Tırnak mantarını önlemenin yolları nelerdir?

11.11.2016 20:45:26 BilgeDede
Tırnak mantarını önlemenin yolları nelerdir?" title=  
Tırnak mantarından korunmak için en önemli şey, rahat ayakkabılar giymektir. Çünkü tırnağa baskı yapan ayakkabılar, tırnak mantarı oluşumunu kolaylaştırabilir. Sivri uçlu olmayan, yuvarlak uçlu ve ayak tırnağına baskı yapmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayrıca naylon oranı düşük, pamuklu çoraplar giyilmelidir. Spor ayakkabıları giyerken hava almasına dikkat edilmelidir. Kişinin ayağında terleme varsa, sık çorap değiştirebilir. Yanı sıra ter kesici jeller ve kremler kullanabilir. 

Abdest alma, sık duş alma, mesleki koşulları nedeniyle kişi ayağını çok sık yıkıyorsa, her yıkama sonrası mutlaka çok iyi bir şekilde kurulamalıdır. Çünkü ayağın nemli kalması mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlar. 

Kuru tutmak önemli 

Ayak yıkama sonrası ayağın iyice kurutulması, gerekirse bir fön makinesi yardımıyla bu işlemin yapılması faydalı olacaktır. Ayak parmak araları kağıt bir havlu yardımıyla iyice kurulanabilir. 

Ayrıca ayak bölgesi için pudralar kullanılabilir. Mantar ilacı içeren bazı pudralar vardır. Ya da normal bebek pudraları da kullanılabilir. Ayak parmak aralarına serpilen pudralar nemi çekerek, kuru kalmasını sağlar. 

Tırnak makası sadece kişinin kendine ait olmalı ve aile bireyleriyle ortak kullanılmamalıdır. Maniküre ve pediküre kişi kendi malzemelerini götürmelidir.

Havuz, spor salonu gibi ortak kullanım alanları kullanılıyorsa, kişi buralarda mutlaka kendi terliği ya da ayakkabılarıyla yürümelidir. Bu gibi yerlerde çıplak ayakla dolaşmamaya özen gösterilmelidir. 

Tırnaklar özellikle banyo ya da duş sonrası kesilirse daha iyi olabilir. Çünkü yumuşayan tırnak çok daha rahat kesilebildiği için, zedelenmekten korunmuş olur.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır