Kışın araç kullanmanın püf noktaları

24.11.2016 21:16:32 BilgeDede
Kışın araç kullanmanın püf noktaları" title=  

Karlı yollarda nasıl araç kullanılması gerektiğini İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Mehmet Özcan’a sorduk:

KAR LASTİĞİ YOKTUR, KIŞ LASTİĞİ VARDIR


İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Mehmet Özcan, kış lastiği kullanmanın birinci öncelik olduğunu söyledi. Kış lastiği ile kar lastiği arasındaki kavram kargaşasının giderilmesinin önemli olduğunu belirten Özcan, “Kar lastiği yoktur, kış lastiği vardır.  İnsanların ilk önce bunu anlaması gerekiyor. Kar lastiği deyince sadece karda takılacağını sanıyor insanlar bu mantıktan dolayı. Dolayısıyla kış lastiği takmaları gerekiyor, kış koşullarına uygun olduğu için. Yani soğuğa dayanıklı olduğu için sadece karda değil, soğuk asfalt üzerinde de işe yarıyor.” dedi.

İleri sürüş teknikleri Özcan, kış lastiklerinin nasıl kullanılması gerektiğini şöyle açıkladı:

“Kış lastiklerinin sadece çeker tekerleklere değil, kaç tane tekerlek varsa onlara da takılı olması gerektiğini; çünkü frenleme esnasında bizim her tekerleğimizin yere eşit basabiliyor olması lazım, bir kısmı farklı bir kısmı faklı basıldığı an frenleme esnasında sıkıntılar çıkıyor. İnsanlar sadece çekip çıkmak mantığıyla düşünüyorlar ama olay sadece çıkmak değil, aynı zamanda inmek ve inişte fren lazım olacağı için ve lastiklerin bu konuda yere tutunması gerektiği için her lastiğimizin aynı şekilde eşit tutunması gerekiyor. O yüzden her aksa kış lastiği takılı olmasının”

LASTİK HAVALARI OLDUĞUNDAN FAZLA OLMA


Sürücülerin bir diğer önemli yanlışının ise, karlı havalarda lastiklerin havalarının indirilmesi olduğunu söyleyen Özcan, “Eskiden gelen bir sürü yanlış bilgiler var. Bunlardan bir tanesi lastiğin içerisindeki havanın karlı zeminlerde indirilir diye bilinmesi bu yanlış bir uygulama. Aksine lastik dişlerinin açılması için lastik havalarının olduğundan birkaç hava fazla olması gerekir. İndirince dişleri kapatıyoruz.  Kar da batmak gerekir tutunabilmek için, batmak içinde bilimsel bir şey vardır santim kareye düşen basıncı arttırmanız gerekir diye. Dolayısıyla taban alanını daraltmak gerekiyor. Daralttığınız zaman ancak batabiliyorsunuz ki, batıp karın altındaki asfalta tutunabilesiniz. O yüzden gerekli olan şey lastik havalarının hiçbir şekilde düşürülmemesi” diye konuştu.

“KAR LASTİĞİ VARSA ZİNCİR TAKMAYA İHTİYAÇ YOK”


Kanunen zincir bulundurmak zorunda olduğumuzu söyleyen Özcan, kış lastiği takılıyken zincire ihtiyacımızın olmadığını, ama lastiklerimizin ebadına uygun zincir bulundurmamızın iyi olacağını söyledi. Karda olabildiğince yavaş araç kullanılması gerektiğini vurgulayan Özcan, “yerler kaygan olduğu için motorun torkunu yani çekiş gücünü tekerleklere çok güçlü aktarmamak lazım. Bu da devirle oluyor. Çok fazla devirli kullanırsanız, tekerleklerin yerle tutunması azalacaktır. Çünkü patinaj yaptığınız sürece tutuanamıyorsunuz” dedi. Gazı çok sert kullanmamamız gerektiğini uyarısında bulunan Özcan,  vites devirlerinin hep düşük olması gerektiğinin altını çizdi.

KARLI HAVALARDA TAKİP MESAFESİ


Karlı havalarda takip mesafesinin korunmasının gerektiğini söyleyen Özcan,  şu uyarıda bulundu: “İnsanların birbirine çok yakın takip ettiklerini görüyoruz. Karlı hava da öndeki araç fren yaptığında arkadaki aracın sürücüsü en az bir saniye sonra fren yapabiliyor. Bir saniye sonra fren yaptıınzda iş işten geçmiş oluyor. Dolayısıyla takip mesafelerinin açmılması gerekiyor. Kazaları önleyebilmek adına takip mesafesine dikkat etmeliyiz.”

UZUN FREN MESAFESİNE DİKKAT


Karlı havalarda gerekmedikçe trafiğe çıkılmaması söyleyen ileri sürüş teknikleri uzmanı Özcan, “En önemlisi hızların azaltılması çünkü fren mesafemiz uzun, fren mesafelerimiz uzun olduğu için araçları durdurmakta zorlanıyoruz” Dedi. 

Kaynak: AjansHaber


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır