Mevsimlerden Sonbahar

4.10.2016 11:22:11 BilgeDede
Mevsimlerden Sonbahar" title=  

Artık Ekim ayına adım attık. Sonbaharın içindeyiz. Normalde Sonbahar mevsimi ülkemizde Eylül, Ekim ve Kasım aylarına denk gelir. Hepimizin bu mevsim de ilk aklımıza gelen olay yaprakların sararmasıdır. Fakat başka belirtileri de vardır. Mesela güneş erken batar bu durumda gündüzler biraz daha kısalır ve geceleri uzar. Serin, rüzgârlı ve yağmurlu günlerin sayısı gittikçe artar sonrasında zaten kapımızı kışa açarız. Çevremizde ki otlar ve çimenler kurur. Soğuk her geçen gün fazlalaştığı için kalın ve kapalı giysiler dolaplardan çıkarılır, giyilir.

 

Sonbahar bir farklı güzeldir. Yeşilin kendini sarıya bıraktığı bir mevsimdir. Yazın mutlu ve neşeli günleri askıya alıp artık iç dünyamıza çekileceğimiz anın başlangıçlarından biridir. Birçok duygular birbirine karışır; sevgi, hüzün, ayrılık, sitem farklı tatlar bırakır insanda. Mevsimlerin en kişiliklisidir sonbahar. Ben böyleyim der. Havası bambaşkadır. Bazıları kasvetli dese de ben severim sonbaharı.  Tatlı bir telaş sarar tabiatı, dağların beti benzi solar. Sokaklarda keskin rüzgârların arasında buluruz kendimizi. Çiçekler azalır ve gökyüzü bulutlarla kapatır kendini. Yahya Kemal’de der ya “Mevsim boyunca kendinin hissettirir veda’ yaz veda eder yapraklar ayrılır ağaçlardan… Kış için diriliş mevsimidir, doğayı yavaş yavaş kışa hazırlar sonbahar.

 

Dört mevsim içerisinden sonbahar her yönden en bolluk özelliği gösterir bize. Sebzeler, meyveler çok gıda maddeleri olgun ve bolca bu mevsimde vardır. Gıdalarda meyvelerde çokça C vitamini alınmalıdır. Sonbahara ait;

 

* Meyveler: Elma mandalina havuç incir nar ayva portakal vb.

 

* Sebzeler: Karnı bahar lahana ıspanak pırasa marul tere turp taze soğan vb.

 

Yaprakların ağı ağır sararması ve dökülmesi bütün doğanın güzelliğini kaybetmesi insanlar için bir düşünce kaynağı olup aynı zaman da ölüme hazırlık için bir ibret ve uyarıdır.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır