Maden Suyunun Faydaları

7.11.2016 19:56:41 BilgeDede
Maden Suyunun Faydaları" title=  

Maden suyunu genelde yemeklerden sonra hazmın kolaylaştırılması için tüketiriz ve bunun dışında sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Sıradan bir meden suyunun sağlık asçıdından faydaları gerçekten şaşırtıcı.
Maden suyunu sağlık açısından faydalı kılan en önemli özelliği magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller açısıdan zengin omasıdır. Normal suyun dışında maden suyunun tüketimi hazmı kolaylaştırmanın yanında başka faydalar da sağlamaktadır.

Maden suyunun insan beyni züerinde olumlu yönde etkileri olduğuna inanılır. Bunun yanında sinir sistemi sağlığını koruyan bazı mineraller içermektedir. Bu minerallerin eksikliği başka beyin ve sinir sitemi olmak üzere diğer organlarda bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

 
Diyabetten, kalp sağlığına, yağların yakılmasınan kilo vermeye kadar geniş bir yelpazede insan sağlığını koruyan maden suyu aynı zamanda yan etkisi olmayan nadir besin kaynaklarından bir tanesidir.
Maden suyunun tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, hazır satılan maden sularının içerdiği şeker ve diğer kimyasal katkı maddelerinin tüketilecek maden suyunda olmadığından emin olunmasıdır.

 
Maden Suyu Kemik Sağlığını Destekler: Maden suyu kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığı için faydalı bir içecektir. Kalsiyum kemik oluşumunda ve sağlığının korunmasında gerekli olan maddelerin en başında gelir. Düzenli olarak maden tüketimi kemik ve diş sağlığını korur ve bunun yanında yaşlılığa bağlı olarak meydana gelebilecek kemik sorunlarına yakalanma riskiniazaltır.
Vücutta Yağları Düzenlemeye yardımcı Olur: Maden suyunun en önemli özelliğinden birisi vücutta yağ oranını düzenleyebilmesidir. Zayıf insanların kilo almasını sağlayabilir ve bunun tam aksine kilolu insanların da kilo vermesini teşvik edebilir. Ayrıca diğer şekerli ve gazlı içeceklerinaksine maden suyu hem mide için zararlı değildir hem de kilo almaya neden olabilecek kimyasal katkılar içermemektedir. Bu yüzden, tamamen doğal olan maden suyu tüketimi sağlık açısından bir risk taşımaz.

 
Maden Suyu Kan Basıncını Düzenler:  Maden suyu aynı zamanda her hangi bir endenden dolayı kan basıncında meydana gelen dalgalanmaları giderebilir. Bunu en çok iyi miktarda içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde başarabilir. Bu iki mineral aynı zamanda beyin sağlığını da korumaktadır. Beynin aktivitesini arttırır. Beyinde elktrotların dengesini de ayarlayan bu iki mineral dolayısı ile kan basıncını da sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.
Kardiyak Hastalıklarını Giderebilir: Maden suyu vücutta yapı eritme gücüne sahiptir, bu durumda vücutta kötü kolesterolün meydana gelesini engelleyebilir.Kılcal damarlarda ve dokularda biriken yağların kötü kolesterolün yükselmesine neden olur, mineral bu noktada devereye girer ve kötü kolesterolün yükselmesine neden olan unsurları ortadan kaldırır. Bu özelliğinden dolayı ayrıca dolaylı olarak kalp sağlığına katkıda bulunur, kalbin aşırı çalışmasını önler ve kalp krizi riskini azaltır. Maden suyu genel anlmada kılcal damarların sağlığının  korunmasına yardımcı olur, kılcal damarların tıkanmasına engel olarak bir çok açıdan şnsan sağlığına hizmet eder.

 
Vücutta Asit Seviyesini Dengeler: maden suyu bol miktarda sülfatlar içermektedir. Sülfatlar pankreas lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimlerini üretmek için katalizörler içerirler. Bu sindirim enzimleri şişkinlik ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalmasına yardımcı olur. Bundan başka, duodenum sağlığını korur ve toksinlerin pıhtılaşmasını azaltır. Bütün bunların sonucu olarakta özellikle sindirim sistemi için çok önemli olan asit oranını sağlıklı bir seviyede tutmayı sağlar.
Maden Suyu Fiziksel Canlılığı Sağlar:  Maden suyunun içerdiği magnezyum ve potasyumlar insan kasalrı üzerinde olumlu etkilersağlar. Kas sağlığının korunması için bu iki mineral çok nemlidir. Bu mineraller aynı zamanda kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur, yani yağların kaslardan atılarak kas oranının artmasına yardımcı olmaktaıdr. Bunun yanınd akaslarda genişleme ve esneme özelliğine katkıda bulunarak kramp gibi sorunların oluşmasına izin vermez. Bütün bunların sonucu olarak da maden suyu vüttta fiziksel bir canlılık ve zindelik oluşturur.
Maden Suyu Zihinsel Uyanıklılığı Arttırır: Maden suyunun içerdiği mineralleraynı zamanda bellek için gerekli olan mineralleri içermektedir. Bu durum betinde elektrotların etkili bir şekilde çalışmasın sağlar. Maden suyu kişin hafıza faaliyetlerini ve konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olabilir. Bütün bunların sonucu olarak maden suyu zihinsel uyanıklılığı arttırır ve ayrıca zihinsel yorgunluğu giderir. Bu yüzden günde bir miktar maden suyu tüketimi aynı zamanda stresle mücadele de bünyeyi güçlendirir.
Maden Suyu Cilt Sağlığına Katkıda Bulunur: Maden suyu cilt sağlığına faydalı olan silis parçacıkları da içermektedir. Silika cilde doğal bir parlaklık ve güzellik katar. Aynı zamanda ciltte meydana gelebilecek, kararma koyuluk, akne ve bu benzer sorunları giderebilir. Bunun yanında cildin esnekliğini koruri nemlendirir.
Maden Suyu Ağrıları Giderebilir: Maden suyu aynı zamanda hafif ağırları giderebilir. Özellikle sindirim siteminde meydana gelen şişme ve hazımsızlıklardan kaynaklanan ağrıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.
Maden Suyu Saç Sağlığı İçin Faydalıdır:  Maden suyu saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini e sağlıklı kalmasını sağlayabilir. Bazı saç bakımı şampuanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Saçlara parlaklık katar. Bunun dışında kafa derisinde Phseviyesini dengeleyerek, saçların dökülmesini engelleyebilir. Bunun dışında beyine giden oksijen mşktarınn artmasına yardımcı olabili. Güneşin verdiği zararlara karşı saçların mukavemetini arttırır.
 Maden Suyunun Zararları:  Maden suyu aşırı tüketilmediği sürece her yaştan insan için faydalıdır. Günde ortalam bir bardak tüketimi her hangi bir soruna neden olmaz. Fakat bazı durumlar farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.
Maden suyu natural ve doğadan olmalıdır. Fabrikalarda içerisine farklı kimyasal maddelerin karıldığı maden suları bu yazıda bahsedilen maden suyu kapmasına girmemektedir.
İshal ve idrar solu sorunları esnasında tüketimi ertelenmelidir.

Tavsiyeler
Maden genel anlamda her yaşta insanın kullanabileceği etkili bir içecektir. Faydalarından maksimum derecede faydalanmak için doğadan elde edilen maden sularının tüketilmesini tavsiye ederiz.

 

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır