Hatay'da 10 bin konutun elektrik ihtiyacı çöpten karşılanacak!

1.1.2017 10:36:36 BilgeDede
Hatay  
Belediyenin 2016 yılının Haziran ayında yapımına başladığı Biyogaz enerji Üretim Tesisi’nin faaliyete geçmesiyle 10 bin konutun enerji ihtiyacı çöpten karşılanacak. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, günlük 900 ton evsel atığın enerjiye dönüştürülmesini sağlayacak proje hakkında “Tesisin aktif hale gelmesiyle şehir ekonomisine katkı sağlanması ve atmosferdeki sera gazı etkisinin de azaltılması hedefleniyor” dedi.

Şehirlerin ciddi sorunlarından biri olan kentsel ve evsel atıkların önemli bir maliyet oluşturduğunu vurgulayan Savaş, şöyle devam etti: “Atıkları enerjiye dönüştüren yeni teknolojiler sayesinde atıklara bağlı oluşan maliyetler artık gelir olarak geri dönebiliyor. Bu konuda önemli bir çözüm sunması beklenen ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük atık enerji dönüşümü projelerinden biri olan enerji üretim tesisi, Hatay’da faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Diğer yöntemlere göre hem zararsız olan hem doğaya katkıda bulunan proje ile evsel atıkların çürümesine bağlı olarak ortaya çıkan metan gazı salımı sayesinde enerji üretimi gerçekleştirilecek.”

Enerji Üretim Tesisi’nin Ocak ayında düzenlenecek açılış töreni ile resmi olarak elektrik üretmeye başlaması planlanıyor.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır