Gebelikte varis oluşumu

28.12.2016 18:41:42 BilgeDede
Gebelikte varis oluşumu" title=  
Varis, hepimizin bildiği damar rahatsızlığı olarak karşımıza çıkıyor. Deriye yakın yüzyede toplar damarlarda oluşan gelişmelere bağlı oluşuyor. Genetik de olabilen varis oluşumu öncelikle görüntü açısından rahatsız edici olabiliyor, diğer taraftan bazı hastalarda ciddi ağrılara da yol açabiliyor.Varis oluşumu ırsi yani ailesel olabilmektedir. Varis damarları genel olarak mor renkli bir görüntü oluşturur.

Hamilelikte ise varis ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar ve en çok bacaklarda oluşur. Bununla birlikte daha az görüldüğü yerler vulva yani vajina dışı genital bölge olablir. Basur diye bildiğimiz hemoroid de bir varistir ve hamilelikte gerçekleşme riski daha yüksektir. Hamilelik durumu varislerin oluşumu için elverişli ortam sağlar.

Bunun nedenlerine bakacak olursak hamilelikte kan hacminin artması, damarlardaki kasların gevşemesi ve rahim büyümesi sonucu oluşan damarlara baskı olduğunu söyleyebiliriz. Varisler kadınlarda, erkeklere oranla daha çok görülmekle birlikte hamile kadınların yaklaşık olarak %15'inde varis olduğu görülmektedir.

Bacakta oluşan  varislerin normal doğum için engel teşkil etmediği söylenebilir. Bunun dışında vulvada oluşan çok geniş varisler varsa doğum sırasında kanamamasına dikkat edilmesi gerekir. En önemlisi de doğum dikişi sırasında bu varislerin kesilmemesi konusunda dikkatli olunması gerekir.

Peki biz varis oluşumu önlemek için neler yapabiliriz? Öncelikle ayakta çok kalmamaya özen göstermeliyiz. Düzenli olarak spor yapmamız gerekiyor. Düzenli yapacağımız egzersizleri dengeli bir beslenme düzeniyle birleştirdiğimizde hem zinde olacağız hem de aşırı kilo almamış olacağız. Çünkü varis oluşumunu engellemek için aşırı kilo almamaya dikkat etmeliyiz. Bununla birlikte mümkün olduğu kadar rahat giyinmeye özen göstermeli, dar pantolon ve ayakkabı giymekten kaçınmalıyız.

Özellikle otururken dikkat etmemiz gereken bacaklarınızın sandalyeye sıkışması gibi hareketlerden uzak durmak olacaktır. Bununla birlikte otururken bacak bacak üstüne atmamanız ve kan akımını engellememeniz gerekir. Vakit buldukça uzanın ve ayaklarınızın altına yastık koyun. Yüksek toplu ayakkabı giymemeye özen gösterin. Son olarak uzun süre oturarak kalmamaya dikkat edin, aralarda ayağa kalkın ve hareket edin. Bu tavsiyelere uyduğunuz zaman hamilelik süresince varis oluşumunu en aza indirgemiş olacaksınız.Read more: http://www.bebekdeneyimi.com/arsivler/gebelikte-varis-olusumu#ixzz4U9TKHG91

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır