Kadir Gecesi

8.6.2016 14:41:55 BilgeDede
Kadir Gecesi" title=  

Kuran’in Hazreti Muhammet’e indirilmeye baslandigi gece olarak Müslümanlarca çok kutsal sayilan, ramazan ayinin 27. gecesi.

Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayirlidir. Kur’an-i Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sure vardir. Bu surede yüce Rabbimiz söyle buyurmaktadir:Kadr suresi arapça ve türkçe meali

Innâ enzelnâhü fî leyletil kadr Ve mâ edrâke mâ leyletül kadr Leyletül kadri hayrum min elfi sehr enezzelül melâiketü ver rûhu fîhâ
bi izni rabbihim min külli emr Selâmün hiye hattâ matleil fecr.

Manasi:


süphesiz biz onu (Kur’an’i) Kadir gecesinde indirdik.Bildinmi nedir Kadir Gecesi. Kadir Gecesi bin aydan daha hayirlidir. O gecede melekler ve Rüh (Cebrail) Rablarinin izniyle her is icin arka arkaya iner. O gece fecrin dogusuna kadar selamettir.


KADIR SURESI'NDE KADIR GECESI SÖYLE ANLATILIR?


“Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayirlidir. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her is için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri agarincaya kadar.” (Kadîr sûresi, 1-5) “Biz Kur’an’i kutlu bir gecede indirdik.” (Duhân sûresi, 3)KADIR GECESI IBADETLERI PEYGAMBERIMIZ NE YAPARDI?


Allah Resulü (sas) bu geceyle ilgili olarak bizlere sunlari söyler: “Kim inanarak ve sirf Allah rizasi için Kadir Gecesi'nde kalkarsa geçmis günahlari bagislanir.” buyurur. 
Demek ki, bu geceyi degerlendirmenin birinci sarti kalkmak, yani gafletle geçirmemektir. Allah Resulü (sas) namaz kilmis, Kur'an okumus, dua ve tefekkürde bulunmustur.
Yine Allah Resulü (sas): “Kadir Gecesi yatsi namazinda cemaatte hazir bulunan ondan nasibini almistir.” buyurur.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır