yükseldiğini söylediler. Gençler yetkililerden bu başlık parasının kaldırılmasını istediler.
Son evlendirme olayında kızın ailesine 45 bin TL başlık parası ödendiğini anlatan gençler, "En son 30 bin lira olarak ödenen başlık parasının bu izdivaçla 45 bin liraya çıktı. Bu şartlar altında nasıl evleneceğiz. Başlık parası, takılar, ev eşyası, elbiseler ve düğün masrafı ile işin içerisinden çıkmamız mümkün görünmüyor. Bu yüzden sevdiğimiz kızı alamıyoruz. Kız babaları ellerini vicdanlarını koysun." şeklinde konuştular.

DEVLET BU İŞE EL ATSIN
Aynı şekilde ismini vermek istemeyen Kasabada yaşayan bir vatandaş da tepkisini şu sözlerle dile getirdi. "Kasabamızda bulunan camilerde görevli imamların bu konuda halkımızı bilinçlendirmesini talep ediyorum. Dinimizde gençlerin kötü yola sapmaması için evlendirilmesi özendirilirken ben çocuğumu bu şartlar altında nasıl evlendireceğim. Devletin bu işi bir el atmasını istiyorum" dedi. 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır