Rüzgar yanıkları için etkili ev reçeteleri

6.11.2016 22:36:20 BilgeDede
Rüzgar yanıkları için etkili ev reçeteleri" title=  
İnsan cildi son derece hassastır ve sürekli olarak cilt bakımının yapılması gerekir. Çevresel koşulların insan derisi üzerindeki etkilerini çok fazla görmekteyiz. Örneğin bunlardan bir tanesi de rüzgar yanıkları olarak adlandırdığımız durumdur.

Özellikle kış aylarında soğuk ve rüzgarlı havanın etkisiyle cildimiz büyük oranda nemini kaybeder ve kurur. Rüzgar ile birlikte kış güneşi ile karşılaşan cildimizin ise güneşin ultraviyole ışınlarından dolayı kuruması hızlanır, fazlalık gösterir. Güneşin bulutların arkasında olduğu günlerde bile ultraviyole ışınları yeryüzüne ulaşabildiğinden böyle zamanlarda dahi cildimiz etkilenmektedir. Cildimiz kurur, kızarır, pul pul olur ve yanmış gibi bir görüntüye bürünür. Dolayısıyla şöyledir ki; rüzgar yanıkları güneş yanıklarıyla doğru orantılıdır. Bu durumdan nasıl korunacağız diye düşünüldüğünde ise birçok tıbbi yöntemin var olmasının yanında evde hazırlayabileceğiniz pratik karışımlar da bulunmaktadır. Bunlardan birini veya birkaçını uygulayabilen kişiler ciltlerinin rüzgar yanıklarından korunduğunu mutlaka gözlemlemektedirler.

Rüzgar yanıkları için etkili ev reçeteleri:-Salatalık: Salatalıkta bulunan antioksidan ve analjezik özellik rüzgar yanıklarına son derece iyi gelmektedir. Salatalıkları blender ile öğüterek hamur kıvamında yanıklarınıza uygulayıp yanma hissini azaltabilirsiniz.
-Soğuk Su: Rüzgar yanığınız olduğu zaman asla duşunuzu sıcak su ile almayın. Yapabiliyorsanız soğuk su ile duş almanız önerilir, soğuk su ile yapamıyorsanız suyu biraz ılık kullanabilirsiniz. Durulama suyunuza ise bir fincan elma sirkesi eklemeniz faydalı olacaktır.


-Süt: Temiz bir bezi soğuk süte batırarak bu bez ile cildinize yavaş hareketlerle masaj yapıp yanığın üzerine uygulayabilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz süt içeren doğal nemlendirici kremler de kullanmanız yararınıza olacaktır.
-Patates: Patates de salatalık gibi yatıştırma özelliğine sahiptir. Bir patatesi güzelce yıkayın, blender ile öğütün. Yanığa maruz kalmış cilt üzerine uygulayın.
-Yoğurt: Yoğurdun da yanıklar üzerinde etkisi çok yüksektir. Cildinizin rüzgar yanığına maruz kalmış bölgelerine bir miktar yoğurt sürün ve yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra soğuk su ile durulayın.
-Sıvı Tüketimi: Su, maden suyu, doğal meyve suları, çorba gibi vücuda yararlı sıvıları bol miktarda tüketin. Bu cildin tekrar eski nemini kazanmasını hızlandıracak ve cildi kuruluktan kurtaracaktır.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır