Kul hakkı nedir? Kul hakkı nasıl ödenir?

28.12.2016 07:59:27 BilgeDede
Kul hakkı nedir? Kul hakkı nasıl ödenir?" title=  

Kişinin; mal, can, namus ve maneviyatına yönelik yapılan her türlü istismar, tecavüz, haksızlıklar kul hakkına girmektir. Dinimizde kul hakkının öneminden bahsedilirken; kul hakkına girmenin Allah katında büyük bir suç olduğundan da bahsedilmektedir. Kul hakkına girmenin ve bunun ödenmemesinin, bu dünyada hak sahipleri tarafından helal edilmeyen hakların Allah tarafından da affedilmeyeceğini bilmekteyiz. Kur’an’da bir çok ayette kul hakkından bahsedilmektedir. “Eksik ölçüp noksan yapan hilekarlara yazıklar olsun! Onlar insanlardan alırken ölçüp tarttıklarında tam, Onlara vermek için ölçüp tarttıklarında ise eksik ölçer ve tartarlar. Onlar düşünmezler mi ki, tekrar diriltilecekler! Büyük bir gün de. Öyle bir gün ki, insanlar o günde alemlerin Rabbinin huzurunda divan duracaklardır. ” (Mutaffifîn Suresi 1-6 Ayet) Bu ayette maddi konularda kul hakkına girmekten bahsedilmektedir. Kur’an da miras ve daha bir çok konuda da kul hakkından bahsedilmektedir. Bilerek ya da bilmeyerek 2 şekilde kul hakkına girilir. Şimdi bu iki durumu da  değerlendirelim.

 

1. Bilmeyerek Kul Hakkına Girmek


Bizler kul hakkını çok genel kavramlar altında anlamaktayız. Hırsızlık, yalan, iftira, gıybet, adaletsizlik ilk başta aklımıza gelen şeylerdir. Fakat çok basit gibi görünen fakat bir çoğumuz da yaptığı hatalar vardır ki; onlar da kul hakkına dahildir. Örnek verecek olursak; artık büyük bir çoğunluğumuz apartman dairelerinde oturmaktadır. Kaçımız kural ihlalinde bulunmadan ve kul hakkına girmeden oturabilmeyi başarmaktadır? Yüksek sesle müzik dinlemek, gürültü çıkarmak, alt komşudan izinsiz bir şeyler silkelemek; bunları gerçekleştirmenin de kul hakkına girmek olduğunu biliyor musunuz? Ya da trafikte kural ihlalinde bulunarak araç kullanıp tehlike arz etmenin, en basiti markette kasa sırası beklerken, durakta otobüs beklerken kimseden izin istemeden herkesin önüne geçmenin, camiye pis kokan kıyafetlerle girerek başkalarını rahatsız etmenin de kul hakkı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Basit görünen şeyler bazen büyük bir suçun, günahın sebebi olabilmektedir.

 

2. Bilerek Kul Hakkına Girmek


Sahip olduğumuz mevkiyi kötü kullanmak, haksız yere kazanç elde etmek, yalan konuşmak ve aldatmak, hırsızlık yapmak, devletin malını kötüye kullanmak, adaletsiz davranmak, şahsi çıkarları için başkalarına maddi ve manevi zarar vermek kişilerin bilerek kul hakkına girmesidir. Bir şeyin günah olduğunu bilerek yapmak günahı önemsemediğimizi göstermez mi? Bu da bizim inancımıza ters düşmez mi? İşlenen günah ne olursa olsun biz yine de unutmayalım; tövbe kapıları biz kullara her zaman açıktır. Bilerek ya da bilmeyerek kul hakkına girenler Allahu Teala’nın affını istemeleri için öncelikle hakkına girdikleri kişilerden helallik almaları gerekmektedir. Eğer kişiyi bulamazsak; önce tövbe etmeli, sonra da kişi adına hayır yapmalı, eğer kişi ölmüş ise varislerine hakkını ödemelidir. “Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin. Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da. Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir. Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir.” (Buhari, Rikak, 48)

 

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır