Gastriti önlemenin yöntemleri nelerdir?

11.11.2016 20:43:17 BilgeDede
Gastriti önlemenin yöntemleri nelerdir?" title=  
H. pilori enfeksiyonlarını her zaman önleyemeseniz bile, aşağıdaki öneriler gastrit riskini azaltmaya yardımcı olabilir: 

Yediklerinize dikkat edin. Hazımsızlık sorununuz varsa, mide asidinin etkisini azaltmaya yardımcı olmak için, daha sık ve ufak öğünler yiyin. Ayrıca, baharatlı, asidik, kızartılmış veya yağlı gıdalar gibi midenizi tahriş edecek gıdalardan uzak durun. Bu uygulamalar gözlemlediğiniz belirtileri azaltabilir; fakat mide iltihabını engellemez. 
Alkol tüketimini sınırlayın veya alkolden kaçının. Aşırı alkol tüketimi midedeki mukus astarını tahriş edebilir ve yıpratabilir. Bu da midede iltihaplanmaya ve kanamalara neden olur.
Sigara içmeyin. Sigara midedeki koruyucu astarı yıpratır ve midenizi gastrit ve ülsere karşı daha duyarlı hale getirir. Sigara aynı zamanda mide asidini arttırır, midenin iyileşme sürecini geciktirir ve mide kanseri riskini arttırabilir. Sigarayı bırakmak özellikle yıllardır sigara içiyorsanız kolay değildir. Sigarayı bırakma yöntemleri ile ilişkili olarak doktorunuzla görüşün.   
Ağrı kesicinizi değiştirin. Mümkün ise aspirin, ibuprofen ve naproxen gibi steroid içermeyen iltihap sökücülerden uzak durun. Reçetesiz ilaçlar mide iltihabına neden olabilirler veya var olan mide iltihabı vakalarını tahriş edebilirler.  
Doktorunuzun önerilerine uyun. Doktorunuz, mide iltihabının tekrar oluşumunu engellemek için reçetesiz antasit veya asit önleyiciler almanızı önerebilir. 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır