Uyurken öğrenmek mümkün mü?

20.12.2016 09:41:10 BilgeDede
Uyurken öğrenmek mümkün mü?" title=  
Uykuda öğrenmek mümkün olabilir mi? Uyurken daha kolay öğrenilir tezi doğru mu?
Uyurken öğrenmek uzun yıllardır bir çok bilim adamının ve bir çok insanın ilgisini çekmeye devam eden bir konudur. Uzmanlar ve bilim adamları, uykuda hafızayı geliştirmenin birtakım yollarını bulduklarını açıklıyor ve bu konuda makaleler yayınlıyorlar..


 
Uzmanların açıklamalarına göre; uyurken yeni bir beceriyi yada bilgiyi sıfırdan öğrenmenin mümkün olmadığını, ancak hafızayı güçlendirmenin olanaklı olacağı yönündedir.. Bunun sebebi ise; uyku sırasında beynimiz geçirdiğimiz günün anılarını ve anlarını tekrar işleyip pekiştirdiğidir. İşte bu sebepten dolayı hafızayı güçlendirme konusunda daha etkili kılmak mümkün olabiliyor.

Düz mantıkla biz uyuduğumuz zaman beynimizde uyur görüşü tamamen yanlıştır. Uyurken beynimiz boş durmaz. Beyin o gün yaşadığı deneyimleri ve anıları, ilk oluştuğu hipokampüs bölgesinden uzun vadeli hafıza depolaması yapılan kortekse gönderir. Uyku ayrıca öğrendiğimiz şeyleri genellememize yardımcı olur; böylece bu yeni becerileri yeni durumlara uygulama esnekliği kazanırız. Yani uykuda yeni beceriler öğrenilemese de gün boyunca öğrenilenlerin pekiştirilmesi sağlanır.


 
Uykuda Öğrenme Hakkında Araştırmalar 
Almanya’daki Tubingen Üniversitesi’nden Susanne Diekelman kapsamlı bir deney yaptı. Deneye katılan kişilerden uyumadan önce belli şekillerin sıralamasını öğrenmelerini istedi. Bu sıralama işlemi sırasında odaya bir koku salgıladı. Daha sonra deneklerin bazılarında uyuduğu odada aynı koku kullandı.

Uyku sırasında yapılan beyin taramalarında bu gruptakilerin hipokampüsü ile korteks bölgeleri arasında daha fazla iletişim olduğu gözlendi. Bu ise daha iyi hafıza pekiştirme durumuna işaret ediyordu. Kokulu odada uyuyanlar ertesi gün şekil sıralamasının yüzde 84’ünü doğru yaparken diğer grupta kokuya maruz kalmayanlarda bu oran yüzde 61’de kalmıştı.Sadece koku değil ses de hafızayı güçlendirmede kullanılabilir. Bir araştırmada gönüllüler uyurken bir melodiyi dinlediğinde müzikle ilgili bir oyunu daha iyi oynadıkları görüldü. Zürih Üniversitesi’nden Bjorn Rasch ise aynı yöntemin başka bir dilde kelime öğrenmeyi kolaylaştırdığını ortaya koydu.

Bu alandaki çalışmalarda teknoloji daha iyi olanaklar sunabilir. Örneğin uyku sırasında hafıza pekiştirme işleminin beyinde bazı elektrik aktivitelerini içerdiği, bu nedenle kişileri uyandırmadan bu beyin dalgalarını teşvik edecek türden yöntemlerle gelecekte öğrenmenin pekiştirileceği ifade ediliyor. Tubingen Üniversitesi’nden Jan Born bu çalışmaların başını çekiyor. 2004’te yapılan deneylerde, beyindeki elektrik sinyallerini güçlendirme yoluyla hafıza testinde daha başarılı olunduğu görüldü.

İsrail Hayfa’daki Teknoloji Enstitüsü’nden Miriam Reiner’in yöntemi ise daha ilginç. Deneklerin başına yerleştirilen elektrotlar basit bir bilgisayar oyununa bağlı ve onlardan düşünce gücüyle bu oyundaki arabaları sürmeleri isteniyor. Denekler de doğru beyin dalgasını bulduklarında bunu başarıyor.

Uykuda Öğrenmek mümkün mü?


Bu tekniklerin günlük kullanıma geçmesi için çok daha büyük deneylere ihtiyaç var. Uzmanlar ayrıca hafızanın belli bir bölümünü güçlendirmenin diğer bölümlerin zayıflaması gibi yan etkilere neden olmayacağından ve sorumlu bir şekilde kullanılacağından da emin olmak gerektiğini belirtiyor.

Uykuda öğrenmeyi ve hafıza güçlendirmeyi sağlayacak bazı oyunlar ve donanımlar piyasada satışa sunulmuş durumda.

Uykuda geçirdiğimiz zamanı boşa harcanmış gibi görüyoruz. Bu alandaki araştırmalar en azından uykuya yaklaşımımızı değiştirebilir. Belki de bir süre sonra bu zamanı en verimli öğrenme anları olarak değerlendirir olacağız.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır