Diş çürümesi nasil olur.

9.6.2016 00:40:52 BilgeDede
Diş çürümesi nasil olur." title=  

Dis çürükleri soguk alginligindan sonra en yaygin ve sik görülen rahatsizliktir. En çok çocuklar ve gençlerde olusmakla birlikte, her yasta bireylerde olusabilir.

Agiz içinin normal florasinda bakteriler bulunmaktadir. Bakteriler tüm besinleri (seker ve nisastayi) asitlere dönüstürürler. Bakteriler, asit, besin artiklari ve tükürükbirleserek dis üzerinde tutunan bir plak olustururlar. Azi dislerinin çigneme yüzeyleri, dislerle disetinin birlesme alanlari ve dolgu kenarlari bu plagin en sik tutundugu yüzeylerdir.

Bakteri plaginin içindeki asitler mine yüzeyinin çözünmesine neden olur ve dis üzerinde oluklar, girintiler (kaviteler) açarlar. Disin iç yapilarina ulasacak kadar derinlesmeden önce kaviteler genellikle agrisizdir. Çürük tedavi edilmedigi ve dentin ile pulpaya ulastigi takdirde sinirler ve kan damarciklari ölür, dis apsesi olusabilir.

Yemekten sonraki 20 dakika plak ve bakteri aktivasyonunun en yogun oldugu zaman dilimidir. Sekerler ve nisastali yiyecekler (karbonhidratlar) dis çürügü riskini artirirlar. Yapilasan besinler dis yüzeyi üzerinde kaldiklari için zararlidirlar. Sik sik atistirmak, dis yüzeyinin asitlerle temas süresini artirdigindan çürük riskini artirir.

Dis Çürügünün Yol Açtigi Semptomlar 
• Dis agrisi – Özellikle tatli, sicak, soguk yiyecek ve içeceklerden sonra
• Dis üzerinde çukurcuk ve oluklar olusmasi
• Dis apsesi
• Dis kirilmasi
• Dis hassasiyeti
• Dis üzerinde çigneme yapamamak

Dis Çürüklerinin Teshisi 


Rutin agiz içi muayenesinde dis çürüklerinin erken dönemde tesbiti yapilabilir. Ara yüz çürüklerinin tespit edilmesinde dis röntgen filmi yardimci olur.

Dis Çürüklerinin Tedavisi 


Bir kere kaybedilen dis dokusu tekrar olusmaz ancak tedavi ile ilerlemesi durdurulabilir ve kaybedilmis doku dolgu maddeleri ile restore edilir. Tedavinin asil amaci disi korumak ve sikayetleri iyilestirmektir. Ideal olarak dis çürüklerinin önlenmesinin en iyi yolu dogru agiz hijyeninin ögrenilmesidir.

Dolgu Yapilma Asamasinda 


Çürük dis dokusu temizlenir ve bu bölge kompozit reçine, amalgam, altin veya porselen meteryal ile restore edilir. Kompozit reçineler ve porselen dogal dis görüntüsünü en yakin olarak taklit eden materyellerdir, bu nedenle gülüs hatti içindeki disler için tercih edilirler. Gülüs hattinin arkasinda disler için, güçlendirilmis kompozit reçineler, amalgam veya porselen tercih edilir.

Dis çürügünün erken dönemde tedavi edilmesi, ilerlemis bir çürügün tedavi edilmesinden hem daha kolay hem de maddi olarak daha ucuzdur. Çürügün temizlenmesi esnasinda agri hissedilmemesi için lokal anestezi uygulanabilir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır