Hamile Kalma İhtimalizini Arttırın

28.12.2016 19:14:48 BilgeDede
Hamile Kalma İhtimalizini Arttırın" title=  
Doğal yoldan gebeliğin oluşabilmesi için birçok faktörün bir araya gelmesi gerekiyor. Düzenli yumurtlama, sağlıklı bir rahim, hasarsız-normal fonksiyonlu tüpler ve tabii ki sağlıklı ve yeterli sayı-nitelikte spermler olmazsa olmaz. Bunlardan herhangi birindeki fonksiyon bozuklukları ya da normalden sapmalar bize infertilite (kısırlık) problemi olarak geri dönüyor. Ve tabii ki en uygun zamanda gerçekleşecek cinsel birleşme ki bu özellikle günümüzün stresli zor iş yaşamı-şehir hayatında gerçekten sıkıntılı, bir de yumurtanın sadece 24 saat spermlerin ise 48 saat kadar döllenme kapasitelerini koruduğu düşünüldüğünde. 

Tüm bu şartlar bir araya gelse de gebelik olasılığının bir ayda yüzde 15-20 civarında. Doğurganlığı yüksek olanlarda bile hamilelik şansı yüzde 25’lerden fazla değil.

Bebek sahibi olmayı çok ertelemeyin!

Tüm faktörler bir araya geldiğinde de bazen gebelik gerçekleşmiyor. Burada da yumurta ya da spermin evrimsel olarak en iyilerinin o ay yakalanamaması acaba bunun nedeni mi? Belki ama tam olarak gerçekten bilmiyoruz. Çünkü burada bir de rahime ait embryonun yerleşmesine izin veren lokal faktörler var ki, daha tam olarak bunlara hakim değiliz. Şu anda tüp bebek teknolojisinin geldiği son noktada embryodaki tüm kromozomlar kontrol edilip genetik olarak normal bir embriyo rahim içine yerleştirildiğinde de yine gebelik yüzde 100 olmamakta, bunun da nedeni yine muhtemelen rahim içindeki gebeliğin yerleşmesini etkileyen lokal faktörler…

Gebelik oluşmasını kolaylaştırabilmek için en önemli nokta her şeyden önce gebeliği ötelememek. Gebelik olasılığını en çok etkileyen problem anne yaşıdır. Sınır olarak 35-38 yaşı koymak gerek Çünkü özellikle 40 yaş üzerinde tüp bebek ile bile gebelik oranları yüzde 20-25’ler civarına düşmektedir. Yani erken davranmak önemli.

Yardım almak için 1 yıl beklemeyin

Problemleri önceden bilip 1 yıl bile beklemeden tıbbi yardım almak uygun olabilir. Örneğin her erkek evlilik öncesi bir sperm testi yaptırıp olası problemler hakkında doktorundan bilgi almalı ve eşi ile bunları paylaşmalıdır. Kadında ise düzenli adet görme, düzenli yumurtlama belirtisi olduğundan çok önemlidir. Bunu yanı sıra kadında daha önceden geçirilmiş batın içine yönelik ameliyatlar (özellikle apandisit abse gibi enfeksiyona yönelik ameliyatlar tüplerin tıkanması gibi bir sorunla, miyom yani yumurtalık kisti ameliyatları ise

hem tüplerle hem de yumurta rezervi ile ilgili sorun yaratabileceği için önemlidir). Böyle bir durumda da erkenden doktora gidilebilir. Bunun dışında bilinen hormona! ya da metabolik bozuklukluklar (tiroid ve şeker gibi) yine gebelik, cinsel fonksiyonlar ve yumurtlama açısından sorun yaratabilir. Burada mutlaka aşırı kilolardan da bahsetmek gerek Erkek ve kadında aşırı kilo, sperm fonksiyonları, cinsel fonksiyonlar, yumurtlama düzeni ve gebelik akıbeti konularında olumsuzluklar yaratabilir. Bu nedenle kilo verme, spor yapma, hareketli yaşam tarzı çiftin gebelik şansını kolaylaştıracaktır.

Sigaradan uzak durun

Sigara kadında yumurta kalitesi, yumurta rezervi, rahim kan dolaşımı ile ilgili fonksiyonlar açısından son derece olumsuz etkilere sahiptir. Yine sperm sayısı, fonksiyonları ve buna bağlı olarak da gebelik oranları (doğal yol ya da tüp bebek tedavisi. .. ) sigaradan olumsuz yönde etkilenmektedir. Yani yaşam tarzımızı biraz daha aktif, daha sağlıklı beslenen, daha az nikotin alan bir düzene çevirdiğimizde, var olan hastalıklarımızı kontrol altına aldığımızda daha iyi gebelik oranları ve daha sağlıklı bir gebelik süreci mutlaka yaşanacaktır. Bunun yanı sıra çok istendiğinde işin sihrini bozmadan kadınlar günlük idrar testleri ile gebelik için daha uygun günleri saptayıp şanslarını artırabilirler.

Son olarak ise eskiden beri söylenen erkek boşaldıktan sonra yatakta geçirilen süre ya da yatarak dinlenme gibi yöntemlerin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz; basit olarak erkek boşaldıktan sonra 90 saniye sonra spermler tüplere kadar ulaşır. Yani insan vücudu birçok olumsuzluğu halledebilecek çok önemli mekanizmalara sahiptirRead more: http://www.bebekdeneyimi.com/arsivler/hamile-kalma-ihtimalizini-arttirin#ixzz4U9bfjTmG

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır