Kronik böbrek Yetmezliği

19.10.2016 22:30:32 BilgeDede
Kronik böbrek Yetmezliği" title=  

Böbrek yetmezliği; böbreklerin görevlerini yapmaması, fonksiyonlarını yitirmesi demektir. Böbrek fonksiyonlarını yitirince artık maddeler ve fazla su vücutta kalır. Bunla miktar olarak çok olunca zehir etkisi gösterir! Ani ortaya çıkan böbrek yetmezliği; Akut Böbrek Yetmezliği' dir. Kronik Böbrek Yetmezliği ise, uzun süre, ilerleyen hastalıklar sonucunda; böbrek fonksiyonlarının geriye dönüşsüz bozulması ile kandaki ürenin normal değerlerinden fazla olmasıdır. Böbrek fonksiyonlarının bozulmasında bir çok neden vardır; bunların başında şeker hastalığı ve hipertansiyon gelmektedir. Ayrıca günümüzde kontrast madde dediğimiz ilaçlarla radyolojik görüntüleme yöntemlerinin (tomografi, anjiografi ve benzeri) çok fazla miktarda kullanılmasıda doğrudan böbrek hastalığı yapmasa bile başlangıç halindeki böbrek sorunlarını ağırlaştırabilmektedir. Yine benzer şekilde romatizmal ilaçlar yani ağrı kesiciler (nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar ) ve antibiyotikler bu tür sonuçlar doğurabilir. Böbrek yetmezliğinin  genç yaşlarda görülen nedenleri arasında nefritler,  taş ve iltihap,  ileri yaşta görülen nedenleri arasında ise prostat büyümesi gibi ürolojik  nedenler önemli yer tutmaktadır.

Böbrek hastalığı geliştiğini hastalar genellikle hissetmezler. Bu nedenle böbrek hasarı sık sık sessiz hastalık olarak anılır. Yalnızca böbrek hasarı ciddi ölçüde olduğunda hastalarda bazı şikayetler gelişir. Çoğu hastada böbrek hastalıkları iki böbreği de etkiler. Özellikle bir böbrek hastalığını düşündüren belirtilerin başında ödem gelir. Ödem hasta veya yakınları tarafından göz  altında şişme veya bacaklarda parmak basınca göçen şişlikler şeklinde veya yüzüğün veya eteğin sıkması bazen ani kilo artışının saptanması ile fark edilebilir. Burada önemli olan ödemin her zaman böbrek hastalığı nedeniyle olmamasıdır. Ayırıcı tanı yapılırken de kuşkusuz önce böbrek hastalığı düşünülecektir. İdrar renginde gözle görünür koyulaşma şeklinde fark edilecek idrarda kan görülmesi bazı taş tümör gibi ürolojik nedenler dışında bir böbrek hastalığı belirtisi olabilir. Erken yaşlarda tansiyon yüksekliğinin varlığı durumunda yine bir böbrek hastalığı akla gelmelidir. Bazen erken yaşta bilinen bir tansiyon yüksekliğine hiçbir şekilde yaklaşımda bulunulmayıp sadece tansiyona yönelik  tedavi verildiği sonra da yıllar sonra hastada böbrek yetersizliği geliştiği görülebilmektedir. Böyle nispeten daha gürültülü belirtiler dışında, aslında bir  çok hastalıkta var olabilecek halsizlik, nedeni bilinmeyen olmayan kansızlık, açıklanamayan kaşıntı nihayet iştahsızlık, bulantı kusma gibi belirtiler de böbrek yetersizliğinin ilk işareti olabilir. Kadın hastalarda gebeliğin erken dönemlerinde ödem ve tansiyon yüksekliği, son aylarda görülen eklampsi dediğimiz gebelik zehirlenmesi, tekrarlayan düşük ölü doğumlar, adet göremememe de dikkati çekmeli gebelikten sonra böbrek hastalığı yönünden değerlendirilmelidir. Çok kez  halsizlik veya kansızlık gibi durumlar o kadar hafif seyreder ki böbrek yetmezliği çok ilerlediği halde hastalar hastalanmakta olduklarını fark edemezler. Bu nedenle başka sebeplerle hekime başvuran hastaya idrar tetkiki ve böbrek fonksiyonlarını yansıtan testler yapılmasında fayda vardır. Yine herhangi bir nedenle bir ilaç kullanılacaksa (özellikle bazı antibiyotikler, romatizmal ilaçlar gibi), bir kontrast madde verilerek bir radyolojik görüntüleme ( anjio ve BT gibi) yapılacaksa veya herhangi bir operasyon yapılacaksa böbreklerle ilgili inceleme yapılmalıdır.


Her iki böbreğin çalışması %15-20 düzeyine indiğinde böbreğin bazı fonksiyonlarını yerine getirmesi için çeşit tedavilere ihtiyaç duyulur. Böbrek hastalığının ne kadar hızlı ilerlediğini öğrenmek ve tedavisini sağlamak için nefroloji doktoru tarafından üre ve kreatinin gibi tahlillerinizin düzenli aralıklarla takibi gereklidir. Böbrek yetmezliğinin sık sebeplerinden olan şeker hastalığında erken dönemde iyi şeker kontrolu, tansiyonu yüksek hastaların tedavisinin uygun yapılması aynı zamanda böbrek hastalığının korunması anlamına gelir ve böbrek hastalığının ilerlemesini engeller. Bu hastaların erken olarak – hastalar diyaliz noktasına gelmeden-  nefroloji doktoru takibi hastalığın ilerlemesini olumlu yönde etkilemektedir. Nefroloji doktoru tarafından yapılan tedavinin amacı böbrek fonksiyon kaybının hızını yavaşlatmak olduğu kadar bundan daha önemlisi bu süreç içerisinde böbrek yetersizliğinin ortaya çıkarabileceği bazı olumsuzluklar nedeniyle ilerde böbrek nakli dahi yapılsa asla telafi edilemeyecek hasarlar oluşmasını engellemektir. Örneğin kontrolü iyi yapılmayan bir hipertansiyonun kalp büyümesi veya beyin kanamasına felce yol açması sonradan telafi edilemeyeceği gibi. Her şeye rağmen son dönem böbrek yetmezliği ilerler hasta kendi böbrekleriyle yaşamını sürdüremez hale gelirse de o zaman bu fonksiyonu yerine koyabilecek başka bir şey yapılacak ki bu da diyaliz veya böbrek nakli olacaktır. Bu tedavilerin de kendine göre sorunları vardır ve mümkün olduğunca böbrek fonksiyonlarının korunması esastır, ama bu tedaviler hastalara kabul edilebilir uzunlukta ve kalitede yaşam şansı tanırlar. Yeter ki bu yöntemler zamanlı bir şekilde, hastaya uygun yöntem seçilerek, uygulamaya konsun ve etkin bir biçimde de uygulansın.

Sonuç olarak böbrek yetmezliği gelişimini engellemek asıl amaç olamlıdır. Kişilerin böbrek sağlıklarını korumak için yapmaları gerekenler ise aslında çok zor olmayan ve kişiyi büyük zararlardan koruyan basit önlemlerdir.
Bu noktada hastalara tavsiyelerimiz şunlar olmalıdır:

Egzersiz yapın
Sağlıklı beslenin ve kilonuzu koruyun
Sigara içmeyin
Sık ağrı kesici ilaç kullanımından kaçının
Kan basıncınızı ölçtürün
Kan şekerinizi kontrol ettirin
Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ailede böbrek hastalığı gibi risk faktörlerine sahipseniz mutlaka doktora başvurunuz.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır