Mancınığı kim buldu

9.6.2016 14:08:55 BilgeDede
Mancınığı kim buldu" title=  

Mancinik topun kesfinden önce özellikle kale duvarlarinin yikilmasi için kullanilan bir çesit savas aletidir. Çalisma prensibi, gerilip birakilarak, ucundaki tasi ileri firlatan sopanin çalisma düzeninin aynisi olan manciniga “katapult” da denir. Manciniga konan tas, gülle ve büyük oklar, uzak mesafelerden top mermisi gibi düsmanin üzerine atilirdi. Peki mancinigi kim icat etti.

 

Manciniklarin tarihi çok eski olup, saglam kaynaklara göre ilk olarak Nemrud zamaninda kullanildi. Hazret-i Ibrahim’i yakmak için hazirlanan atese yaklasilamadigi için Nemrad mancinik kullandi. Ibrâhim aleyhisselâm mancinikla atesin ortasina atildi. Fakat ates yakmadi. Bundan sonraki yillarda yaygin olarak istifade edilmeye baslandi. Fenikeliler tarafindan çok kullanilan, o güne göre modern, bugüne göre ise çok ilkel  olan mancinik, zamanla dünyaya yayildi.Çok agir gülleleri firlatmaya yarayan manciniklar, M.Ö. 500 yillarinda Yunanlilar ve Kartacalilar tarafindan kullaniliyordu. Yapilislarinin ise daha eski tarihlere dayandigindan kusku yoktur. Bu manciniklar, iki ayri türdeydi. Bazilari, dev kaya parçalari ya da alevli toplar firlatiyordu. Bazilarindan ise, çok büyük oklar ya da gülleler atmak için yararlaniliyordu. Menzilleri ise yaklasik 500 metreydi. Ortaçag’da bu silah, daha da gelistirildi.


Romalilar, kale ve sehir kusatmalari sirasinda agir ve büyük taslari atabilecek bir aparat gelistirdiler. “tas mancinigi” adi verilen bu silâh, saglam ve uzun bir agaç koldan meydana gelmekteydi. Bir ucu bir çerçeveye takili kolun öteki ucunda tas koymak için kepçeye benzeyen bir yuva vardi. Atma kolu bir boynuz yayla yukari dogru firlatilinca, büyük bir yastiga çarpip ucundaki tasi firlatiyordu.


Mangonel adi verilen diger mancinik çesidi, merkezinden bir mille hareket eden uzun bir koldan meydana gelmekteydi. Kolun bir ucunda tas atmaya yarayan bir sapan vardi. Öteki ucu ise, çekme halatlarina baglaniyordu. Atis sirasinda birkaç kisi, halatlari, hizla çekip, kolu kaldiriyorlardi ve öteki uçtaki tasi atiyorlardi. Bu silâha “mangonel” adi verilmisti.Terazili mancinik ise mangonelde kola bagli halatlari çeken insan gücü yerine, büyük bir karsi agirliktan faydalanilmaya baslandi. Bu tür manciniklara “terazili mancinik” adi verildi.Daha sonralari mancinigin yeni ve baska sekli olan buharlisi yapildi. Bunlar kruvazör ile zirhlilarin çogunda kullanildi. Bu tip  manciniklar 35 ton civarinda agirligi olan uçaklari 75 metreye kadar firlatabiliyordu.

 

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır