Kestane Nasıl Pişirilir?

8.12.2016 09:07:18 BilgeDede
Kestane Nasıl Pişirilir?" title=  

Köşe başlarında gördüğümüz ve mis gibi kokusuyla bizi kendimizden geçiren kestaneleri evde yapmak hazırlık aşamasını atlattıktan sonra oldukça kolaydır.  Hazırlık Aşaması Derin bir kabı su ile doldurun. Kestaneleri içine ekleyin ve karıştırın.  5 dakika suyun içerisinde bekletip yüzeye çıkan kestaneler olup olmadığını kontrol edin. Suyun üstüne çıkan kestaneler varsa ayırın ve atın.

Yüzeye çıkan kestanelerin içi kurumuş ya da çürümüştür. Küçük ve keskin bir bıçak yardımıyla enine paralel gelecek şekilde dolgun yüzüne fazla derin olmayan kesikler atın. Kesilmemiş kestane bırakmadığınızdan emin olun. Kesilmeyen kestaneler fırında veya mikrodalgada pişirme esnasında patlayarak küçük kazalara neden olabilir. Fırında kestane Fırını 230-250 dereceye ayarlayıp önceden ısıtın. Kestanelere az bir miktar tuz ekleyip elinizle ovalayın. Tuzladığınız kestaneleri fazla derin olmayan bir fırın tepsisine ya da ızgaraya yerleştirin. Kızarana kadar yaklaşık 30 dakika pişirin. Tavada kestane Kalın tabanlı olmayan bir tavanın içine tuzladığınız kestaneleri yerleştirin. Birkaç sıra üst üste gelebilir. Kapağını kapatın ve ocağın altını en kısık seviyeye getirin. Yaklaşık yarım saat, suyunu bırakıp buharıyla yumuşayana kadar pişirin. Kestaneler yumuşayınca kapağını kaldırın ve ocağın altını açın. Yaklaşık 5 dakika kadar yüksek ateşte ara ara karıştırarak kavurun. Kestane haşlama Bir tencerede kestanelerin üzerine çıkacak kadar su ve bir çay kaşığı tuz ekleyerek kaynamaya bırakın. Kaynayan suyun içerisine kestaneleri atın. Yaklaşık yarım saat orta ateşte yumuşayana kadar pişirin. Mikrodalgada kestane Kesilmiş ve kurulanmış kestaneleri mikrodalgaya uygun bir kaba yerleştirin. Kesilmeyen kestane olmadığından emin olun. Yüksek ayarda 4 ila 6 dakika arasında pişirin.  Kış günlerinin olmazsa olmazı kestaneyi sadece lezzeti için tüketiyorsanız faydalarını okuduktan sonra daha da çok seveceksiniz. Diğer yemişlere nazaran çok popüler olmayan kestane, özellikleri bakımından onlardan geri kalmıyor. 

 

Yüksek oranda karbonhidrat içerir. Bu karbonhidratlar iyi enerji kaynakları olarak bilinen komplex karbonhidratlar olarak bilinir. Komplex karbonhidratlar, basit karbonhidratlara göre daha yavaş sindirilir ve kan dengeler. Kestanede patatesin iki katı kadar nişasta bulunur. Güçlü bir enerji kaynağıdır. Çocuklar, sporcular ve yaşlılar tarafından sıkça tüketilmesi önerilir. C vitamini açısından zengindir. Yüksek magnezyum içeriğiyle birleştiğin bazı kalp hastalıkları ve kanser türleri üzerinde risk azaltıcı etkisi vardır. C vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki serbest radikallerin zararlarına karşı koruma ve daha hızlı iyileşme sağlar. İçerisindeki magnezyum, fosfor ve kalsiyum ile kemik ve diş gelişimini destekler. Kestane, kolesterolü dengelemek için zorunlu olan günlük lif ihtiyacının %21’i bulunur. Oleik asit ve palmitoleik asitler gibi tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu özellikleri ile iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterolü düşürür. Folit asitler bakımından zengindir. Ortalama 100 gram kestane günlük folik asit ihtiyacının %35’ini karşılar. Folik asit B grubunda yer alan ve suda eriyen bir vitamindir. Folik asidin en büyük faydalarından biri fetüsün gelişimi esnasında oluşabilecek anormallikleri önlemeye yardımcı olmasıdır. Merkezi sinir sistemine faydalıdır. Ayrıca hayatın yapıtaşları olan DNA, RNA ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda yardımcıdır. Kestane gluten içermez. Bu nedene gluten alerjisi olan Çölyak hastaları tarafından güvenle tüketilebilir. Glutensiz yiyeceklerin büyük bir bölümü kestane içerir Potasyum açısından da zengin olan kestane kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.

 

Düşük yağ içeriğiyle zayıflamayı destekler. Tok tutar. Kan dolaşımına hızlandırır. Kan damarlarının güçlenmesine yardımcı olur. Karaciğeri korur Merkezi sinir sistemini kuvvetlendirir Romatizma ve artrit gibi rahatsızlıklara iyi gelir Haşlanmış kestane kanı temizler ve kandaki üreyi atar. Bu nedenle gut ve romatizma hastalıklarından muzdarip kişilere tavsiye edilir.  Kestane ve bal karışımı kansızlığı gidermeye yardımcı olur. Fiziksel ve zihinsel yorgunluğu giderir Haşlanarak tüketilen kestane basuru önler. Kestane çayı öksürüğe iyi gelir Bunlara Dikkat Edin! Şeker ve tansiyon hastaları kestaneyi az ve ölçülü tüketmelidir Çiğ olarak yenmesi hazımsızlığa neden olur ve sindirim için faydalı değildir. Pişirilerek tüketilmelidir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır