Başlıca hastalığımız; Grip

3.10.2016 09:51:27 BilgeDede
Başlıca hastalığımız; Grip" title=  

Yavaş yavaş havalar soğumaya başlıyor, rüzgârların esintisi sıcaktan soğuğa doğru dönüyor… Kışa her gün daha da yaklaşıyoruz. Peki, kış geldiğinde kendiyle birlikte bize getirecekleri neler?  Kar yağması elbet mutluluk vericidir. Çocukların hayalidir bir kardan adam yapmak. Büyüklerin istediği ise hasta olmadan bir kışı atlatmak. Evet soğuk denince çoğumuzun aklına geldiği gibi hastalıklar kapımızı çalıyor maalesef…  Bunların başında soğuk algınlığı, grip, farenjit, sinüzit ve zatürre gelmektedir.

Kışla gelen hastalıkların çoğu çocukları, yaşlıları, hamile bayanları ve kronik rahatsızlığı olanları oldukça olumsuz etkilemektedir. Solunum yollarını etkileyen hastalıkların başında grip gelmektedir.  Özellikle topluluk içinde sinema, tiyatro, huzurevlerinde ya da sigaranın çok içildiği ortamlarda bulaşma riski çok fazladır. İsterseniz şimdi biraz gribi tanıyıp korunma yollarından bahsedelim. Grip hastalığı çok eski zamanlara dayanmaktadır, yaklaşık M.Ö.5.YY da varlığı anlaşılmıştır. Virüslerin neden olduğu bu hastalığın başlıca belirtileri; ateş, kas ağrıları, halsizlik, eklem yerlerinizin ağrıması, çok üşüyüp titreme, baş ağrısı ve kuru öksürüktür. İlk üç gün içinde bulaşıcı hale gelir. Halk arasında ‘’Nezle”  veya  ‘’Paçavra hastalığı’’ olarak da bilinir. Genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. İkisi arasında ki fark; gribin burun, boğaz ve solunum sistemini bozması, soğuk algınlığı ise sadece üst solunumu etkilemesidir.GRİP HASTALIĞINDAN KORUNMANIN EN ETKİLİ YOLLARI

 

  1. Öncelikle normal öksürük ve hapşırmalarda elinizle değil kâğıt peçetelerle kapatın eğer yoksa kolunuzun içine içiyle kapatın.
  2. Ellerinizi sık sık yıkayın. Ve en az sabunu elinizde 10 dakika bekletin.
  3. Telefon veya klavye gibi kullandığınız yüzeyleri dezenfekte edip temiz olduğundan emin olun.
  4. Her yıl grip aşısı olun. Hiç hasta olmazsınız diyemeyiz ama korunmanın en iyi yoludur.
  5. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Sebze ve meyve tüketin.
  6. Düzenli egzersiz yapın o zaman hasta olsanız dahi kas ve eklem ağrıları çok az olacaktır.
  7. Soğuk zamanlarda hastalık ortamlarında en az durmaya çalışın.

 


Eğer ki hasta oldunuz. O zaman gribi en hızlı şekilde atlatmak için tedaviye başlayın ve asla aksatmayın. Antibiyotikler sizi hemen iyi etmez ancak sadece virüsleri öldürür. Olabildiğince istirahat edin. Vücudunuz halsiz ve bitkin düşeceğinden dinlenmek gerekir. Uyku düzeniniz yoksa düzene koyun ve yeterli zaman uyuyun. En önemlisi sıvı tüketmeyi asla ihmal etmeyin. Daha çok sıvı almalısınız. İyi beslendiğiniz takdirde 3 ila 10 gün arasında atlatacaksınız dır.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır