Tarihin ilk mafyası

8.6.2016 09:32:13 BilgeDede
Tarihin ilk mafyası" title=  
Mafyanin tarihte ilk varligi, Italya’nin Sicilya adasinda ortaya çikmis fakat daha sonralari tüm ülkeye yayilmistir. Genellikle ekonomik temele dayanan ve siyasi hedeflere de yönelen, karmasik ve gizli suç organizasyonlari seklinde gelisme göstermistir. Italyanca’daki “MORTE ALLA FRANCIA ITALIA ANESTA” yani “Fransa’ya ölüm, yasasin Italya” sözlerinin bas harflerinden olusan MAFIA ; 18. yüzyilin ortalarinda Sicilya ve Sardunya Adalarindaki halkin Italya’ya bagli kalabilmek için Fransa’ya karsi verdigi bagimsizlik mücadelesinden dogmustur. 

19. yüzyilda birbirine düsman gruplarin bir mücadele araci olarak silahli çeteler beslemeleri veya bunlara basvurmalari da mafyanin dogumuna sebep olmustur. Mevcut toplumsal ve siyasal yapiyla çelisen ideolojik görüsleri, hukuka aykiri yöntemlerle sisteme egemen kilmak amaciyla olusturulmustur.
Baslangiçta yeralti bir yurtsever dernegi olarak kurulan MAFYA özellikle ülkedeki sosyal, ekonomik ve siyasal dalgalanmalar sonrasinda, bu siyasi yapilanma, amaç ve sekil degistirerek, toprak sahiplerinin arazilerinin yagmalanmasinin önlenmesinde silahli gruplar olarak kiralanmislar, bilahare bu silahli gruplarin aileleri 20’nci yüzyil baslarinda A.B.D’ye göç etmeleri ile mafya bu ülkede de zemin bulmus ve çok kisa sürede gelismistir. Böylece organize suçluluk (MAFYA) Dünya gündemini etkilemistir. Organize suçlarin tüm dünyada yayginlasmasi üzerine bu suçlarla mücadele için çareler aranmasina yönelinmistir. Bu kapsamda; özellikle “Suçlarin Kovusturulmasi”, “Delillerin Saglanmasi”, “Zanlilarin Konumu” ile “Koruma Tedbirleri” ve “Yargilama Yöntemi”ne iliskin istisnai ceza yargilamasi usulleri kabul edilmistir. 

A.B.D’de organize suçluluk denilince akla LA COSA NOSTRA (LCN) denilen bu yirmi dört aile gelmektedir. LCN hem sendika kasasina egemen olmak, hem de isvereni baski altina almak için isçi sendikalarini denetimine almis; kurduklari firmalari yasa disi yollarla tekellestirmis, sans oyunlarini kontrol altina almis, is yerlerini haraca baglamis, tefecilik ve cürüm esyasi ticareti ile ilgilenmis ve son yillarda da giderek artan bir sekilde de uyusturucu ticaretine girmistir.

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır