Çocuk gelinler

4.10.2016 09:50:10 BilgeDede
Çocuk gelinler" title=  

Dünya her geçen gün daha da gelişiyor. Teknolojik ve bilimsel olarak dünyada gelişme sürecinde olan birçok ülkelerin çoğunun bu olumlu yanlarının dışında çok kötü ve üzücü bir yanı da vardır. Nedir mi? Kız çocukları henüz ergenliğe bile girmemişken çevreleri tarafından evlendirilmek zorunda bırakılmasıdır. Çocukların hayalleri, umutları vardır. Çocuk ailesinin ya da bir büyüğünün bakımına muhtaçtır. O çocuk bakıma muhtaç iken nasıl bir başka aile kurup sorumluluğu alabilir.  Örneğin Hindistan’da, kız çocukları daha 18 yaşını bile doldurmamışken 13-14 yaşlarında evleniyorlar,  bu da yaklaşık ülke nüfusunun %47’si demek oluyor. Bu orana baktığımızda çok yüksek bir sayı elde ediyoruz. Çok küçük yaşta evlilikler aynı zamanda ekonomik bir problemdir. Çünkü onlar okuma-yazma fırsatını yakalayamadıklarından ülkenin ekonomik gelişimine de katkıda bulunamıyorlar.

 

      Birleşmiş milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinde 18 yaşının altında olan her birey çocuk olarak kabul edilir.  Fakat bu sözleşmede çocuğun evliliğe razı olacak yaşını belirtilmemiştir. Dünya çapında yaklaşık kız çocuklarının 39.000 tanesi çok erken yaşta evlendiriliyorlar. Günümüzde kız çocuklarının küçük yaşta gelin olmaları hala bayanların toplumda bir yeri olmadığını gösteriyor. Çocuk gelinlerinin en önemli sebepleri ya aile ve çevre baskısı veyahut gündemde her daim mevcut olan cinsel, psikolojik ve fiziksel şiddetlerdir.  Bir diğer ise toplumsal değerler, gelenek görenekler, işsizlik gibi nedenlerdir. Kız çocuklarının eğitim hakları verilmeden zorla evlendirilmesi feodal toplum yapısının en büyük örneğidir. Böylelikle eğitim masraflarından kaçınıp alacağı başlık parasıyla ekonomik olarak ailenin rahatlamasına sebep olacaktır.

 

     Kız çocuklarının evlendirilmesi sebeplerinden diğeri de“ Namus“ kavramıdır.  ‘Namus kirletecek’ tabiriyle ebeveynler çözümünü çok küçük yaşta evlendirmede bulmuştur. Evlenince çoğu evliliği doğal olarak yürütemedikleri için ailesinin yanına ya da başka yerlere sığınabilmektedir. Bazen koşullar o kadar zorlaşıp ve çıkar yol bulamayınca intihara kadar varmaktadır. Bu anlattıklarımızdan hareketle önüne geçilmesi için kız çocuklarının eğitimine çok önem verilmesi ve bunu için çalışmalar yapılması gerekmektedir.

      Unutmayın…  Her Birey 18 yaşına kadar çocuktur ve daima aile sevgisine muhtaçtır.  Eğitim, yaşama hakları ellerinden alınmamalıdır. Bilinçli yetişen çocuk ülkelerin gelişimine de katkı sağlayacaktır.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır