Kolaj nedir, nasıl yapılır

17.11.2016 14:31:07 BilgeDede
Kolaj nedir, nasıl yapılır" title=  
Kolaj, önceden hazırlanan değişik bileşenlerin uygulayan kişinin yada sanatçının kendi yorumuyla bir kompozisyon oluşturacak biçimde bir araya getirilmesine denmektedir. Resim çalışmalarında daha önceleri de kullanılan, fakat modern kültürün pop art olarak değerlendirdiği farklı çalışmaların popüler hale gelmesiyle adından söz ettirmektedir.

kolaj uygulaması

İstenilen herhangi bir yüzeyin çeşitli resimlerle kaplanması da kolaj çalışmasına bir örnek olabilir. Bu çalışmada fotoğrafa ilave değişik malzemeler de kaplanabilir. Mesela bir gazete kupürü ya da bir köşe yazısı bu işi görebilir. Kolaj çalışmalarında el işi kağıtları da sıkça kullanılmaktadır. Renkli el işi kağıtlarının farklı ebatlarda ve değişik formlarda kesilmesi, bunların yapıştırıcı ile herhangi bir yüzeye yapıştırılmasıyla özgün bir kolaj çalışması elde edilebilir.


 
kolaj sanatı

Kolaj çalışması oldukça geniş ve farklı alanlarda rahatlıkla uygulanabilir. Bir kolaj çalışması yapmak için yapılacak olan yüzeyin neresi olacağı, hangi çeşit malzemelerden yararlanacağı uygulayacak olan kişinin hayal gücüyle sınırlıdır. Daha çok aksesuar yapımında kullanılan kolaj, sanat eseri gibi çalışmaların da ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bazı sanatçılar kolaj çalışmalarında yağlı boyadan da yararlanmaktadır.

kolaj çalışması

Kara kalem çalışmasında da resmin yerleşiği alanın etrafına renkli kolaj çalışmaları yapılabilmekte, ortaya çok boyutlu bir görünüm çıkabilmektedir. Görsel sanatlarla ilgili her alanda, her türlü malzeme kullanılarak yapılabilen kolaj çalışmaları, sanatçıların çok daha özgür bir ifade imkanı elde etmelerini sağlamaktadır.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır